test PCT

Test PCT – Na czym polega test PCT? Wyniki testu PCT

Test PCT nazywany jest również testem wrogości śluzu, testem postkoitalny bądź Simsa-Huhnera. Okazuje się, iż jest to niezwykle powszechne badanie diagnostyczne w obszarze kłopotów z produktywnością. A badanie dotyczy śluzu produkowanego poprzez szyjkę macicy, jaki jest przejawem płodności kobiety. Zdarza się jednakże również tak, iż to właśnie ten śluz może być podstawą kłopotów z poczęciem, bowiem plemniki nie mogą poprzez niego dojść do komórki jajowej.

Czym jest test PTC?

Test PCT polega na uzyskaniu próbki śluzu szyjkowego w okresie od 6 do 12 godzin po stosunku, i potem analizie ilości żywych oraz aktywnych plemników w próbce. Wynik testu jest dobry, gdy w trakcie badania próbki w polu widzenia mikroskopu zarejestruje się obecność co najmniej 10 żywych, odpowiednio ruchliwych plemników. Niewłaściwy wynik testu może być wezwaniem do inseminacji wewnątrzmacicznej. Przed przeprowadzeniem testu PCT poleca się powstrzymanie się od współżycia na 2 dni przed odpowiednim stosunkiem, natomiast podczas owego stosunku niestosowanie żadnych środków wspierających, np. maści nawilżających, żeli intymnych, gdyż mogą one mieć wpływ na rezultat testu. Materiał do badania pobiera się za pomocą wziernika oraz jest to zupełnie bezbolesne

Kiedy zrobić test postkoitalny oraz jak się przygotować?

Badanie śluzu szyjkowego musi odbywać się w danym dniu cyklu – zazwyczaj odbywa się jeden, maks. dwa dni po owulacji. Więc także podczas przygotowania do badania robi się szereg czynności, jakie zapewnią dokładne ustalenie dnia jajeczkowania. Specjalista poleca m.in. testy owulacyjne, pomiar temperatury ciała, monitoring cyklu czy mierzenie luteinizacji hormonów – LH (w trakcie owulacji hormon tenże podnosi się). Dodatkowo, badaniami, jakie obowiązkowo należy zrobić przed testem PCT są: badanie nasienia i badania wykluczające zarażenia układu moczowego, zarażenia bakteryjne (chlamydia, mykoplazma oraz uroplazma) czy grzybicze w pochwie i stany zapalne.

Badanie w kierunku przeciwciał przeciwplemnikowych

Badanie obecności przeciwciał skierowanych przeciw plemnikom robione jest w surowicy krwi pacjentki bądź jej partnera, w śluzie szyjkowym bądź w nasieniu. Możliwe do zrobienia są dwa typy testów: pośredni (przeprowadzany z plemnikami anonimowego dawcy) oraz bezpośredni (przeprowadzany z plemnikami partnera). Każde badanie pozwoli na ustalenie procentowej ilości trzech klas przeciwciał: IgM, IgA i IgG skierowanych przeciw plemnikom.

Badanie PCT – jak wygląda?

Próbkę w teście po stosunku stanowi śluz szyjki macicy otrzymany od kobiety w niedługim okresie po ukończeniu stosunku seksualnego. Ze względu na zmiany śluzu szyjkowego w następnych częściach cyklu comiesięcznego, niezwykle istotny jest czas zrobienia badania. Winno to wystąpić w przeciągu maksymalnie dwóch dni od owulacji. Pacjentka winna spytać własnego specjalisty, jak efektywnie stwierdzić u siebie owulację. Przykłady sposobów to: mierzenie temperatury ciała, kontrolowanie wyglądu śluzu szyjkowego, bądź pomiar poziomu w moczu hormonu luteinizującego – tzw. LH. A także powiadomić go, gdy to nastąpi – przeważnie badanie planowane jest na kolejny dzień. W dniu testu (parę godzin przed badaniem) należy z własnym partnerem odbyć stosunek seksualny.

Istotne jest, żeby nie stosować podczas niego środków takich jak lubrykanty (mogą one popsuć wyniki testu). Należy dodatkowo pamiętać, aby nie brać kąpieli po stosunku. Próbka zostanie pobrana w gabinecie lekarskim. Pacjentka zostanie poproszona o rozebranie się od pasa w dół oraz położenie się na fotelu ginekologicznym. Specjalista oceni wygląd ujścia pochwowego szyjki macicy. Potem, wykorzystując profesjonalny wziernik bądź strzykawki, pobierze małą ilość śluzu z szyjki macicy. Czynność ta jest analogiczna do uzyskania materiału do wymazu – jest bezbolesna oraz trwa blisko 5–10 minut. Próbka jest poddana badaniu mikroskopowemu, w jakim oceniona zostanie jakość śluzu i obserwowane będą plemniki oraz ich ruch. Dodatkowo oceniony zostanie wygląd oraz sposób wysychania śluzu z pochwy.

Wyniki testu PCT

Rezultat testu PCT może być dodatni bądź ujemny. Wynik dodatki znaczy, iż w pobranym śluzie są żywe oraz dynamiczne plemniki. Badanie winno pokazać egzystencję chociaż 6* czynnie poruszających się plemników w pobranej do badania próbce (w 400-krotnym powiększeniu). O wyniku ujemnym (negatywnym) mówimy wtedy, kiedy w śluzie nie stwierdzi się plemników. Jest ich zbyt mało bądź w ogóle się one nie poruszają. W razie ujemnego wyniku można przypuszczać wady nasienia bądź odmienną podstawę bezpłodności np.:

  • skierowane przeciw plemnikom partnera przeciwciała zamknięte w śluzie
  • bakterie: chlamydia, mykoplazma oraz uroplazma.

Jak polepszyć jakość śluzu z pochwy?

Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, natomiast resztę tworzą elektrolity, aminokwasy, cukry proste, lipidy oraz enzymy. We współzależności od ilości wydzielanego estrogenu poziom wody w śluzie szyjkowym waha się od 90 – 98%. Na jakość śluzu z pochwy ma wpływ również to, jak się żywimy. Siemię lniane ma wartości polepszające śluz z pochwy, identycznie jak olej z wiesiołka. Zdrowy śluz szyjkowy zabezpiecza plemniki przed szkodliwym oddziaływaniem kwaśnego środowiska pochwy. Poza tymże zapewnia im przeżycie, i również trafienie do komórki jajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *