witaminy wpływające na męskie nasienie

Witaminy wpływające na męskie nasienie – witaminy dla mężczyzn

Witaminy wpływające na męskie nasienie możemy znaleźć zarówno w żywności, jak i specjalnie przygotowanych suplementach. Jednak zanim zdecydujemy się na przyjmowanie ich, warto się zastanowić, co wpływa na jakość naszego nasienia, w jaki sposób można ją sprawdzić oraz jak należy o nie dbać.

Szacuje się, że prawie połowa mężczyzn boryka się z problemem dotyczącym zbyt niskiej jakości nasienia. W ich spermie pojawia się za mało plemników, co skutkuje niepłodnością i trudnościami z zajściem w ciążę.

W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzą lekarze oraz dietetycy, którzy obliczają dzienne zapotrzebowania na witaminy i dostosowują ich dawkowanie do problemu, z którym się mierzymy. Jedni mężczyźni mogą mieć kłopoty z ilością plemników, drudzy z ich ruchliwością, a jeszcze inni z ich odpornością lub syntezą testosteronu.

Co wpływa na jakość nasienia?

Nie bez znaczenia pozostaje nasz tryb życia. Jeżeli zbyt długo siedzimy, jesteśmy przepracowani i nie przywiązujemy wagi do naszej diety, to nie powinniśmy się dziwić, że nasze nasienie jest złej jakości. Zbyt szybkie tempo życia, stresujące obowiązki i piętrzące się sprawy do załatwienia powodują, że nie zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy zadbać o nasz organizm. W efekcie prowadzi to do nadwagi, niedoboru wielu potrzebnych składników odżywczych oraz problemów zdrowotnych, w tym z niepłodnością.

Po zdiagnozowaniu złej jakości nasienia często wdraża się leczenie polegające na zmianie trybu życiu na bardziej zdrowy oraz suplementacji, która pomoże uzupełnić braki witaminowe w naszym organizmie.

Jak sprawdzić jakość nasienia?

Badanie nasienia wykonać można w domu lub przeznaczonej do tego placówce. Do takiego badania trzeba się wcześniej przygotować. Przez kilka poprzedzających je dni należy się wstrzymać od stosunków seksualnych, wymagającej aktywności fizycznej, spożywania alkoholu i palenia papierosów.

Witaminy dla mężczyzn

Po oddaniu nasienia do analizy trzeba poczekać zaledwie kilka godzin, aby się dowiedzieć, jaka jest jego jakość. Jeżeli okaże się, że musimy nad nią popracować dzięki zmianie diety i wdrożeniu witamin, to wśród tych potrzebnych znajdują się:

  • Witamina C – wpływa na ilość oraz ruchliwość plemników, zapobiega ich zlepianiu się oraz chroni ich DNA. Witaminę C znajdziemy między innymi w owocach i warzywach – pomarańczach, grejpfrutach, cytrynach, kapuście, natce pietruszki oraz truskawkach.
  • Witamina E – chroni błonę komórkową plemników przed uszkodzeniami, zwiększa ich ilość oraz jakość. Witaminę E znajdziemy między innymi w orzechach, migdałach i oliwie z oliwek.
  • Witamina A – ma działanie przeciwzapalne, bierze udział w tworzeniu się komórek rozrodczych i reguluje prawidłowy proces powstawania spermy. Witaminę A znajdziesz między innymi w mleku, maśle, oleju i wątróbce.
  • Selen – wpływa na stymulację wydzielania testosteronu. Poprawia jakość, ruchliwość oraz wytrzymałość nasienia. Selen między innymi można znaleźć w rybach morskich, chlebie razowym, jajach, grzybach, fasoli i soczewicy.
  • Cynk – odpowiada za spermogenezę, dojrzewanie nasienia oraz syntezę testosteronu. Cynk można odnaleźć w jajach, orzechach, pestkach dyni, migdałach, siemieniu lnianym, kakao, soczewicy i płatkach owsianych.
  • Koenzym Q10 – odpowiada za ruchliwość i ilość plemników w nasieniu. Koenzym Q10 znajdziemy między innymi w mięsie – w kurczaku, makreli i sardynkach, w brokułach, orzechach ziemnych i oleju roślinnym.
  • L-karnityna – wpływa na dojrzewanie i ruchliwość plemników. L-karnitynę możemy znaleźć w mięsie – filecie z indyka i kaczki oraz steku wołowym. A także w mleku i twarogu, pieczarkach, boczniakach i ogórkach.

Dawkowanie

Lekarz, który zleci nam zmianę stylu życiu oraz suplementację witamin powinien nas poinformować, w jakich ilościach dziennych mamy spożywać konkretne witaminy.

Próbując obliczyć, jaka ilość danej witaminy znajduje się w jedzonym przez nas posiłku, musimy spojrzeć do odpowiednich tabel. Ewentualnie informacji podanych na opakowaniu. Zwykle ilość witaminy podaje się w przeliczeniu na 100 g produktu.

Musimy dokonać obliczeń i sprawdzić, jaka ilość konkretnych produktów w naszej diecie będzie dla nas optymalna.

Podsumowanie

Na jakość naszego nasienie wpływa wiele czynników. Na samym początku warto się zastanowić, jak wygląda nasz tryb życia. Może zbyt długo siedzimy, nasza praca jest za bardzo stresująca. Ewentualnie  nasza praca jest obciążająca, a piętrzące się obowiązki skutecznie uniemożliwiają zadbanie o stan naszego zdrowia.

Kiedy niepokoimy się o jakość naszego nasienia, warto zrobić sobie badania, aby dowiedzieć się, gdzie leży problem. Czasami wprowadzenie niewielkich zmian do naszego życia może pomóc pokonać problemy. A także sprawić, że bardzo szybko zapomnimy o dręczących nas kłopotach i będziemy mogli się cieszyć ze spłodzonego potomka.

Należy pamiętać, że każdy mężczyzna jest inny, dlatego nie ma gotowej recepty na dobrą jakość nasienia. Ilość potrzebnych witamin trzeba ustalić na postawie jego diety, wagi, pracy, aktywności i zdrowia. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem. Czasami i wyspecjalizowanym dietetykiem, który obliczy nasze dzienne zapotrzebowanie na konkretne. Wyszczególnione produkty i składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *