W ludzkim organizmie ważną rolę pełni układ krwionośny, który odpowiada za transport limfy i krwi w naszym ciele. Budulcem układu krążenia są naczynia krwionośne. Prawidłowe funkcjonowanie tego układu pozwala zachować równowagę organizmu przy zmieniających się warunkach zewnętrznych. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko występowania chorób, nie tylko takich jak przeziębienie oraz grypa. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy dedykowaną kategorię, w której nasi specjaliści będą dzielić się wiedzą z obszaru układu krwionośnego, jego budowy, dbałości o niego oraz ewentualnych schorzeń mu towarzyszących.

Układ krwionośny – jego budowa i funkcje

W skład układu krążenia wchodzą dwa zespoły, które wzajemnie się uzupełniają. To układy limfatyczny i krwionośny. Ten pierwszy składa się przede wszystkim z węzłów chłonnych, płynu ustrojowego oraz naczyń limfatycznych. Układ ten odpowiada za przepływ płynów w organizmie oraz chroni organizm przed zakażeniami.

Układ krwionośny odpowiada przede wszystkim za przepływ krwi w organizmie. W składzie krwi znajduje się m.in. tlen, bez którego niemożliwe byłoby nasze funkcjonowanie. Ponadto w krwi transportowane są także hormony i składniki odżywcze. Układ ten odpowiada również za odprowadzanie pozostałości po przemianie materii oraz dwutlenku węgla. Wśród głównych funkcji układu krwionośnego wyróżnia się także dbałość o utrzymanie stałej temperatury ciała człowieka oraz pH.

Jakie dolegliwości mogą występować?

Profilaktyka układu krwionośnego opiera się przede wszystkim na regularnych badaniach. Dzięki nim możliwa jest pełna kontrola stanu zdrowia człowieka, a informacje o wielu chorobach można odczytać w pierwszej kolejności właśnie z wyników badań krwi.

Do najczęstszych schorzeń związanych z układem krążenia należą:

  • zawał;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroba niedokrwienna;
  • zaburzenia układu odpornościowego;
  • zaburzenia rytmu serca i nerwica;
  • miażdżyca;
  • udar mózgu.

Ponadto nieprawidłowo działający układ krążenia może objawiać się w postaci występowania żylaków i hemoroidów.

Jak dbać o układ krążenia?

W przypadku układu krwionośnego i chorób serca, przede wszystkim należy dbać o odpowiednie ciśnienie krwi i cholesterol. Bardzo duże znaczenie będzie miała tu zdrowa dieta, która powinna być stosowana nie tylko w przypadku chorób. Warto postawić na nią na co dzień. W diecie powinny być zdrowe dania oparte o świeże warzywa, owoce i nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto warto zadbać o aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko występowania chorób serca oraz innych schorzeń układu krwionośnego.

Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie w tekstach zamieszczonych w tej kategorii. Zapraszamy do lektury.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie