Układ oddechowy odpowiada przede wszystkim za prawidłową wymianę gazową pomiędzy organizmem człowieka i środowiskiem. Jego prawidłowe działanie to podstawa dla naszego życia i zdrowia. Przyjęcie tlenu do organizmu podtrzymuje życie oraz zapewnia paliwo do wytwarzania energii przez nasze komórki. Z drugiej strony, układ oddechowy odpowiada również za wydalanie toksycznego powietrza po procesie oddychania. W tej sekcji strony przygotowaliśmy merytoryczne artykuły dotyczące układu oddechowego, jego budowy oraz potencjalnych chorób z nim związanych.

Jak zbudowany jest układ oddechowy?

Ludzki układ oddechowy składa się z trzech głównych elementów. Są to dolne i górne drogi oddechowe oraz płuca. W skład górnych dróg oddechowych wchodzą takie części ciała jak jama nosowa i gardło. Dolne drogi oddechowe to z kolei: tchawica, krtań, prawe i lewe oskrzela, a także ich odgałęzienia, w tym oskrzeliki. Ostatni element budowy układu to przede wszystkim płuca, w których znajdują się między innymi pęcherzyki płucne. Płuca ponadto dzieli się na płaty, przy czym prawe płuco zawiera ich trzy, a lewe płuco zawiera dwa. W tekście poświęconym budowie płuc jeszcze bardziej zgłębimy ten temat.

Jak działa układ oddechowy?

Nasz układ oddechowy działa w sposób bardzo klarowny. Organizm wdycha powietrze z atmosfery i przechodzi ono przez drogi oddechowe. To w nich następuje oczyszczenie powietrza z drobinek kurzu, zanieczyszczeń oraz bakterii. Ponadto powietrze zostaje odpowiednio ogrzane i nawilżone. Warto pamiętać o tym, że układ oddechowy i układ pokarmowy krzyżują się w gardle, dlatego w momencie przełykania płynu lub pożywienia, dochodzi do chwilowego zatrzymania oddechu.

Powietrze po dostaniu się do płuc kierowane jest do poszczególnych komórek za pomocą układu krwionośnego. W drugim kierunku przeprowadzane jest zanieczyszczone (wykorzystane) powietrze i następnie dochodzi o jego wydalenia za pomocą wydechu. Proces ten nazywa się wentylacją płuc.

Najczęściej występujące choroby układu oddechowego

Medycyna wyróżnia wiele chorób związanych z układem oddechowym. Dzieli się je na kilka głównych rodzajów, a wśród nich:

  • choroby infekcyjne (np. przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie krtani, nieżyt nosa, angina itp.);
  • choroby nowotworowe (np. rak krtani, rak oskrzeli, rak jamy ustnej, nowotwór płuc, rakowiak itp.);
  • choroby zawodowe (np. beryloza, pylica płuc, astma oskrzelowa zawodowa, krzemica, alergiczny nieżyt nosa itp.);
  • inne (np. SARS, ptasia grypa, katar sienny, odma opłucnowa, astma oskrzelowa itp.).

Warto nadmienić, że układ oddechowy jest narażony także na przerzuty chorób nowotworowych.

Więcej przydatnych informacji o ludzkim artykule oddechowym oraz jego schorzeniach znajdziecie w artykułach w tej sekcji.

Popularne kategorie w dziale Choroby i zdrowie