jak poprawić jakość nasienia

Jak poprawić jakość nasienia? Ważne mikroelementy

Jak poprawić, jakość nasienia? To pytanie, które zadają mężczyźni planujący poczęcie dziecka lub borykający się z niepłodnością. Jeśli partnerzy planują powiększenie rodziny, to zanim zrezygnują z antykoncepcji, powinni uporządkować zdrowie. I to powinno być wykonane nie tylko przez kobietę. Jakość nasienia męskiego bezpośrednio wpływa na prawdopodobieństwo poczęcia i zdrowie nienarodzonego dziecka. Nawet, jeśli mężczyzna jest całkowicie pewny swojej męskiej siły, w trakcie przygotowania do poczęcia nadal wskazane jest sprawdzenie, jakości nasienia i, jeśli to konieczne, zwiększenie ruchliwości plemników, ponieważ siła nie jest w żaden sposób związana z niską, jakością plemników.

Jak poprawić jakość nasienia?

Czynniki, które wpływają, na jakość nasienia i jak sobie z nimi radzić

  • Temperatura jąder. Aby powstawały dobrej, jakości plemniki, temperatura jąder powinna być o kilka stopni niższa niż normalna temperatura ciała. Każde, nawet lekkie przegrzanie jąder, powoduje, że plemniki są ospałe. Ruchliwość plemników zmniejsza się nie na chwilę, ale na ten okres, aż dojrzewają nowe plemniki. W ramach przygotowań do poczęcia dziecka zaleca się nosić luźną bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin, w celu zminimalizowania czynników możliwego przegrzania jąder.
  • Złe nawyki: palenie, alkohol, używanie narkotyków. Jak w tym przypadku poprawić ruchliwość plemników? Przestać palić, pić alkohol i zażywać narkotyki, przez co najmniej trzy miesiące przed poczęciem. Ten czas jest wystarczający, aby nasienie zostało całkowicie odświeżone.
  • Niekorzystna sytuacja środowiskowa ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia, ale także na nasienie. Stały kontakt z chemikaliami (w tym chemikaliami gospodarstwa domowego), promieniowaniem z telefonów komórkowych, zanieczyszczonym powietrzem, spalinami, wszystkie te czynniki mają bardzo negatywny wpływ na stan plemników. W tym przypadku zwiększenie ich ilości i mobilności można osiągnąć, przyjmując przeciwutleniacze. Przeciwutleniacze nie tylko równoważą negatywny wpływ na organizm czynników środowiskowych. Substancje te chronią również tworzące się plemniki i poprawiają ich odżywianie.
  • Stresujące sytuacje pogarszają zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. W takim przypadku zaleca się więcej relaksu, zmianę sytuacji życiowej i zawodowej na spokojniejszą.

Jak poprawić, jakość nasienia poprzez dietę?

Zdrowie każdej osoby jest bezpośrednio związane z osobliwościami jej odżywiania. W okresie planowania poczęcia należy uwzględnić w codziennej diecie produkty poprawiające, jakość nasienia. Warto jednak pamiętać, że produkty, które poprawiają, jakość nasienia, nie mogą dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i pierwiastków. Dlatego, wraz ze zrównoważoną dietą, konieczne jest przyjmowanie specjalnych preparatów dla przyszłych ojców. Kompleksy takie zawierają niezbędne witaminy, aminokwasy i pierwiastki śladowe.

Produkty, które poprawiają spermatogenezę, z reguły nie zawierają konserwantów i barwników, mają naturalny skład i muszą być przygotowane bez smażenia i dużej ilości tłuszczu. Produkty te obejmują niskotłuszczowe mięso, ryby morskie, sezonowe warzywa i owoce. Przyszły ojciec musi całkowicie porzucić tłuste i ciężkie jedzenie. Powinien także całkowicie wyeliminować z diety pokarmy zawierające konserwanty, stabilizatory i wzmacniacze smaku.

Wszystkie te dodatki wpływają niekorzystnie na stan nasienia. Ponadto wzmacniacze smaku zwiększają apetyt, wywołują przejadanie się i przybranie na wadze, a podobnie jak u mężczyzn z nadwagą, spermogram jest znacznie gorszy i częściej mają problemy z potencją. Co ciekawe, u mężczyzn o normalnej lub niskiej wadze, w wyniku spożycia tłustych pokarmów, jakość nasienia znacznie się pogarsza.

Ważne mikroelementy, dla jakości nasienia

Selen: przeciwutleniacz, który pomaga chronić plemniki przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia chromosomów, o których wiadomo, że powodują poronienia i wady wrodzone. Selen jest niezbędny do produkcji nasienia. Niski poziom selenu stwierdzono również w badaniach u mężczyzn z niską liczbą plemników. Źródła żywności: czosnek, dorsz, halibut, tuńczyk, łosoś, sardynki, krewetki, orzechy brazylijskie.

Cynk: uważany jest za jeden z najważniejszych pierwiastków śladowych, dziś odpowiada za męską płodność, wykazano, że zwiększony poziom cynku przy niepłodnych mężczyzn zwiększa objętość plemników, poprawić morfologię, funkcję i jakość męskich plemników i zmniejsza niepłodność męską. Źródła żywności: ostrygi, nasiona sezamu, nasiona dyni, jogurt, zielony groszek, krewetki. Cynk może ulec uszkodzeniu podczas gotowania, dlatego ważne jest, aby jeść świeże produkty o wysokiej zawartości cynku.

Jak zwiększyć, jakość nasienia za pomocą leków?

Leki przeciwbólowe, antybiotyki, steroidy, leki do leczenia reakcji alergicznych, wszystkie one niekorzystnie wpływają na stan męskich plemników. W celu zwiększenia ruchliwości plemników lekarz może zalecić specjalne leki z hormonami. Jednak do przyjmowania takich leków konieczny jest spermogram i ewentualnie inne testy.

Badania diagnostyczne w kierunku poprawy, jakości nasienia

Jeśli niemożliwe jest poczęcie dziecka w dość długim okresie (ponad rok), partnerzy powinni przejść kompleksowe badanie przez specjalistów, przyszły ojciec będzie musiał przejść spermogram. Podczas tego badania laboratoryjnego oblicza się liczbę ruchliwych plemników, a także wskaźniki ich żywotności. Analiza spermogramu określa realną możliwość poczęcia dziecka przez mężczyznę. To badanie pomaga zidentyfikować nie tylko możliwą patologię. Najczęstszymi powodami przez które nie można począć dziecka, są niewystarczające nasienie lub niska ruchliwość plemników. Ale ta diagnoza nie jest chorobą, ale stanem, często tymczasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *