badania niepłodności

Badania niepłodności męskiej i żeńskiej – od czego zacząć i co dalej?

Badania niepłodności pomagają zrozumieć, dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę i dowiedzieć się, gdzie leży źródło problemu: w niej lub jej partnerze. Standardowe testy to badania przesiewowe, spermogram, badania krwi i inne procedury. Trzeba pamiętać, że niepłodność nie jest diagnozą, ale bodźcem do działania, ponieważ w większości przypadków problem można wyeliminować. Aby uzyskać odpowiedź, dlaczego nie można zajść w ciążę, począć dziecka konieczne jest przeprowadzenie całej serii badań, wykonanie więcej niż jednej analizy i skonsultowanie się z więcej niż jednym lekarzem.

Od czego zacząć – jakie badania niepłodności należy wykonać?

Niepłodność odnosi się do niemożności zajścia w ciążę przez długi okres, z zastrzeżeniem utrzymania stałego pożycia intymnego. Trudności te mogą być związane z różnymi dysfunkcjami układu rozrodczego jednego z partnerów.

Proces diagnozy rozpoczyna się od pełnej historii. W tym przypadku wielkie znaczenie mają:

  • Przenoszone choroby zakaźne (rzeżączka, chlamydoza, mykoplazmoza itp.)
  • Styl życia (aktywność fizyczna, obecność złych nawyków)
  • Choroby ogólnoustrojowe
  • Zabiegi chirurgiczne.

Ponieważ niezgodność grup krwi partnerów jest również bardzo ważna, konieczne jest wykonanie specjalnej analizy niepłodności, a także oddanie krwi w celu określenia czynnika Rh.

Badanie niepłodności męskiej

U mężczyzn układ rozrodczy jest nieco prostszy niż u kobiet, ale nie oznacza to, że może być z nim mniej problemów. Problemy te są dość łatwe do znalezienia, jeśli występują, dlatego wskazane jest, aby rozpocząć badanie i testowanie niepłodności od mężczyzny. Główną metodą stosowaną do badania mężczyzny jest analiza nasienia. Materiałem do badań jest oczywiście sperma. Analiza określa skład komórkowy plemników i ich liczbę, morfologię i mobilność. Pomimo faktu, że wyniki tylko tej analizy pozwalają dokładnie ocenić, jakość plemników, lekarze wyznaczają szereg dodatkowych testów w celu uzyskania pełniejszego i wyraźniejszego obrazu.

Do tych celów używa się:

  • Analiza bakteriologiczna
  • Analiza cytologiczna, która bada stan pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego
  • Różne badania krwi.

Rodzaje badań niepłodności męskiej

Test, który pokazuje obecność ciał antyspermowych w ejakulacie. Jednym z pierwszych testów, które zaoferuje lekarz, jest test ilości i jakości nasienia produkowanego w jednym ejakulacie. Na samym początku badań nad identyfikacją tego problemu konieczne jest wykonanie testu nasienia męskiego, aby wykluczyć potencjalny problem. Aby ocenić wyprodukowane plemniki, potrzebna jest nowa próbka. Życie ejakulatu do badań powinno wynosić nie więcej niż dwie godziny, a najlepiej byłoby natychmiast pobrać nasienie do analizy.

Próbka jest analizowana pod mikroskopem, co pozwala określić, czy jakość i ilość plemników mieści się w normalnych granicach. Jeśli plemniki są nieaktywne i mają defekty lub liczba plemników jest zbyt mała, to często wynika to z zaburzeń hormonalnych, które można stosunkowo łatwo wyleczyć. Ten rodzaj badania niepłodności może po prostu pokazać, że chociaż liczba plemników w ejakulacie jest mniejsza niż idealna, dalsze leczenie tego problemu może nie być wymagane (mężczyzna nie jest bezpłodny).

Badanie niepłodności kobiet

Ustalenie przyczyny niepłodności u kobiet jest nieco trudniejsze, a proces rozpoczyna się od badania ginekologicznego i USG. Pozwala to ginekologom ocenić wielkość narządów, poznać cechy ich struktury, wykryć patologię w postaci torbieli, mięśniaków i innych.

  • Histeroskopia może być zalecana w celu uzyskania dokładniejszych informacji. Procedura ta polega na wprowadzeniu do macicy histeroskopu za pomocą kamery wideo. Obraz jest natychmiast przesyłany na ekran i umożliwia dokładniejsze zbadanie jamy macicy, aby zidentyfikować nieprawidłowości, których nie można zobaczyć w badaniu USG.
  • Diagnoza niepłodności kobiet obejmuje badanie jajowodów, a raczej ich drożność. W tym celu do macicy wprowadzana jest specjalna substancja, po której wykonywane są kontrastowe obrazy. Owulacja jest również szacowana w oparciu o podstawowy wykres temperatury. Ponadto badane jest tło hormonalne, lekarz może wykonywać laparoskopię i inne procedury, których cel będzie zależał od wyników poprzednich testów.

Po ustaleniu, że nie ma problemów w męskich plemnikach, następnym krokiem będą testy płodności dla kobiet. Często przeprowadza się kilka rutynowych testów przed zdiagnozowaniem potencjalnego problemu. Czasami lekarz może odgadnąć możliwe problemy nawet przez zewnętrzne oznaki, w wyniku, których przepisuje badania, aby je potwierdzić lub zaprzeczyć. Jednak najczęściej przeprowadza się szeroki zakres testów.

Co zrobić po otrzymaniu wyników badania dotyczącego niepłodności?

Wyniki badań są dokładnie analizowane. Diagnoza całkowitej i nieuleczalnej bezpłodności jest bardzo rzadka. Najczęściej problemy opóźniające poczęcie są diagnozowane dość szybko. Najczęstsze to zablokowanie jednego z jajowodów lub niskiej, jakości nasienie. Jeśli wystąpią obie takie choroby, poczęcie staje się jeszcze bardziej problematyczne.

Na tym etapie decyzja o dalszym rozwiązaniu problemu jest bardzo ważna. Musi mu towarzyszyć porada lekarska i kondycja duchowa i fizyczna kobiety i mężczyzny. Na tym etapie wiek jest również ważnym czynnikiem, który odgrywa dużą rolę w podejmowaniu decyzji. Na przykład para w wieku 25–27 lat mająca problemy z zajściem w ciążę jest bardziej skłonna podjąć leczenie za pomocą kombinacji leków. Oczywiście w celu określenia dnia owulacji. Aby zagwarantować szybkie poczęcie pary w wieku 35-37 lat, lekarze najczęściej zalecają bardziej zdecydowane metody. Zdecydowane metody, ponieważ czas nie jest po ich stronie. Zaleca się również zwrócenie szczególnej uwagi na relacje między przyszłymi rodzicami. Niepłodność na tym etapie poczęcia dziecka jest wielkim stresem dla kobiet i mężczyzn, często prowadzącym do ciągłych stresujących sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *