Jak zwiększyć ruchliwość plemników

Jak zwiększyć ruchliwość plemników? Witaminy i minerały

Jak zwiększyć ruchliwość plemników? Wielu mężczyzn mających problem z płodnością jest gotowych podjąć działania, aby poprawić, jakość swojego nasienia. Zdolność do poczęcia dziecka zależy w dużej mierze od ruchliwości plemników. Spermogram jest analizą, dzięki której ruchliwość plemników jest szacowana w określony sposób, wszelkie odchylenia od normy zmniejszają prawdopodobieństwo pomyślnego poczęcia dziecka. Uważa się to za normalne, gdy 30-35% badanych plemników jest w stanie aktywnym. Nie wyklucza się jednak możliwości poczęcia ze zmniejszoną aktywnością, ponieważ ruchliwość plemników może być zwiększona.

Co decyduje o ruchliwości plemników?

Ruchliwość plemników zależy przede wszystkim od zdrowia mężczyzny. Należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj życia on prowadzi, jak zrównoważona jest jego dieta, czy jest obarczony chronicznymi chorobami, czy ma kontakt z substancjami toksycznymi. Czynniki takie jak zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie narządów płciowych, zakażenia przenoszone drogą płciową, urazy, przeszłe choroby zakaźne niekorzystnie wpływają na ruchliwość plemników.

Jak ważna jest ruchliwość plemników?

Im szybciej plemniki się poruszają, tym bardziej prawdopodobne jest, że dotrą do jajeczka, aby je zapłodnić. Jak zwiększyć ruchliwość plemników bez uciekania się do usług medycznych?  Aby zwiększyć ruchliwość plemników, należy prowadzić zdrowy tryb życia, odżywiać się regularnie i zdrowo, poświęcać wystarczająco dużo czasu na sen.

Do diety mężczyzna mysi wprowadzić więcej owoców i warzyw. Dodać orzechy, miód, produkty zawierające przeciwutleniacze. Wszystkie te produkty pomogą wzmocnić organizm. Niedobór niektórych witamin lub minerałów może prowadzić do zmniejszenia ruchliwości plemników. Warto włączyć do codziennego menu paprykę, pomarańcze, szpinak, kiwi, natkę pietruszki, aby uzupełnić kwas askorbinowy, który chroni materiał genetyczny (DNA) przed uszkodzeniem.

Witaminy i minerały dla zwiększenia ruchliwości plemników

Mężczyzna pragnący zostać ojcem, powinien przyjmować witaminy E i C, poprawiają funkcje jąder i zwiększają ruchliwość plemników. Ponadto trzeba przyjmować suplementy zawierające pierwiastki śladowe: selen, cynk, kwas foliowy. Aby zwiększyć koncentrację ruchliwych plemników należy przez kilka dni, powstrzymać się od seksu. Należy wiedzieć, że najbardziej mobilne plemniki są uwalniane podczas pierwszego stosunku seksualnego. Należy również pamiętać, że plemniki są najbardziej mobilne wczesną wiosną i późną jesienią.

Na zmniejszoną ruchliwość plemników wpływa stres

Stres zmniejsza libido i negatywnie wpływa na ruchliwość plemników. Układ nerwowy zmniejsza, jakość plemników, niekorzystnie wpływa na stężenie plemników w ejakulacie i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. U mężczyzn, którzy doświadczają ciągłego stresu, częściej występują deformacje plemników i ich powolny ruch. Konieczne jest spanie przez 6-8 godzin dziennie, aby dać organizmowi wystarczająco dużo czasu na samowyleczenie, w tym na wytworzenie nasienia.

Uprawianie sportu poprawia ruchliwość plemników

Według ekspertów medycznych stan fizyczny mężczyzny ma duży wpływ na zdrowie seksualne. Nawiasem mówiąc, nadmierna chudość i nadwaga negatywnie wpływają na poziom testosteronu we krwi, w wyniku, czego może wystąpić utrata zainteresowania seksem i erekcja może się zmniejszyć. Aby osiągnąć najlepszy efekt, zaleca się utrzymanie normalnej wagi, umiarkowanie ćwicz, co najmniej 2 godziny w tygodniu.

Można poprawić zdrowie reprodukcyjne właśnie dzięki regularnym ćwiczeniom. Nadwaga wpływa na ruchliwość plemników, unikanie przejadania się i zbyt wysokokalorycznych pokarmów. Przy normalnej wadze układ hormonalny działa bardziej efektywnie, co przyczynia się do obecności w ejakulacie większej liczby zdrowych plemników.Toksyny negatywnie wpływają na ruchliwość plemników. Plemniki palaczy są mniej mobilne, aby zwiększyć witalność, mężczyzna musi rzucić palenie a także narkotyki, alkohol. Odwodnienie jest również jedną z przyczyn słabej produkcji plemników.

Co zaburza ruchliwość plemników?

Aby zwiększyć ruchliwość plemników, lepiej nie stosować syntetycznych środków smarnych podczas stosunku, warto zastąpić je naturalnymi olejami. Leki hormonalne, znacząco wpływają na stan gruczołów płciowych, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Problem z płodnością wywołuje też wysoka temperatura, dlatego planując poczęcie, lepiej nie brać gorących kąpieli, w temperaturach powyżej 40 stopni ruchliwość plemników znacznie spada. Istnieje związek między wpływem temperatury a spadkiem liczby plemników u mężczyzny. Gdy temperatura wzrasta, produkcja plemników zmniejsza się.

Ciekawe fakty na temat poprawienia ruchliwości plemników

Aby zwiększyć szanse poczęcia, mężczyzn powinien powstrzymać się od częstego korzystania z telefonu komórkowego. Taka jest opinia naukowców, którzy odkryli: im częściej mężczyzna korzysta ze swojego telefonu komórkowego, tym mniej posiada ruchliwych plemników. Być może wynika to z fal elektromagnetycznych emitowanych przez urządzenie elektroniczne.

Łatwym i zdrowym sposobem na poprawę ruchliwości plemników jest spożywanie żywności z likopenem. Likopen jest czerwonym pigmentem występującym w wielu warzywach i owocach w jasnych kolorach: arbuz, pomidory, grejpfrut, morele. Działają, jako silny przeciwutleniacz. Spożywanie produktów z likopenem zmniejsza liczbę zdeformowanych i nieprawidłowych plemników. Ponadto:

  • Jeśli używa się intymnego środka smarnego, trzeba zwróć uwagę na ich prawidłową wartość pH (optymalnie – od 4,5 do 5,5).
  • Zbyt częste wytryski mogą również spowolnić produkcję nasienia i uczynić go płynnym, więc warto zrobić przerwę 2-3 dni między wytryskami.
  • Na wyniki spermogramu może mieć również wpływ zwyczaj noszenia zbyt ciasnej bielizny, ciasnych spodni lub częstego jeżdżenia na rowerze.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, mężczyzna może poprawić ogólny stan zdrowia i zwiększyć ruchliwość plemników do poczęcia zdrowego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *