Niepłodność wtórna

Niepłodność wtórna – czym jest? Przyczyny i leczenie

Niepłodność wtórna to kłopot, jaki dotyczy wielu par. Niepłodność wtórna to niemożność poczęcia dziecka pomimo wcześniejszej ciąży.

Czym jest niepłodność wtórna?

Pary niejednokrotnie uważają, iż będąc rodzicami jednego dziecka, nie mogą chorować na bezpłodność. Jest to jednakże błędne założenie, gdyż posiadanie potomstwa nie zapewnia, iż kłopot z bezpłodnością nas nie dotknie. W medycynie jest bowiem zjawisko niepłodności wtórnej. O niepłodności wtórnej można mówić, gdy u partnerów występuje niemożność ponownego zajścia w ciążę. Sytuacja ta dotyczy co najmniej 20% par leczących się na bezpłodność. Poleca się, aby identyfikację kłopotu z powtórnym zajściem w ciążę zacząć już w wypadku, kiedy do poczęcia nie dochodzi po 6 miesiącach zbliżeń. Ze względów na uwarunkowania biologiczne obojga rodziców, odkładanie decyzji o kolejnym dziecku czy izolowanie od siebie potrzeby leczenia działa na niekorzyść pary.

Przyczyny niepłodności wtórnej

Ciężko wyraźnie określić okoliczności, jakie przyczyniają się do kłopotów z zajściem w ciążę. Jest ich całe multum, zacząwszy od tychże środowiskowych, po owe połączone ze stanem zdrowia. Bardzo istotna jest więc konsultacja ze specjalistą. Lekarz powierzy zrobienie właściwych badań, jakim poddać się winna zarówno kobieta, jak a mężczyzna. Jak się bowiem okazuje, naturalne poczęcie dziecka w wielu wypadkach uniemożliwiają zmniejszone parametry nasienia. Badaniu poddać się musi także kobieta.

Diagnostyka bezpłodności wtórnej u kobiet skupia się na stwierdzeniu czy wyeliminowaniu obecności schorzeń hormonalnych (np. choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników), endometriozy bądź zniszczeń organów rozrodczych. W poniektórych wypadkach dolegliwości długotrwałe bądź wykorzystywane w ich procesie środki uniemożliwiają zajście w ciążę. Ważny jest także przebieg oraz sposób rozwiązania pierwszej ciąży. Zagrożenie wystąpienia niepłodności wtórnej podnosi zabieg cesarskiego cięcia.

Niepłodność wtórna pań przyczyny

W większości wypadków przyczyny niepłodności wtórnej są takie same, jak niepłodności pierwotnej, a zatem odbyte zabiegi w obszarze miednicy mniejszej, niedrożność jajowodów, zrosty okołojajowodowe oraz okołokjajnikowe, endometrioza, schorzenia owulacji, nieprawidłowości szyjkowo-maciczne i śluzu szyjkowego. Bywa również, iż po donoszonej bądź poronionej ciąży uszkodzeniu podlega gospodarka hormonalna bądź system odpornościowy. Należy również pamiętać, iż każde cięcie cesarskie podnosi zagrożenie wystąpienia niepłodności wtórnej.

Niepłodność wtórna u panów

Przeważnie połączona jest z obniżeniem jakości nasienia. Czynnikiem kłopotów z erekcją może być palenie papierosów bądź zbyt częste stosowanie środków. Dodatkowo niewłaściwy styl życia oraz przebyte choroby organów płciowych również mogą wywołać męskie problemy z płodnością.

Jednakże w obu wypadkach – pań oraz panów – istotnym elementem jest wiek oraz mechanizm starzenia się organizmu. Każda kobieta winna chociaż raz w roku odwiedzać ginekologa. Konsultacji owe mają na celu nie jedynie badania wykrywające groźne stany narządów rozrodczych, lecz również służą planowaniu kolejnej ciąży. Istotne jest, żeby pamiętać, iż dopiero po blisko roku starań o dziecko należy się zmartwić. Gdy po tymże okresie nie dojdzie do zapłodnienia, należy odłożyć wszystkie domowe sposoby oraz dobre wskazówki przyjaciół oraz obowiązkowo udać się do lekarza. Ważne jest to, żeby się nie poddawać, chociażby gdy są chwile załamania.

Leczenie wtórnej niepłodności

W praktyce już pół roku bezowocnych starań o ponowne zajście w ciążę winno skłonić parę do konsultacji w klinice w celu zrobienia właściwych badań diagnostycznych. Co więcej, winna je zrobić zarówno kobieta, jak również mężczyzna. Chociażby gdy jedna osoba ma wynik potwierdzający bezpłodność, to należałoby sprawdzić stan zdrowia drugiej osoby. To właśnie na etapie oceny można efektywnie odnaleźć podstawę wtórnej bezpłodności. Na owej bazie podejmowane są następne etapy. Nieraz starczy jedynie zmiana trybu życia – właściwa dieta, mniejsza ilość lęku i praca ruchowa, żeby zajść w pożądaną ciążę. Należałoby także skorzystać z pomocy psychologa.

Dotyczy to przede wszystkim par przygnębionych nieustannymi pytaniami rodziny oraz przyjaciół – gdy następne dziecko? Leczenie w tymże wypadku zależy od owego, co jest podstawą pojawienia się niepłodności. Zadaniem specjalisty jest dobranie właściwego sposobu działania w celu wyleczenia zapalenia organów płciowych, uregulowania gospodarki hormonalnej lub ograniczenia wpływu dolegliwości ogólnoustrojowych na produktywność. W razie potrzeby wykorzystywana jest np. antybiotykoterapia. Nieraz leczenie jest długie oraz złożone, więc należy uzbroić się w wytrwałość.

Niepłodność a stosunki pomiędzy parterami

Przy obopólnej chęci posiadania potomstwa bezpłodność może stanowić ogromy kłopot w relacjach pomiędzy partnerami. Jest to niezwykle trudny, skomplikowany problem chcący osobnego omówienia. Tymczasem jednakże wpływ faktu posiadania już jednego dziecka ma duże znaczenie dla zniekształcenia obustronnej relacji partnerów wywołanego niemożnością posiadania potomstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *