Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdego z rodziców. Dotyczy to jednakowo kobiet, w których ciele dochodzi do wielu zmian oraz mężczyzn, którzy z niecierpliwością oczekują przyjścia nowego członka rodziny na świat. Zanim jednak dojdzie do porodu, okres ciąży trwa 9 miesięcy. To stan, w którym organizm kobiety podlega wielkim zmianom, a w macicy rozwija się zarodek. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was teksty, które poruszają tematykę ciąży oraz jej przebiegu. Znajdziecie tu ciekawe porady oraz artykuły medyczne. Zapraszamy do lektury.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zajście w ciążę wiąże się z występowaniem określonych objawów. To efekt adaptacji organizmu matki do nowej sytuacji. W nomenklaturze medycznej stan objawów określa się jako przystosowanie ciążowe. Dzięki temu możliwy jest prawidłowy rozwój dziecka oraz zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia matce. W przypadku pierwszych objawów warto skontaktować się z lekarzem oraz przeprowadzić test ciążowy. Może to wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia matki zwłaszcza w momencie, gdy boryka się ona z nałogami. Charakterystyczne objawy dla początku ciąży to:

  • zatrzymanie miesiączki;
  • wahania nastroju i samopoczucia;
  • nudności;
  • częstomocz;
  • zmiana smaku i zapachu;
  • zgaga;
  • zaparcia i wzdęcia;
  • ból piersi;
  • senność i osłabienie;
  • zawroty głowy.

Co warto wiedzieć o ciąży?

W trakcie przygotowań do ciąży warto zdobyć na jej temat jak najwięcej informacji. Jednym z objawów może być nawet niewielkie krwawienie, które sugeruje miesiączkowanie, choć nim nie jest. Może to zmylić przyszłą matkę, która uzna, że nie doszło do zapłodnienia. Jeżeli spóźnia Wam się miesiączka i czujecie zmiany w organizmie, to warto zrobić domowy test ciążowy. Po pozytywnym wyniku niezbędne jest jego potwierdzenie u ginekologa. Ciąża widoczna będzie dopiero po minimum 7 dniach od wstrzymania miesiączki, dlatego wizyta u ginekologa powinna poczekać do tego czasu.

Po potwierdzeniu ciąży ginekolog zakłada kartę ciąży oraz zleca niezbędna badania, które powinno się wykonywać zgodnie z harmonogramem. Lekarz prowadzący powinien mieć pełną kontrolę nad przebiegiem ciąży i w razie potrzeby jest zobowiązany do zlecenia badań dodatkowych. W związku z tym niezbędne jest postępowanie zgodnie z jego zaleceniami. Dzięki temu można zadbać o zwiększone bezpieczeństwo płodu oraz zdrowie i życie matki. Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 9 miesięcy, jednak zdarzają się wczesne porody lub ciąże przenoszone. Warto o tym pamiętać. Odpowiednie przygotowanie do ciąży, w tym wdrożenie zdrowej diety, pomoże Wam przetrwać ten czas oczekiwań na narodziny dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi ciąży, które dla Was przygotowaliśmy.

Popularne kategorie w dziale Ciąża i poród