Plemniki

Plemniki – funkcje, zaburzenia, co wpływa na ich jakość?

Plemniki a dokładnie komórka plemnikowa składa się z trzech części; głowy, części środkowej i ogona i jest najmniejszą komórką ludzkiego ciała. Całkowita długość wynosi około 55 mikronów. Głowa zawiera cały materiał genetyczny mężczyzn. Ogon potrzebuje ruchliwości komórek. Plemnik żyje w kobiecym ciele przez 5 dni.

Zapłodnienie komórki jajowej

Po wytrysku plemniki są w stanie żyć w organizmie kobiety przez około pięć dni. Płyn w narządach rozrodczych zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne plemnikom. W przypadku zapłodnienia plemniki wchodzące do kobiecego ciała muszą przenikać przez szyjkę macicy do macicy, docierać do jajowodów i spotykać się z komórką jajową. To długa i trudna podróż i tylko kilka plemników przetrwa do końca. Pod wpływem chemikaliów lub gorącej wody umierają w ciągu kilku sekund. Faktem jest, że plemniki trafiają bezpośrednio do żeńskich narządów rozrodczych, a środowisko zewnętrzne w tym przypadku nie odgrywa żadnej roli.

Po zamrożeniu plemniki są nieśmiertelne

Naukowcy uważają, że po zamrożeniu plemniki mogą trwać wiecznie. W temperaturze -196 ° C plemniki popadają w anabiozę i wszystkie ich funkcje życiowe ustają. Mężczyźni coraz częściej zamrażają swoje plemniki. Niektórzy są leczeni z powodu niepłodności, inni zmagają się z poważną chorobą, taką jak rak lub innym schorzeniem, które może wpływać na ich funkcje rozrodcze. Zamrożenie nasienia zachowuje szansę na posiadanie potomstwa nawet w przypadku rozwoju niepłodności z powodu choroby lub niebezpiecznego leczenia.

Mężczyzna codziennie produkuje miliony plemników

Plemniki są produkowane w jądrach. Przez pewien czas są one podzielone i zmodyfikowane. Następnie komórki nasion wchodzą do najądrza, nasieniowodów gdzie kończy się ich proces rozwoju, który trwa kilka tygodni. Plemniki żyją w środowisku zewnętrznym przez inny okres czasu, w zależności od warunków, w których się znajdują. Z reguły, jeśli plemniki nie dostają się do żeńskich narządów rozrodczych, umierają w ciągu kilku sekund, w rzadkich przypadkach minut.

Jakie mogą wystąpić zaburzenia plemników?

 • Azoospermia:

Brak plemników w ejakulacie. Około 2% mężczyzn jest podatnych na tę chorobę. Różne rodzaje upośledzenia drożności nasieniowodów w wyniku chorób zapalnych narządów płciowych, a także zaburzenia genetyczne, efekty toksyczne i niektóre leki mogą prowadzić do azoospermii. W przypadku azoospermii mężczyzna zostaje wysłany na badanie do androloga.

 • Oligospermia:

Zmniejszone stężenie plemników w ejakulacie. Normą jest stężenie 20 milionów / ml. Może przejawiać się w formie wyrażonej lub niewyrażonej. Często choroba ta może być spowodowana nieprawidłowościami w spermatogenezie (tworzenie plemników, które występują pod wpływem regulacyjnym hormonów) lub przez niedrożność przewodów nasiennych. W niektórych przypadkach określenie przyczyny lub odpowiedniego leczenia nie jest możliwe. Wymagana jest konsultacja u androloga. W przypadkach, w których nie można uzyskać poprawy poprzez leczenie, stosuje się odpowiednie techniki, takie jak inseminacja domaciczna lub zapłodnienie in vitro.

 • Polizoospermia:

Stężenie plemników w ejakulacie ponad 200 mln / ml może powodować niepłodność, ponieważ nadmierne stężenie może utrudniać ruch plemników do przodu. W niektórych przypadkach polizoospermia wiąże się ze zmniejszeniem objętości ejakulatu. Rozwiązaniem jest wstępna obróbka plemników i sztuczne zapłodnienie.

 • Asthenozoospermia:

Mała liczba ruchliwych plemników. Najczęstsze odchylenie. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, najczęściej jest to konsekwencja wrodzonych cech lub występuje po różnych chorobach w przeszłości. W umiarkowanej lub ciężkiej postaci zaleca się konsultację specjalisty androloga.

 • Teratozoospermia:

Obecność nieprawidłowo wysokiej liczby plemników ze zmienioną morfologią. Z reguły odchylenie to spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi i genetycznymi, chorobami zapalnymi i zakaźnymi, a także niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Jest to przyczyną poważnych naruszeń w rozwoju płodu, a także jedną z przyczyn poronień i zanikania ciąży we wczesnych stadiach. Dlatego, jeśli stwierdzono, że plemniki zawierają dużą liczbę morfologicznie nieprawidłowych plemników, planowana ciąża powinna zostać odroczona na okres leczenia teratozoospermii u mężczyzny.

Co wpływa, na jakość plemników?

Na proces tworzenia plemników mogą wpływać różne warunki. Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby plemników i osłabienie ich funkcji.

Czynniki związane ze zdrowiem i stylem życia:

 • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
 • Niektóre rodzaje zawodów i miejsc pracy
 • Palenie
 • Stres
 • Przegrzanie jąder
 • Nadwaga

Czynniki środowiskowe:

 • Narażenie na chemikalia przemysłowe
 • Metale ciężkie
 • Promieniowanie rentgenowskie

Czynniki medyczne:

 • Zakażenie jąder
 • Rak jąder
 • Choroby naczyń krwionośnych jąder
 • Brak równowagi hormonalnej
 • Zmiany fizjologiczne w kanałach dostarczających plemniki
 • Zaburzenia chromosomalne i genetyczne
 • Niektóre leki
 • Operacja narządów męskiego układu rozrodczego.

Jeśli para chce mieć dziecko, a mężczyzna podejrzewa, że ma jeden lub więcej z wymienionych powyżej czynników, lekarz może zlecić spermogram. Analiza ta jest również przeprowadzana po sześciu miesiącach nieudanych prób zajścia w ciążę.

Zdrowa żywność

Jak poprawić, jakość plemników? Trzeba jeść świeże owoce i warzywa, unikać ciężkich pokarmów i zbędnych kilogramów, przyjmować witaminy, powstrzymywać się od palenia i alkoholu. Oprócz wytwarzania większej ilości plemników, będą one również bardziej aktywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *