Opieka i wychowywanie dzieci to bardzo odpowiedzialne zajęcie. To także okres, w którym dzieci uczą się określonych zachowań społecznych, nawyków i zasad, które następnie reprezentują w życiu dorosłym. To sprawia, że do wychowywania dzieci i podopiecznych należy podejść z odpowiednim przygotowaniem, biorąc pod uwagę wpływ środowiska na dziecko oraz zmieniające się wyniki badań naukowych. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was zestaw merytorycznych tekstów poświęconych tematyce wychowywania dzieci. Zapraszamy do lektury nie tylko rodziców.

Postaw na zrozumienie malucha

Bardzo ważne w wychowywaniu dziecka jest jego zrozumienie. Bez tego trudno będzie znaleźć wspólny język z maluchem. Przede wszystkim należy dawać mu dobry przykład oraz poświęcać mu sporo czasu nie tylko na zabawy, ale również na edukację i rozmowę. Ta ostatnia potrafi zdziałać cuda jednakowo w przypadku osób dorosłych oraz dzieci. Bardzo ważnym krokiem jest także wyznaczenie określonych granic w zachowaniu. Granice to normalny element życia społecznego i należy nauczyć ich przestrzegania dzieci. W tym wszystkim należy mieć jednak zdrowy rozsądek i poza wyznaczeniem granic, warto również dzieciom wytłumaczyć, dlaczego one powstały i dlaczego tak ważne jest ich codzienne przestrzeganie.

Zbawienna rola tłumaczenia

W wychowaniu dzieci bardzo ważne miejsce powinno zająć tłumaczenie świata i określonych zachowań. Same nakazy i zakazy nie wystarczą. Dzieci myślą w inny sposób niż dorośli i poza komunikatem o zakazie, muszą dobrze zrozumieć, dlaczego on powstał. W związku z tym wiele czasu każdego dnia warto poświęcać na tłumaczenie maluchom otaczającego ich świata i pielęgnację jego ciekawości. Świadome i bogate w informacje dziecko będzie nie tylko szczęśliwsze, ale również ostrożniejsze.

Wychowywanie nie tylko przez rodziców

W naszych tekstach zwracamy również uwagę na to, że za wychowanie dzieci odpowiedzialni są nie tylko rodzice. Wpływ na kształtowanie osobowości małego człowieka mają również jego bliscy, w tym dziadkowie, kuzynostwo, czy wujostwo. Dużą rolę w całym procesie odgrywają również wychowawcy w przedszkolu i szkole. Ostatecznie największy wpływ na wychowanie powinni mieć rodzice jako osoby z autorytetem w oczach dziecka, jednak nie można bagatelizować wpływu na cały proces osób z najbliższego otoczenia oraz czynników środowiskowych.

Zaburzenia w rozwoju

Przygotowaliśmy dla Was także informacje o zaburzeniach w rozwoju, w tym między innymi chorobie ADHD. To skrót, który przeraża wielu rodziców i często używany jest przez pedagogów zbyt powszechnie. Czym właściwie jest ADHD? O schorzeniach, alergiach, chorobach genetycznych i o innych aspektach wychowywania dzieci przeczytacie w tekstach, które dla Was przygotowaliśmy. Miłej lektury.

Popularne kategorie w dziale Psychologia