Wśród niezbędnych dla naszego organizmu substancji znajdują się witaminy. W dużej mierze odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie człowieka oraz wygląd jego ciała. Niedobór witamin wpływa na negatywne samopoczucie oraz może być przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Witaminy mogą być produkowane w sposób syntetyczny lub mogą pochodzić z naturalnych źródeł, w tym przede wszystkim z żywności. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was artykuły dotyczące poszczególnych witamin, ich suplementacji oraz sposobie działania. Zapraszamy do lektury.

Czym są witaminy?

Tak jak już wspomnieliśmy, witaminy to substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wspomnieć o tym, że witaminy odpowiedzialne są jedynie za funkcje regulacyjne w organizmie, a nie pełnią funkcji energetycznej lub odżywczej. Do naszego organizmu wprowadzane są przede wszystkim w postaci pożywienia oraz suplementów diety. Śladowe ilości witamin, w tym witaminy D, produkowane są również w naszych organizmach.

Podział witamin

Według nowoczesnej medycyny witaminy dzieli się na kilka rodzajów oraz podrodzajów. Samej witaminy B wyróżnia się aż 13 różnych rodzajów, a każdy z nich korzystnie wpływa na inną funkcję naszego organizmu. Przede wszystkim witaminy dzieli się na te rozpuszczalne w wodzie oraz rozpuszczalne w tłuszczach.

Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą takie substancje jak: witaminy C, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna i PP. Wśród witamin rozpuszczających się w tłuszczach znajdują się wszystkie z kategorii A, D, E i K.

Do czego może doprowadzić niedobór witamin?

Niedobór witamin może być bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. W związku z tym warto regularnie przeprowadzać badania medyczne w celu zweryfikowania przyswajania oraz zawartości witamin w naszym ciele. Niedobór może być spowodowany ubogą lub niewłaściwą dietą lub wadami genetycznymi. Problemy genetyczne są dziedziczone i niezbędne staje się wówczas zastosowanie suplementacji. Tylko w ten sposób można zadbać o odpowiednią ilość danej witaminy. W przypadku niedoboru związanego z dietą warto skonsultować się z lekarzem i zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Do czego może doprowadzić nadmiar witamin?

Witaminy mają pozytywne działanie, o ile stosowane są z umiarem. W przypadku nadmiaru witamin w organizmie mogą pojawić się takie efekty uboczne jak:

  • uszkodzenie wątroby, zaburzenie widzenia, bóle głowy i migrena (w przypadku witaminy A);
  • biegunka, kamienie żółciowe, bezsenność (w przypadku witaminy C);
  • problemy z poruszaniem się (w przypadku witaminy B6);
  • odkładania się wapnia w organizmie i problemy z układem kostno-stawowym oraz sercem (w przypadku witaminy D).

To sprawia, że wszystkie leki i suplementy powinny być przyjmowane po konsultacji medycznej i pod kontrolą. Artykuły na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie