Wśród powszechnie występujących dolegliwości warto wymienić choroby kobiece. Mianem tym określa się przede wszystkim zespół różnych patologii, które dotyczą kobiecego układu rozrodczego. Chorób takich nie wolno bagatelizować, ponieważ wpływają nie tylko ból i dyskomfort codziennego życia, ale również na bezpieczeństwo i zdrowie kobiet. Jest to szczególnie istotne, gdy są jeszcze w wieku reprodukcyjnym. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Was merytoryczne artykuły o chorobach kobiecych.

Co może być przyczyną występowania chorób kobiecych?

Choroby kobiece mogą być spowodowane przez wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Najczęściej za ich powstawanie odpowiadają:

  • bakterie;
  • grzyby;
  • wirusy;
  • pierwotniaki

Do innych źródeł chorób kobiecych można zaliczyć także:

Jakie objawy mogą towarzyszyć kobietom w trakcie choroby?

W przypadku chorób kobiecych można wymienić charakterystyczne objawy, które towarzyszą większości z nich. Oczywiście skala występowania konkretnego objawu oraz jego wpływ na dyskomfort codziennego życia, mogą różnić się w zależności od danego organizmu. Każda z kobiet będzie miała inną odporność na ból.

Najczęstsze objawy chorób związanych z układem rozrodczym to:

  • nadmierne upławy lub upławy o innym kolorze i brzydkim zapachu;
  • zaburzenia miesiączkowania.
  • suchość pochwy.

Chorobom takim może towarzyszyć również ból lub swędzenie, zwłaszcza gdy w trakcie choroby dojdzie również do urazu mechanicznego. Jakiekolwiek objawy i wątpliwości co do swojego stanu zdrowia warto konsultować ze specjalistą, który będzie w stanie przeprowadzić badania i przepisać odpowiednie leki.

Kobiece infekcje

Bardzo ważną grupę chorób kobiecych stanowią infekcje przenoszone drogą płciową, czyli STI. W wielu przypadkach choroba może być bezobjawowa i zarażona osoba może zarażać inne, nie mając nawet takiej świadomości.

Infekcje kobiece dzieli się ze względu na powód ich występowania na:

  • infekcje bakteryjne takie jak: rzeżączka, kiła, ziarnica weneryczna pachwin, wrzód weneryczny, ziarniak pachwinowy itd.;
  • infekcje grzybicze, w tym m.in. kandydoza;
  • infekcje wirusowe, w tym mi.in. HPV, opryszczka narządów płciowych, mięczak zakaźny;
  • infekcje wywołane przez pierwotniaki, w tym m.in. rzęsistkowica.

Zapoznaj się z naszymi artykułami

Jeżeli interesują Cię choroby kobiece lub podejrzewasz taką u siebie, to warto zapoznać się z artykułami w tej kategorii. Zespół doświadczonych ekspertów zadbał o to, by poruszyć temat kobiecych dolegliwości oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Zwróciliśmy również uwagę na sposób leczenia chorób oraz ich wykrywania. Pamiętajcie jednak o tym, żeby naszych artykułów nie traktować jako porady lekarskiej. To ona zawsze powinna być na pierwszym miejscu.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie