AMH

AMH – hormon anty-Müllerowski – interpretacja i normy

AMH – hormon anty-Müllerowski odnosi się do potencji żeńskiej. Jest wytwarzany w organizmie od początku dojrzewania. Dzięki koncentracji tej substancji lekarze określają zdolność kobiecego organizmu do poczęcia, stopień płodności. Niskie stężenie hormonów wskazuje na możliwe patologie jajników.

AMH – czym jest dla kobiet?

Hormon anty-Müllerowski jest z natury produktem ubocznym, który powstaje podczas normalnego funkcjonowania żeńskich gruczołów płciowych. Jego synteza zachodzi w jajeczkach podczas ich dojrzewania i uwalniania z pęcherzyka. Pod tym względem poziom hormonu we krwi nie jest stały i zależy nie tylko od fazy cyklu miesiączkowego, ale także od wieku kobiety. U dziewcząt poziom AMH nie jest określony. Nie ma go w organizmie kobiet w okresie menopauzy. Zgodnie z obserwacjami ekspertów maksymalne stężenie hormonu we krwi ustala się w wieku 20-30 lat. Ten okres jest uważany za najbardziej korzystny dla poczęcia i posiadania dzieci. Zmniejszenie stężenia AMH powoduje problemy z zajściem w ciążę i wymaga dodatkowego badania kobiety.

AMH – analiza

Analiza AMH nie wygląda inaczej niż badanie krwi na inne hormony. Ten test pomaga ustalić poziom rezerw jajników, całkowitą liczbę pęcherzyków, z których wyrastają dojrzałe jaja. W zależności od poziomu hormonu we krwi lekarze mogą określić, jakość oocytów. Poziom AMH jest zawsze brany pod uwagę podczas wykonywania procedury zapłodnienia in vitro. Ponadto stężenie hormonu może odzwierciedlać procesy starzenia się jajników. W tym względzie analiza jest wyznaczana, jeśli lekarz podejrzewa wczesną menopauzę.

AMH – kiedy wykonywać badanie?

Lekarz zlecając badanie AMH zawsze wskazuje kobiecie, w którym dniu cyklu ma przyjmować hormon antyimulujący. Najlepsze do analizy są 3-5 dni cyklu miesiączkowego. W przypadku przechodzenia ostrej choroby badanie może zostać odroczone na czas nieokreślony. Potrzeba analizy jest ustalana wyłącznie przez lekarza. Wskazaniem do wykonania badania hormonów AMH jest:

 • Problem z poczęciem
 • Bezpłodność nieokreślonej genezy
 • Nieudane sztuczne zapłodnienie
 • Wysokie stężenia FSH (poziomu gonadotropiny wytwarzanej przez przysadkę mózgową)
 • Podejrzenie o ziarniniaki, guzy komórek jajnika
 • Zespół policystycznych jajników
 • Powolne lub przedwczesne dojrzewanie
 • Kontrola trwającej terapii androgenami.

Analiza hormonalna AMH – przygotowanie

W celu prawidłowego ustalenia poziomu AMH u kobiet konieczne jest przestrzeganie następujących zasad:

 • Nie przyjmowanie pokarmu 3 godziny przed wyznaczoną analizą (dozwolone jest picie zwykłej niegazowanej wody).
 • W koordynacji z lekarzem przez 2 dni, kobieta musi zaprzestać brania hormonów steroidowych i tarczycowych.
 • Wyeliminowanie stresu fizycznego.
 • Nie palić 3 godziny przed badaniem.

AMH – norma u kobiet przed poczęciem

Występowanie hormonu AMH u kobiet w celu pomyślnego zapłodnienia nie jest ściśle określone. Ten proces jest złożony i zależy nie tylko od poziomu hormonów. Jednak analiza jest często zalecana, aby ocenić zdolność kobiecego organizmu do poczęcia. Przy regularnych relacjach seksualnych bez stosowania antykoncepcji, poczęcie powinno normalnie nastąpić w ciągu roku. Jeśli para stara się o dziecko dłużej niż rok, należy poddać się badaniu. Oceniając wyniki, lekarze nie określają konkretnego stężenia AMH, co gwarantuje zapłodnienie. Ten proces jest bardzo złożony, składa się z kilku etapów

Obniżony poziom hormonu AMH – co to znaczy?

Zmniejszenie stężenia tej substancji we krwi wskazuje na spadek liczby pęcherzyków, z których może wydostać się dojrzałe jajo. Biorąc pod uwagę tę cechę, można wyróżnić następującą zależność: im niższy poziom hormonu u kobiet, tym mniejsza szansa na zostanie matką. Ponadto należy zauważyć, że zmniejszenie stężenia hormonu anty-Müllerowskiego jest wynikiem obecności w ciele kobiety patologii. Różne czynniki mogą prowadzić do zmian poziomu hormonów. Głównym zadaniem lekarza w tym przypadku staje się prawidłowa interpretacja wyników i ustalenie prawdziwej przyczyny odchylenia AMH od normy.

Obniżony hormon AMH – przyczyny

Wśród przyczyn niskiego poziomu AMH, wskazano choroby układu rozrodczego i zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety. Jak pokazuje praktyka, zmniejszenie stężenia wiąże się z początkiem menopauzy. Zwykle zaczyna się bliżej 40 roku życia, ale w ostatnich latach częste są przypadki wczesnej menopauzy. Wśród patologii, w których ustalono niski poziom hormonu AMH jest:

 • Dysgeneza gonad
 • Przedwczesne dojrzewanie
 • Otyłość w późnym wieku rozrodczym
 • Spadek rezerwy jajnikowej.

Obniżony poziom hormonu AMH – co robić?

We współczesnej medycynie nie ma sposobów i leków, które mogą wpływać na stężenie tego hormonu we krwi. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wyeliminowanie przyczyny, która spowodowała zmniejszenie stężenia AMH. Terapia zastępcza może tylko częściowo rozwiązać problem, gdy środki przeciwdziałające hormonom są początkowo nieprawidłowo syntetyzowane w organizmie. Jeśli zaburzenie wiąże się z rozwojem otyłości lub wczesnej menopauzy, należy prowadzić terapię w kierunku korekty tych odchyleń.

Zwiększony poziom hormonu AMH – co to znaczy?

Sytuacje, w których stężenie AMH przekracza normę, są często związane z obecnością patologii układu rozrodczego. Przyczyny wzrostu stężenia AMH można podzielić na dwie duże grupy. Pierwszy obejmuje sytuacje, w których funkcjonują pęcherzyki antralne, ale nie wykraczają poza jajniki. Ten obraz kliniczny obserwuje się w policystycznych jajnikach. Pęcherzyk normalnie rośnie, rozwija się, ale nie może przeniknąć przez powierzchnię torbielowatą. Drugi wariant wzrostu stężenia hormonu wiąże się ze wzrostem masy tkanki ziarnistej. Często obserwuje się to, gdy guz rozwija się w jajnikach. Często problem można rozwiązać tylko przez operację.

Zwiększony poziom hormonu AMH- przyczyny

Powody, dla których hormony są podwyższone, są zróżnicowane. Aby ustalić specyficzną patologię, która spowodowała zaburzenie, wymagana jest złożona diagnostyka. Wśród powszechnych zaburzeń, które powodują wzrost stężenia AMH:

 • Policystyczne jajniki
 • Opóźniony rozwój seksualny
 • Specyficzna mutacja receptora AMH
 • Guz jajnika
 • Bezpłodność bezowulacyjna.

Zwiększony poziom hormonu AMH – co robić?

Gdy poziom hormonu jest podwyższony, środki terapeutyczne w celu skorygowania jego poziomu są opracowywane indywidualnie. Wszystko zależy od przyczyny, która spowodowała odchylenie stężenia od normy i wieku kobiety. Jeśli przyczyną były policystyczne jajniki lekarze przepisują terapię hormonalną, łącząc ją z leczeniem chirurgicznym. Terapia skojarzona dla podwyższonego AMH może obejmować:

 • Zmianę diety
 • Korektę wagi ciała
 • Leczenie chorób współistniejących, chorób przewlekłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *