Bez wątpienia układ pokarmowy, podobnie jak układ krwionośny, należy do najważniejszych elementów naszego organizmu. Jak sama nazwa wskazuje, układ ten odpowiada za nasze codzienne odżywianie. To w układzie pokarmowym dochodzi do pobierania pokarmu, wchłaniania z niego substancji odżywczych, a także odpowiedniego ich przetwarzania. Przygotowaliśmy dla Was dedykowaną kategorię tekstów o układzie pokarmowym, chorobach z nim związanych, a także o tym, jak o niego dbać.

Układ pokarmowy – z czego się składa i jak działa?

Układem pokarmowym nazywa się zespół narządów, które wspólnie tworzą inteligentną nić wzajemnych powiązań w naszym organizmie. System ten składa się z przewodu pokarmowego oraz gruczołów dodatkowych. Ponadto ściany przewody pokarmowego składają się z trzech warstw, czyli błony śluzowej z nabłonkiem, błony mięśniowej oraz błony surowiczej, zwanej również otrzewną.

Przewód pokarmowy ma długość około 8 metrów i składa się z kilku narządów. Są to kolejno jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube oraz odbyt. W każdym z tych narządów dochodzi do różnego rodzaju działania, związanego z przyswojeniem, przetworzeniem oraz wydaleniem pokarmu z naszego organizmu.

Gruczoły dodatkowe to ślinianki, wątroba oraz trzustka.

Przykładowe choroby układu pokarmowego

Specyfika układu pokarmowego sprawia, że mogą zaatakować go różne wirusy, bakterie i pasożyty. To sprawia, że medycyna wyróżnia wiele schorzeń związanych bezpośrednio z układem pokarmowym człowieka. Do najczęstszych dolegliwości należą:

  • bóle brzucha;
  • wymioty;
  • alergie pokarmowe;
  • nudności.

Każdy z tych symptomów powinien zwrócić naszą uwagę oraz zapalić nam lampkę ostrzegawczą. Wówczas warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i szereg badań.

Wśród chorób układu pokarmowego znajdują się m.in.: refluksja żołądka, choroby wrzodowe, nowotwory, kamica żółciowa, czy też nietolerancja glutenu. Więcej o potencjalnych chorobach oraz ich szczegółowy opis znajdziecie w tekstach w tej sekcji strony.

Jak dbać o układ pokarmowy?

W dbałości o układ pokarmowy bardzo duże znaczenie ma starannie dobrana i zbilansowana dieta. Zdrowe dania i nieprzetworzone produkty powinny być jej głównymi składowymi. Warto zadbać o dietę bogatą w takie substancje jak:

  • probiotyki – pożyteczne bakterie, które niwelują działanie tych szkodliwych. Dużą liczbę probiotyków znajdziecie w kefirach, jogurtach oraz kiszonych warzywach;
  • błonnik – wspomaga przemieszczanie się pokarmy w przewodzie pokarmowym. Znajduje się m.in. w owocach, warzywach i produktach zbożowych;

W codziennej diecie warto uwzględnić również duże ilości wody, a także takie produkty jak: chude mięso, ryby, białe sery, ryże i kasze.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jak zadbać o swój układ pokarmowy lub towarzyszą Wam jakieś dolegliwości, to warto sprawdzić teksty w tej kategorii.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie