Biopsja jąder

Biopsja jąder – Dla kogo wskazana jest biopsja jąder?

Biopsja jąder to chirurgiczna ekstrakcja plemników z jądra i jego przydatka. Podejście to stosuje się głównie w azoospermii obturacyjnej i nieobturacyjnej w celu uzyskania plemników do późniejszego wykorzystania w procedurze sztucznego zapłodnienia IVF / ICSI.

Dlaczego wykonywana jest biopsja jąder?

Wybór metody biopsji zależy od przyczyny azoospermii. Jeśli brak plemników w nasieniu jest spowodowany upośledzoną przepuszczalnością nasieniowodów (forma obturacyjna), prawdopodobieństwo obecności komórek zarodkowych (gamet) w gonadach jest wysokie, preferowaną metodą jest mikrochirurgiczne otwarcie najądrza. Alternatywnie, możliwe jest i często praktykowane stosowanie technik punkcji (PESA, TESA).

Biopsja jąder pozwala na uzyskanie plemników, gdy w ejakulacie nie ma plemników, co umożliwia zapłodnienie ich własnymi komórkami płciowymi. Współczesna medycyna pozwala na wiele sposobów pozyskiwać plemniki do metod wspomaganego rozrodu. Aby to zrobić, ulepszane są możliwości, czyniąc je mniej agresywnymi i poprawiającymi, jakość próbek. Zaczynając od mężczyzn z wazektomią, kończąc na przypadkach niedrożności nasieniowodów.  Odpowiednie plemniki można uzyskać poprzez biopsję jąder.

Co to jest biopsja jąder?

Biopsja jąder jest procedurą chirurgiczną, w której uzyskuje się plemniki. Obejmuje to otwarcie 2-3 cm skóry jądra w celu uzyskania kawałka tkanki, a wraz z nim nasienia. Powstały materiał jest podzielony: jedna część metod reprodukcji, a druga część do badań. W niektórych przypadkach pobiera się kilka próbek tkanek (dwa lub trzy z każdego jądra z różnych obszarów). Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, chociaż można go wykonać w znieczuleniu miejscowym, w zależności od tolerancji mężczyzny. Istnieją różne rodzaje biopsji i metod, takich jak Lupa, TESE, Micro-TESE.

Po otrzymaniu tkanki jąder można wykonać dwa zadania:

Zbadać tkankę jąder i jej zdolność do wytwarzania plemników, a także dowiedzieć się, na jakim etapie spermatogenezy ich produkcja jest zawieszona. Badanie podziału komórek, ocena struktury, składu i lokalizacji chromosomów na różnych etapach tworzenia plemników, co pomaga wyeliminować powtarzające się poronienia z powodu czynnika męskiego.

Ten rodzaj biopsji jest zwykle wykonywany w celu znalezienia przyczyny męskiej niepłodności, gdy spermogram pokazuje, że istnieją wadliwe plemniki, a inne badania nie pomogły znaleźć przyczyny. Dlatego biopsja jąder jest wskazana w przypadkach azoospermii, oligospermii i poważnych zmian, w jakości plemników, w których może występować zwiększone ryzyko nieprawidłowości chromosomalnych plemników.

Uzyskane żywe plemniki do wprowadzenia do każdej komórki jajowej pobrane wcześniej przez stymulację i nakłucie jajnika. Przeprowadza się ją w przypadkach niedrożności nasieniowodów, które mogą wynikać z wielu przyczyn, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Wśród wrodzonych rozróżnić można brak nasieniowodów, jest to patologia, która często wiąże się z chorobą zwaną mukowiscydozą. Inne przyczyny niedrożności są zakaźne, traumatyczne lub chirurgiczne (po wykonaniu wazektomii). W wielu innych przypadkach nie można wykryć przyczyny niedrożności.

Biopsja jąder dla pozyskania plemników zwykle jest wykonywana, jako test diagnostyczny przed leczeniem za pomocą zapłodnienia in vitro przy użyciu ICSI (podanie wyselekcjonowanego wcześniej plemnika bezpośrednio do komórki jajowej). Biopsja jąder jest przeprowadzany tego samego dnia, co zbiór komórek jajowych. W przeciwnym razie sugerowałoby zamrożenie plemników, a następnie rozmrożenie ich do późniejszego wykorzystania. Zamrożenie plemników związane z pre-biopsją może prowadzić do pogorszenia, jakości i przeżycia tylko niektórych plemników.

Dla kogo wskazana jest biopsja jąder?

Celem biopsji jąder jest uzyskanie bardziej odpowiedniego materiału z jądra (plemników). Materiału, aby odnieść większy sukces w leczeniu metodami wspomaganego rozrodu i przy mniejszej szkodliwości. Tylko specjalista embriolog może ocenić, jakość pobranego materiału. Oceni to od momentu otrzymania w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony funkcją urologa jest również dostarczanie najlepszego materiału (spermy), nie zapominając o zminimalizowaniu uszkodzeń jądra.

Dla mężczyzn z chorobami jąder, takimi jak:

  • wodniak,
  • zmiany konsystencji jąder,
  • wcześniejsze operacje na jądrach,
  • zaburzenia hormonalne,
  • potrzeba badania histologicznego jąder

Biopsja jąder jest najbardziej odpowiednią metodą, ponieważ dostarcza więcej materiału, pozwala udowodnić brak plemników i wykonać test histologiczny jądra. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu, biopsja jąder może wiązać się z powikłaniami występującemu po zabiegu. Ale ponieważ jest on uważany za ambulatoryjny, czyli mały zabieg, to powikłania rzadko występują. Jeśli mężczyzna zastosuje się do zaleceń lekarza, powikłań można uniknąć.

Skuteczność biopsji jąder

Skuteczność biopsji jąder jest trudna do przewidzenia. Zależy od wielu czynników, poddając się temu zabiegowi, nie jest widome, czy w jądrach są jakieś plemniki. Zadaniem lekarzy jest dowiedzieć się, a po wykryciu, uzyskać je i przygotować do zapłodnienia. Pod wieloma względami jest to krok w kierunku ciąży, który mężczyzna może zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *