zwapnienia w miąższu jąder

Zwapnienia w miąższu jąder – przyczyny, leczenie, przyczyny

Zwapnienia w miąższu jąder z całą pewnością niepokoją większość Panów. Zwapnienia w miąższu jąder to jedna spośród częstych podstaw męskiej bezpłodności. W związku z tymże, Panowie winni systematycznie robić badania kontrolne, dzięki którym w miarę wcześnie można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości. Czami faktycznie mikrozwapnienia mogą towarzyszyć nowotworom, lecz z reguły są to niezwykle niewielkie mikrozwapnienia niedostatecznie wykrywalne w USG. Zwapnienia opisywane w takiej formie w USG jądra mogą wskazywać stan zejściowy pewnego mechanizmu zapalnego. Najlepiej, żeby tymże kłopotem zajął się urolog oraz on decydował o dalszym działaniu.

Zwapnienia w miąższu jąder

U większości pacjentów podczas badania USG jąder znajduje się zwapnienia w ich miąższu. Mogą być jedne bądź mnogie, nie do końca wiadomo co wywołuje ich tworzenie, część autorów wskazuje, że stanowią pozostałość po ukończonych zapaleniach oraz urazach jąder, pozostali wiążą ich egzystencja z późnym zstępowaniem jąder oraz wnętrostwem. Zazwyczaj nie dają żadnych symptomów, nie potrzebują leczenia ani specjalnej oceny. W wypadku egzystencji licznych zwapnień, szczególnie kiedy zmniejszona jest także wielkość (objętość) jąder niezbędne jest zrobienie badań hormonalnych (FSH, LH, testosteron) oraz seminogramu (badanie jakości nasienia). Gdy odkryte zostaną zakłócenia gospodarki hormonalnej bądź niewłaściwe parametry nasienia wymaga to dalszej, specjalnej oceny andrologiczno – urologicznej.

Ważne jest badanie USG

USG jąder to badanie, jakie pozwoli stwierdzić zmiany patologiczne, jakie wystąpiły w obszarze jąder, jak również najądrzy oraz całej moszny. Jest przydatne w wypadku wykrywania takich przypadłości jak guzy oraz torbiele jądra. W wypadku, w jakim chory skarży się na zwapnienia jądra, także polecane jest wykonanie badania ultrasonograficznego. Gdy chory czuje ból narządów moszny, ma niewłaściwy wyciek z cewki moczowej, są to również wskazania, żeby udać się do specjalisty po skierowania na badaniem ultrasonograficzne jąder.

Wskazanie do wykonania USG jąder obejmują także takie przypadłości, jak stan zapalny jądra bądź najądrza, krwiak jądra, uraz jądra, przepuklinę pachwinową, skręt jądra i niedorozwój jądra, i również nowotwór jądra. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu specjalista jest w stanie ustalić podstawy wady oraz może polecić dalsze leczenie.

Rzadkie choroby jąder

Dolegliwości męskie natomiast w szczególności owe jakie dotyczą sfery intymnej są ową dziedziną dolegliwości męskich jakie są najpóźniej rozpoznawane. Przyjmuje się że jest to spowodowane tymże że panowie znacznie niechętnie dzielą się własnymi kłopotami oraz zdecydowanie rzadziej aniżeli panie kontaktują się z lekarzem specjalistą. Statystyki wskazują że zwykle co czwarty wykrywany u panów w naszym kraju nowotwór złośliwy dotyczy układu moczowo-płciowego. Rak jądra atakuje zarówno ludzi młodych przed 40. rokiem życia, lecz również mężczyzn po czterdziestce. Odkryty we wczesnej fazie rozwoju jest zupełnie wyleczalny. Panowie w każdym wieku winni badać jądra oraz robić badania zapobiegawcze.

Czym jest zespół Fahra?

Zespół Fahra to sporadycznie występujące schorzenie połączone z symetrycznym, wzajemnym, niemiażdżycowym zwapnieniem jąder podstawy mózgu. Umieszcza się ono przeważnie w obszarze gałki bladej, jądra ogoniastego, skorupy, jądra zębatego, wzgórza, istoty białej oraz toreb wewnętrznych. Rozpowszechnienie dolegliwości Fahra określa się na mniej aniżeli 1:1000 000 osób, przy czym zwykle dwa razy częściej cierpią panie. W terminologii lekarskiej definiowana jest jako idiopatyczne zwapnienie jąder podstawy mózgu (idiopathic calcification of the basal ganglia, ICB). Mineralizacja jąder podstawy (basal ganglia mineralization, BGM), obustronne zwapnienie prążkowiowo-gałkowo- zębate..

Ocena choroby Fahra

Brak informacji na temat owej rzadkiej dolegliwości wywołuje, że jej rozpoznanie jest niezwykle ciężkim mechanizmem oraz wymaga zrobienia wielu badań. Najważniejszym urządzeniem badawczym jest rzetelny wywiad lekarski oraz badanie neurologiczne. Polecane jest zrobienie tomografii komputerowej głowy (w celu rozpoznania ognisk zwapnienia), testów psychologicznych oraz pełnego badania psychiatrycznego. Dopełnieniem oceny są: PET (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa) z wykorzystaniem fluorodeoksydazy, i również SPECT (pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa jednego fotonu) z zastosowaniem 99mTc-HMPAO (profesjonalny izotop). W razie wystąpienie ataków padaczkowych polecany jest również elektroencefalogram. Wymagane jest również poradnictwo wrodzone.

Choroba Fahra – leczenie

Teraz nie ma żadnych form leczenia choroby Fahra. Chorym oferowane jest postępowanie objawowe, jakiego celem jest zmniejszenie istniejących u nich przypadłości. Przykładowo w wypadku schorzeń psychotycznych normalizować stan chorych mogą np. środki z grupy neuroleptyków (m.in. haloperidol). Często leczenie dolegliwości Fahra jest ciężkie. Np. w wypadku schorzeń ruchowych z obszaru parkinsonizmu stosowanie chorym zwykłego środka, jakim jest lewodopa, może przynosić małą poprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *