Tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy – wpływ na zajście w ciążę oraz jej donoszenie

Tyłozgięcie macicy to charakterystyczne zgięcie trzonu macicy, jaka w rezultacie przyjmuje odmienne miejsce aniżeli u większości pań. W odpowiednim ustawieniu trzon macicy winien wyginać się nieco do przodu, w wypadku tyłozgięcia – trzon macicy ugina się ku kręgosłupowi, do tyłu. Dolegliwość ta występuje dosyć niejednokrotnie. Określa się, iż macicę tyłozgiętą ma chociażby 25 procent pań. Ze powodu na popularność występowania tyłozgięcia oraz jego mały wpływ na jakość życia pań, nie uznaje się go za stan chorobowy natomiast tylko za charakterystyczną fizjologię macicy.

Tyłozgięcie macicy – charakterystyka

Tyłozgięciem macicy określamy wygięcie trzonu macicy, poprzez co przyjmuje ona odmienne miejsce aniżeli u większości pań. Trzon macicy w odpowiedni sposób winien wyginać się nieco do przodu, natomiast w wypadku tyłozgięcia jest on nachylony nieco do tyłu. Jest to dolegliwość niezwykle powszechna, jaka jest u blisko 25% pań. W związku z tymże, iż tyłozgięcie macicy nie oddziałuje na jakość życia kobiety, nie jest uważane za dolegliwość lub stan chorobowy.

Tyłozgięcie macicy – jakie są przyczyny?

Tyłozgięcie macicy to odrzucenie jej trzonu ku tyłowi wobec szyjki. Tyłopochylenie tymczasem polega na odrzuceniu całkowitej linii macicy względem osi pochwy. Owego rodzaju schorzenia rozmieszczenia macicy są rozpoznawane chociażby u co 5. kobiety. Są wrodzone bądź nabyte, o profilu stałym bądź przejściowym. Do tyłozgięcia oraz tyłopochylenia może dochodzić w wypadku egzystencji zmian w obszarze miednicy mniejszej, takich jak mięśniaki macicy lub nowotwory złośliwe. Ponadto występowaniu macicy w tyłozgięciu służą wszystkie stany prowadzące do występowania zrostów, jakie mogą „ściągać” mięsień, np. ku tyłowi. Zgięcie macicy do tyłu może być także rezultatem obecności stanów zapalnych w miednicy mniejszej i prowadzić procesowi poniektórych dolegliwości, np. endometriozy. Chwilowe tyłopochylenie bądź tyłozgięcie trwa nieraz przy zbytnim napełnieniu pęcherza moczowego.

Tyłozgięcie macicy: symptomy

Tyłozgięcie macicy symptomy może dawać wówczas, kiedy odgięcie macicy ku tyłowi jest duże. Zwykle nie daje żadnych symptomów, natomiast wykryte jest niespodziewanie podczas badania ultrasonografem (przezpochwowego, więc transwaginalnego). Trzon macicy w tyłozgięciu oraz tyłopochyleniu jest umieszczony w taki sposób, iż może wywoływać ból w okolicach kręgosłupa. Głównie podczas menstruacji oraz tuż przed okresem. Poprzez kobiety z tyłozgięciem mogą być także odczuwane dotkliwsze bóle podczas miesiączki. Może także nastąpić laksacja. W wydzielinie menstruacyjnej mogą pojawić się zakrzepy. występują one dlatego, iż wygięta oraz nachylona do tyłu macica oczyszcza się trochę wolniej aniżeli macica w odpowiednim położeniu. Na skutek owego mogą tworzyć się zakrzepy krwi w zalegającej w drogach rozrodczych wydzielinie.

Tyłozgięcie macicy – wpływ na zajście w ciążę oraz jej donoszenie

Jeszcze do niedawna panowało przeświadczenie, iż tyłozgięcie macicy wywołuje kłopoty z zajściem w ciążę, jest podstawą bezpłodności, i chociażby poronień. Jednakże dzisiejsza medycyna eliminuje takie szkodliwe efekty owego ułożenia macicy. Co do samego zajścia w ciążę, poszczególni specjaliści wskazują na fakt, że szyjka macicy w wypadku tyłozgięcia rzeczywiście jest specyficzne ułożona. Nie jest to niedogodność – starczy właściwie wybrać pozycję podczas stosunku. Jakie są wedle nich najdoskonalsze? Podobno „od tyłu”, kolankowo-łokciowa oraz boczna. Jednakże nie ma dowodów na to, iż odmienne pozycje nie doprowadzą do zapłodnienia. A co z donoszeniem ciąży? Tutaj także nie ma niezbitych dowodów na niekorzystny wpływ tyłozgięcia. Poszczególni profesjonaliści pokazują na liczniejsze występowanie poronień nawykowych (wielokrotnych) u kobiet z tyłozgięciem.

Tyłozgięcie macicy a współżycie

Tyłozgięcie macicy a współżycie? Mnóstwo w owej kwestii zależy od okoliczności oraz różnych niuansów. Tyłozgięcie macicy może powodować dyskomfort w okresie stosunkuw dwóch sytuacjach:

  • w okresie niezwykle głębokiej penetracji
  • w wypadku wyboru złej pozycji.

Osobiste preferencje są przyczyną ostatniej przyczyny. Może się zatem wykazać, iż zmiana pozycji usunie kłopot dyskomfortu w trakcie stosunku. Paniom z tyłozgięciem macicy w szczególności poleca się pozycję kolankowo – łokciową. Polega ona na tymże, iż kobieta klęczy nachylona oraz wsparta na przedramionach, natomiast partner wchodzi w nią od tyłu. W wypadku, kiedy ruchy frykcyjne wciąż powodują ból, należy spróbować subtelnie poprawić kąt.

Tyłozgięcie macicy – poród

Tyłozgięcie macicy nie oddziałuje na przebieg ciąży. Najcięższym krokiem jest czas zapłodnienia. W okresie przebiegu ciąży tyłozgięcie macicy spada, gdyż macica dostosowuje się do nowej sytuacji oraz rośnie wraz z dzieckiem. Na początku ciąży u pań z tyłozgięciem macicy regularnie pojawiają się bóle krzyża. Z upływem czasu stają się one łagodniejsze, aż zanikają całkowicie. Tyłozgięcie macicy jest połączone z niewątpliwie większym zagrożeniem poronienia. Ewidencje wskazują, iż nawykowe poronienia zdarzają się zwłaszcza u pań z tyłozgięciem macicy. Należy jednakże pamiętać, iż poronienia nie pochodzą z tyłozgięcia macicy, i tylko z dolegliwości, jakie je wywołały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *