badanie nasienia

Badanie nasienia – co pokazuje badanie nasienia – spermogram?

Badanie nasienia (spermogram) jest bardzo dokładną metodą diagnostyczną, która pozwala zidentyfikować nie tylko przyczyny niepłodności, ale także różne choroby sfery seksualnej. Spermogram jest laboratoryjną metodą badania ejakulatu w celu oceny płodności męskich plemników. To badanie pokazuje zdolność mężczyzny do zapłodnienia, a ponadto jest najważniejszą metodą diagnozowania chorób urologicznych. Podczas badania ocenia się stężenie, kształt i ruchliwość plemników, określa ilościowe, jakościowe i morfologiczne parametry plemników.

Spermogram – badanie nasienia

Analiza plemników pozwala ocenić stężenie, strukturę i ruchliwość plemników. Na podstawie wyników analizy nasienia można dokonać między innymi takich diagnoz: znaczne zmniejszenie ruchliwości plemników, wysoka zawartość plemników z nieprawidłowościami w strukturze, niska liczba plemników w ejakulacie. Lekarz będzie w stanie doradzić na temat istniejących i najbardziej odpowiednich metod leczenia nieprawidłowości ejakulatu. Najczęstszą metodą leczenia niepłodności męskiej w tych przypadkach jest procedura sztucznego zapłodnienia za pomocą wstrzyknięcie plemnika do jaja.

W laboratorium, pod mikroskopem, wybierane są najbardziej ruchliwe i morfologicznie poprawne plemniki, po czym przeprowadzane jest zapłodnienie przez wprowadzenie nasienia do jaja bardzo cienką igłą. W rzadkich przypadkach, gdy stężenie plemników w ejakulacie jest krytycznie niskie, następuje ekstrakcja nasienia z jąder lub biopsja tkanki jąder. Uzyskane w ten sposób plemniki można również stosować w procedurze sztucznego zapłodnienia.

Dlaczego konieczne jest przeprowadzenie badania nasienia?

Zazwyczaj badanie nasienia wyznacza lekarzowi kierunek dalszej diagnostyki i podjęcie skutecznego leczenia niepłodności. Najczęściej analiza jest zalecana parom zmagającym się z niepłodnością. Jednak lekarze zdecydowanie zalecają wykonanie spermogramu podczas przygotowania do poczęcia. To badanie jest również obowiązkowe w przygotowaniu do zapłodnienia in vitro i dla wszystkich dawców nasienia. Często przepisuje się testowanie płodności w niektórych chorobach, takich jak zapalenie gruczołu krokowego, żylaki, zaburzenia hormonalne, urazy i choroby zakaźne.

Co pokazuje badanie nasienia – spermogram?

Zgodnie z wynikami badań laboratoryjnych plemników dokonuje się jednej z następujących diagnoz:

 • Normospermia – brak nieprawidłowości
 • Oligozoospermia – zbyt mało plemników (mniej niż 20 milionów / ml)
 • Astenozoospermia – zbyt mało ruchliwych plemników
 • Teratozoospermia – ponad 50% plemników jest nieprawidłowych
 • Azoospermia – nie ma plemników w ejakulacie
 • Aspermia – termin ten odnosi się zarówno do całkowitego braku ejakulatu, jak i braku plemników w ejakulacie;
 • Oligospermia – zbyt mała objętość nasienia (mniej niż 2 ml)
 • Leukocytospermia – wysoka zawartość białych krwinek w ejakulacie
 • Akinospermia – plemniki żyją, ale są całkowicie nieruchome
 • Nekrospermia – nie znaleziono żywych plemników w ejakulacie
 • Kryptospermia – niewystarczająca liczba żywych aktywnych plemników
 • Hemospermia – obecność krwi w nasieniu.

Należy zauważyć, w przypadku braku procesów chorobowych w organizmie można poprawić, jakość nasienia poprzez zmianę diety na produkty bogate w witaminy C i D, kwas foliowy, wapń, argininę. Wprowadzić do swojej codziennej diecie marchew, mleko, jogurty, śmietanę, czosnek, cebulę, owoce cytrusowe, truskawki, sałatki liściaste, szpinak, owies, miód, orzechy itp.

Spermogram – istnieją trzy rodzaje azoospermii:

 • Obturacyjna (38%) związana z upośledzeniem drożności nasieniowodów z powodu wad wrodzonych lub, częściej, w wyniku infekcji lub uszkodzenia. Podlega leczeniu chirurgicznemu.
 • Wytrysk (2%) związany z zaburzeniami wytrysku.
 • Nieobciążający, związany z upośledzoną spermatogenezą (60%).

Główne przyczyny niepłodności obejmują choroby przysadki mózgowej prowadzące do niedoboru hormonów, nieprawidłowości genetyczne, żylaki, choroby weneryczne, urazy, guzy, skręt jąder, zapalenie jąder (świnka), działanie leków i gonadotoksyn – czynniki zewnętrzne środowiska. W tym przypadku również z reguły wymagana jest interwencja mikrochirurgiczna w celu wykrycia, co najmniej niewielkiej liczby plemników w jądrze do zapłodnienia in vitro.

Jak złożyć biomateriał do badania nasienia?

Aby przejść badanie nasienia, mężczyzna musi zacząć przygotowania na 3-4 dni przed wizytą u lekarza. Przed analizą nasienia nie można palić i pić alkoholu. Przegrzanie jest również niepożądane, dlatego sauna i gorąca kąpiel będą musiały zostać wykluczone. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, mężczyzna nie powinien uprawiać seksu przed spermogramem przez 4 dni.

Po zebraniu nasienie jest dostarczane do laboratorium mikrobiologicznego, gdzie jest badane na następujących wskaźnikach: całkowita sperma (plemnik składa się z płynu nasiennego i nasienia), konsystencja (gęsta lub płynna), liczba plemników, tj. 1 cm3 i ich całkowita liczba w ejakulacie, ich ruchliwość, tj. Proporcja plemników, które się poruszają, jak również proporcja plemników, które poruszają się stopniowo. Ponadto szacuje się odsetek plemników o normalnej postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *