Problem niepłodności dotyczy wielu osób, choć jeszcze otwarcie się o tym nie mówi. Na szczęście współczesna medycyna zna bardzo skuteczne metody leczenia niepłodności, które gwarantują satysfakcjonujące wyniki u wielu pacjentów. Kluczem jest postawienie prawidłowej diagnozy i przeprowadzenie dokładnych badań, w celu określenia przyczyn problemu niepłodności. W tej kategorii przygotowaliśmy artykuły poświęcone tematyce niepłodności, jej przyczyn, objawów oraz możliwości leczenia. Zapraszamy do zapoznania się z treściami.

Czym jest niepłodność?

Problem niepłodności pojawia się wtedy, gdy para regularnie stara się o dziecko, jednak w ciągu roku nic się nie wydarzyło i kobieta ostatecznie nie może zajść w ciążę. Dopiero po upływie 12 miesięcy starań bez efektu, można mówić o problemie niepłodności i zgłosić się do specjalistycznej kliniki i ekspertów. Wówczas diagnozuje się problem oraz wprowadza odpowiednią terapię, czasami z lekami. Szacuje się, że nawet 75% par po terapii doczekuje się dziecka.

Co może wpływać na niepłodność?

Powodów niepłodności może być wiele. To problem obojga partnerów, dlatego nie można nim obarczać tylko jednego z nich. Diagnostyce oraz badaniom każdorazowo poddawane są dwie osoby, co zwiększa skuteczność diagnozy oraz efekty leczenia.

Niepłodność u kobiet i potencjalne przyczyny

U kobiet niepłodność najczęściej spowodowana jest brakiem drożności jajowodów lub problemem z układem hormonalnym. Wpływ na pierwszą z tych dolegliwości mogą mieć nieleczone i przebyte choroby kobiece, w tym zakażenia bakteryjne lub nawet choroby weneryczne.

Czynniki powodujące niepłodność kobiet:

Do innych przyczyn zalicza się również endometriozę lub niewłaściwą budowę kobiecych narządów rozrodczych.

Niepłodność u mężczyzn i jej przyczyny

U mężczyzn za niepłodność odpowiada niskiej jakości nasienie, czyli mała liczba plemników, a także ich słaba ruchliwość. Wpływ na to może mieć niewłaściwie dobrana bielizna, przegrzewanie jąder lub praca jako kierowca i zbyt wiele czasu spędzanego za kierownicą.

Do innych powodów może zaliczać się uszkodzenie jąder w sposób mechaniczny lub efekty przebytych chorób. Zdarzają się również problemy z nasieniowodami i ich drożnością.

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności powinno rozpocząć się od wizyty u specjalisty i przeprowadzania badań, które pozwolą określić skalę i przyczyny problemu. W związku z tym nie warto sugerować się tylko artykułami w internecie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Nasze treści warto potraktować jako wskazówkę i mobilizację do tego, by w przypadku problemu niepłodności skontaktować się z wybraną kliniką.

Popularne kategorie w dziale Ciąża i poród