Suplementy na poprawę męskiego nasienia

Suplementy na poprawę męskiego nasienia – czy działają?

Suplementy na poprawę męskiego nasienia – czy działają? Z całą pewnością większość Panów zadaje sobie to pytanie. Ilość oraz forma plemników partnera znamiennie oddziałuje na łatwość, z jaką kobieta zachodzi w ciążę. Jedną spośród form umożliwiających poczęcie jest zatem poprawa jakości ejakulatu. W czasach, w jakich bezpłodność jest tak ogromnym kłopotem, iż kwalifikowana jest do dolegliwości cywilizacyjnych, naturalnym jest, iż profesjonaliści interesują się tymże kłopotem oraz szukają podstaw owego stanu rzeczy.

Z badań wynika wyraźnie, iż przyczyna bezpłodności leży w takim samym stopniu po stronie pań oraz panów! Określa się, iż blisko 40 % podstaw bezpłodności dotyczy pań, 40% panów, natomiast pozostałe 20% obojga partnerów bądź sytuacji, w jakich nie można ustalić podstawy. Znaczy to zatem, iż rola mężczyzny w staraniach o dziecko jest niezwykle istotna! Jedną spośród najważniejszych kwestii gra odpowiednia dieta.

Kiedy sięgać po suplementy diety?

Część specjalistów oraz chorych podchodzi negatywnie do suplementów. Wynika to przede wszystkim z owego, iż większość dostępnych na rynku suplementów dedykowanych mężczyznom z bezpłodnością zawiera mieszankę witamin oraz mikroelementów celem uzupełnienia deficytów w organizmie, natomiast to zazwyczaj można uzyskać zmianą diety. Jednakże wskazania europejskich towarzystw urologicznych oraz andrologicznych dokładnie wskazują, iż najwyższy współczynnik ciąż oraz poprawę parametrów nasienia w męskiej bezpłodności idiopatycznej otrzymuje się wykorzystując substancje o oddziaływaniu antyestrogenowym oraz antyoksydacyjnym.

Niestety, nie ma środka zawierającego glutation dostępnego w postaci doustnej. W związku z tymże, gdy specjalista chce postępować zgodnie z zaleceniami, pozostaje mu zlecić suplementy diety. Należałoby dobierając środek, spojrzeć na ilość oraz dobrać taki, jaki zawiera ogromną ilość substancji (co najmniej 100 mg glutationu w tabletce), natomiast nie śladową.

Tłuszcze trans – im ich więcej, tymże mniej plemników

Nadmiar niebezpiecznych tłuszczów trans – obecnych np. w chipsach, kupnych ciastkach, fast-foodach – wywołuje mniejszą koncentrację plemników w spermie. Dieta bogata w tenże typ kwasów tłuszczowych oznaczała także większy poziom tłuszczów trans w samej spermie i w osoczu nasienia.

Żeby podnieść aktywność plemników specjaliści polecają ponadto spożywać artykuły bogate w cynk, selen, karnitynę, i również witaminy C oraz E. Wykazano także, że otyli panowie wytwarzają nasienie gorszej jakości. Niekorzystny wpływ na plemniki ma palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Dieta na męską płodność

Męska płodność pogarsza się, gdy w diecie mężczyzny jest zbyt mało antyoksydantów. Tak przynajmniej wskazują najnowocześniejsze badania. Antyoksydanty to przeróżnego typu substancje, jakie łączy jedno oddziaływanie: niszczenie wolnych rodników, utleniających, więc uszkadzających komórki organizmu. Negatywne oddziaływanie wolnych rodników to nie jedynie bezpłodność, lecz również pozostałe kłopoty zdrowotne, takie jak cukrzyca, dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, hemoroidy, alergie, zmniejszenie wytrzymałości. Gdzie można odnaleźć antyoksydanty? Ogromne ich ilości można odnaleźć w: czerwonym winie, pomidorach (likopen), szpinaku (luteina), kukurydzy (luteina), zielonej herbacie (katechina), cytrusach (witamina C), olejach roślinnych (witamina E). Antyoksydanty usprawniają kondycję spermy, aktywność plemników, ilość spermy na wytrysk, ilość plemników w ejakulacie.

Likopen oraz jego wpływ na nasienie

Likopen występuje w wysokich natężeniach w jądrach oraz plazmie nasienia. U cierpiących na niepłodność, prawie go nie ma. Doustna terapia nim okazała się rozwiązaniem dla 30 panów z bezpłodnością idiopatyczną, jakim podawano likopen dwa razy dziennie poprzez trzy miesiące (mechanizm powstawania oraz dojrzewania kolejnych komórek plemnikowych trwa zwykle 72 dni). Po tymże okresie sprawdzono ich spermę – okazało się, iż wszyscy chorzy ukończyli badanie bez żadnych komplikacji. U dwudziestu (66%) zauważono poprawę w natężeniu plemników, u szesnastu (53%) zmieniła się ich ruchliwość, czternastu miało natomiast odpowiedniejszą morfologię nasienia. Poprawa koncentracji oraz aktywności była znacząca – leczenie skończyło się sześcioma ciążami.

Selen podnosi kondycję nasienia

Właściwie zbilansowana ilość witamin to klucz do zdrowia każdego mężczyzny. Mogą one wykazywać znaczący wpływ na męską produktywność oraz energię. Dostarczenie ich twojemu organizmowi wraz z jedzeniem zupełnie nie jest ciężkie. Witaminy w większości wypadków odnajdziesz w popularnych oraz tanich artykułach konsumpcyjnych. Gdy nie masz czasu na samodzielne przyrządzanie pokarmów, możesz dostarczać sobie witamin, jedząc właściwe suplementy diety.

Minerał, jakim jest selen wchodzi w skład osłonki mitochondrium plemnika. Oddziałuje na jego zachowanie oraz pracę. Bierze udział w przebiegu tworzenia przeciwutleniaczy, poprzez co ma duży wpływ na jakość nasienia. Panowie o zmniejszonym poziomie selenu w organizmie, mają mniejsze libido oraz mniejszą chęć na stosunek. To także zmniejsza jakość ich spermy. Najdoskonalszym zarzewiem selenu spośród artykułów roślinnych są orzechy brazylijskie – już parę orzechów pokryje codzienne zapotrzebowanie owego pierwiastka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *