Mezoterapia jajników

Mezoterapia jajników – jak przebiega zabieg mezoterapii jajników?

Mezoterapia jajników, to tak zwane odmładzanie jajników. Odmładzanie jajników, to nowoczesna technika leczenia bezpłodności u pań. Brak właściwej liczby doskonałej kondycji komórek jajowych jest powszechną podstawą bezpłodności u pań. Mówi się wtedy o zmniejszeniu tzw. rezerwy jajnikowej. Efektywna pomoc niepłodnym pacjentkom z owego rodzaju kłopotem jest dla specjalistów ogromnym wyzwaniem.

Nadzieje na poczęcie dziecka w ogromnej ilości zależą od owego, czy kobieta ma zdolne do zapłodnienia komórki jajowe. Niestety, wraz z wiekiem potencjał rozrodczy spada, po 35-tym roku życia mogą więc pojawić się trudności z zajściem w ciążę. U poszczególnych pań, z racji na np. elementy wrodzone, funkcje jajników gasną zdecydowanie wcześniej aniżeli u ich rówieśniczek. Zmniejszona rezerwa jajnikowa może być także rezultatem odbytych operacji na układzie rozrodczym.

Mezoterapia jajników osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia jajników osoczem bogatopłytkowym (ostrzykiwanie jajników, odmładzanie jajników) polega na podaniu wprost do jajnika autologicznego osocza bogatopłytkowego (PRP – platelet-rich plasma). Technikę ową wykorzystuje się w celu aktywizacji pęcherzyków jajnikowych do rozwoju, i tymże samym uruchomienia rozwoju znajdujących się w nich oocytów. Zamknięte w osoczu bogatopłytkowym hormony, makrofagi, neutrofile, elementy chemotaktyczne dla komórek macierzystych, cytokiny oraz elementy rozwoju zwiększają anaboliczne mechanizmy komórkowe, ich różnicowanie oraz proliferację. Czynność nakłucia w zestawieniu z oddziaływaniem zamkniętych w osoczu elementów progresywnych funkcjonuje regenerująco na tkankę jajnika oraz pobudza obecne w niej pęcherzyki.

Na pomoc rozrodczości

Zabieg proponowany jest przeważnie paniom z zakłóceniami płodności, jakie planują leczenie techniką zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazaniem do „odmładzania” jajników jest m.in. zmniejszona rezerwa jajnikowa. Do jej analizy służy badanie hormonu AMH i badanie USG oraz ustalenie liczby pęcherzyków antralnych w jajnikach. Zabieg rozważa się także w wypadku pacjentek starszych (po 40-tym roku życia). A także w leczeniu par, u jakich wcześniejsze cykle in vitro nie skończyły się ciążą. Głównie z racji na niską jakość oraz liczbę komórek jajowych. Punkcja jajników z podaniem specjalnie opracowanego osocza bogatopłytkowego robiona jest na parę tygodni bądź parę miesięcy przed programem zapłodnienia pozaustrojowego. Decyzję o podjęciu leczenia techniką in vitro podejmuje specjalista po analizie rezultatów zabiegu.

Jak przebiega zabieg mezoterapii jajników?

Jak każda czynność, również „odmładzanie” jajników wymaga kwalifikacji lekarskiej. Potrzebne jest zrobienie pełnego pakietu badań laboratoryjnych, oceniany jest także pełny stan zdrowia i przewidywania dla uzyskania pożądanych efektów. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być aktywna choroba, zakłócenia krzepnięcia krwi lub zły stan ogólny pacjentki. Czynność należy do stosunkowo bezpiecznych, wymaga jednakże krótkiego znieczulenia ogólnego oraz umiejętności ze strony specjalisty operującego. Przed zabiegiem od pacjentki pobierana jest krew, z jakiej oddzielane jest osocze bogatopłytkowe. Po specjalistycznym przygotowaniu środek jest podczas zabiegu iniekcji, przez przekłucie, dostarczany wprost do jajników. Zagrożenie powikłań podczas oraz po zabiegu jest małe. Dotyczy np. potencjalnego krwawienia, bóli podbrzusza, infekcji.

Zabieg jest bezpieczny, mało inwazyjny oraz stosuje własny materiał biologiczny pacjentki. Ma on na celu podniesienie szans na ciążę u pań. Nie zapewnia w żadnym wypadku wydłużenia „młodości” hormonalnej. Może odbudować na pewien czas owulację. Może podnieść prawdopodobieństwo zdobycia jednej bądź paru komórek w formie wspieranego rozrodu. To jest efekt, jakiego oczekujemy. Gdyż podstaw trudności z poczęciem dziecka może być więcej, nie zawsze leczenie kończy się powodzeniem. Jest to jednakże zabieg, jaki poprawia rokowania u pacjentek z określonymi wskazaniami. Może zapewnić im macierzyństwo bez potrzeby korzystania z komórek anonimowej dawczyni

Mezoterapia sposobem na niskie AMH

Paniom starającym się o dziecko, u jakich stwierdzono wczesne wygasanie jajników, więc de facto – przedwczesną menopauzę, nie jest zwykle za wiele czasu, aby zajść w ciążę z pomocą swoich komórek jajowych, natomiast zdarza się, iż nieskuteczna okazuje się również technika in vitro. Jest niewątpliwie mnóstwo sposobów leczniczych, aby spowolnić mechanizm „starzenia” się jajników, są również historie par, jakie z medycznego punktu widzenia, przy niezwykle negatywnych wynikach AMH, nie powinny były zajść w ciążę, natomiast jednakże zachodziły – poniektóre dzięki in vitro, lecz także zdarza się, iż ciąża była rezultatem naturalnego poczęcia. Niestety – mnóstwo pań usłyszało jednakże od specjalisty, iż jedyną możliwością na potomstwo jest adopcja komórek dawczyni. Badaczy od dawna porusza temat menopauzy oraz od lat trwają rozwinięte prace nad sposobami zregenerowania oraz odmłodzenia jajników tak, aby zauważalnie przedłużyć produktywność kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *