34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży (34 TC) – czego spodziewać się w 34 tygodniu ciąży?

34 tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. Do terminu rozwiązania pozostało tylko sześć tygodni. Jednakże maluch może urodzić się wcześniej. Gdy pojawi się na świecie za cztery tygodnie, zdecydowanie nie będzie wcześniakiem. Jakie zmiany zachodzą w organizmie w tym okresie? Wbrew pozorom w tym czasie pojawia się jeszcze wiele zmian.

34 tydzień ciąży – wielkość płodu

34 tydzień ciąży to czas, w którym większość maluchów kończy rozwój fizyczny w łonie kobiety. Jednakże czaszka dziecka nadal jest niezwykle elastyczna, natomiast kości nie do końca uległy zespoleniu. Taka sytuacja będzie miała miejsce, aż do porodu. Jest to niezbędne, aby główka przeszła przez wąski kanał rodny.

Jakie zmiany zachodzą jeszcze u dziecka w tym czasie?

 • maluszek umie zamykać oraz otwierać oczy,
 • wykonuje ćwiczenia polegające na zasysaniu płynu owodniowego (to ćwiczenia przed zasadniczym oddychaniem),
 • dysponuje coraz twardszymi kośćmi,
 • ma dobrze rozwinięty układ pokarmowy,
 • organy wewnętrzne pracują praktycznie tak, jak dziecka narodzonego we właściwym czasie,
 • dochodzi do intensywnego rozwoju układu oddechowego,
 • skóra nie jest już tak pomarszczona,
 • u chłopców w tym czasie mogą zstępować jąderka,
 • u dziewczynek dochodzi do rozwoju jajników,
 • paznokcie sięgają czubków palców.

34 tydzień ciąży – ciąża mnoga

W 34 tygodniu ciąży bliźnięta wolniej zwiększają swoją wagę. W tym okresie stają się cięższe o około 500 gram. Choć w brzuchu kobiety robi się coraz ciaśniej oraz coraz trudniej jest wypełnić żołądek, ciężarna nie powinna zapominać do zdrowym odżywianiu. Kobieta spodziewająca się więcej niż jednego potomka wymaga więcej kalorii niż normalna ciężarna:

 • przy oczekiwaniu na bliźnięta – potrzeba 300-600 kalorii,
 • przy oczekiwaniu na trojaczki – potrzeba od 400 do 900 kalorii.

Dla zrealizowania tego celu należy jeść często, ale w małych porcjach.

34 tydzień ciąży – zmiany zachodzące u kobiety

W tym czasie coraz większym problemem dla kobiety jest noszenie ciążowego brzucha. Co więcej, dziecko jest w tym czasie bardziej aktywne, co związane jest z dodatkowymi atrakcjami.

Symptomy występujące w 34 tygodniu ciąży są następujące:

 • bardzo uciążliwa zgaga – jest ona związana z uciskiem coraz większego brzucha na żołądek,
 • nadwrażliwość dziąseł – podczas szczotkowania może dojść do krwawienia,
 • opuchnięte kostki – zatrzymywanie się wody w organizmie prowadzi do lekkiego obrzęku nóg,
 • suchość oka – pojawia się podrażnienie, a także uczucie związane z dyskomfortem, jest to rezultat zmniejszonej produkcji łez wskutek modyfikacji hormonalnych,
 • zmiana krzywizny rogówki – w sytuacji noszenia soczewek kontaktowych, na ten czas należy zrezygnować z nich na rzecz okularów, po porodzie wszystko wróci do normy.

34 tydzień ciąży – jak rośnie brzuch kobiety?

W tym czasie brzuch kobiety może się wyraźnie powiększyć. Dzieje się tak dlatego, że kobieta przybiera na wadze szybciej niż do tej pory. Dziecko w tym czasie intensywnie rośnie. Koniecznie trzeba kontrolować wagę w ciąży. W tym czasie wiele kobiet zauważa rozstępy na brzuchu. Pojawiają się one w tym czasie, gdyż właśnie teraz dochodzi rozciągnięcia bądź zerwania włókien kolagenowych. Prawdopodobnie kobieta odczuwa silne oraz częste skurcze przepowiadające, które określane są mianem skurczy Braxtona-Hicksa. Są one przygotowaniem macicy do porodu. W następnych tygodniach skurcze staną się jeszcze bardziej intensywne. Niejednokrotnie brzuch może boleć tak jak przed menstruacją.

34 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

O jakich kwestiach należy pamiętać w tym czasie?

 • unikanie stresujących sytuacji – może to bardzo negatywnie wpływać na maluszka. Co więcej, długotrwały stres może doprowadzić do stanu przedrzucawkowego bądź przedwczesnego porodu. Mimo faktu, że nie jest to łatwe, należy dbać o swoje dobre samopoczucie i nie przeżywać sytuacji, na które nie ma się wpływu,
 • trudności z koncentracją oraz skupieniem uwagi – jest to natrualny objaw występujący w okresie ciąży. Ma również swoje określenie – pregnezja. Na ten problem skarżą się nawet bardo dobrze zorganizowane i przedsiębiorcze kobiety.
 • warto stosować masaż skóry – nawet, gdy na skórze kobiety pojawiły się różowe kreseczki, nie należy przestawać wykonywać masażu ciała. Można również masować brzuch. Należy wykonywać to niezwykle delikatnie oraz łagodnie z pominięciem górnej części. Podkreślić należy fakt, że masowanie tej części może przyczynić się do powstania przedwczesnych skurczów. Można wykonywać masaż o charakterze punktowym. W celu wykonania dwoma palcami należy chwycić skórę oraz delikatnie unosić ją kawałek po kawałku.

34 tydzień ciąży – co może niepokoić?

Obawa przed porodem, lęk, że nie uda się donosić ciąży to normalne uczucia pojawiające się w określonym czasie. Nie należy poddawać się stresowi. Tym bardziej że właśnie 34 tydzień ciąży to czas, w którym kobieta może odetchnąć, gdyż maluch jest gotowy do tego, aby żyć poza organizmem matki.

Kobiety obawiają się, że w tym czasie za szybko tyją. Nie trzeba się martwić. Na każdej wizycie lekarz kontroluje wagę kobiety, więc nic nie umknie jego uwadze. Gdy tyciu towarzyszą obrzęki oraz nadciśnienie to jest to powód do niepokoju. W taki sposób może objawiać się stan przedrzucawkowy, do którego najczęściej dochodzi właśnie w 34 tygodniu ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *