Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Chłoniak a ciąża – symptomy chłoniaków ziarniczych oraz nieziarniczych

Chłoniak a ciąża – co zrobić jeżeli w ciąży będziemy mieć chłoniaka? Zapewne większość Pań zadaje sobie to pytania. Chłoniaki, to nowotwory, jakie są wywołane niewłaściwym rozwojem komórek układu chłonnego (limfatycznego). Układ chłonny jest skonstruowany z naczyń limfatycznych, węzłów chłonnych, grudek chłonnych, grasicy, migdałków oraz śledziony. Przewodami układu limfatycznego płynie limfa, więc chłonka. Układ limfatyczny ma za zadanie wspomagać działanie systemu odpornościowego, krwionośnego oraz pokarmowego. Wszelkie chłoniaki to nowotwory złośliwe. Mają mnóstwo typów oraz niecharakterystyczne symptomy. Najpowszechniejszym wczesnym symptomem chłoniaka są powiększone węzły chłonne. Mogą one być szybko wyczuwalne oraz widoczne, czasem jednakże nowotwór atakuje owe w jamie brzusznej bądź klatce piersiowej.

Co to są chłoniaki?

Chłoniaki to grupa nowotworów rozwijających się w układzie limfatycznym organizmu. Występują w efekcie niewłaściwego wzrostu komórek systemu immunologicznego, przeważnie limfocytów B bądź T, oraz stanowią rzadki, lecz niezwykle zróżnicowany zespół dolegliwości. Rozróżniamy kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków. Dzielą się na dwie podstawowe grupy: chłoniaki ziarnicze (niegdyś nazywane ziarnicą złośliwą) i chłoniaki nieziarnicze: agresywne (chłoniak rozlany z ogromnych komórek B) i indolentne o wolnym, wieloletnim przebiegu (np. długotrwała leukemia limfatyczna lub chłoniak grudkowy).

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Czy znamy podstawy występowania chłoniaka?

Wiemy na pewno, iż nie jest to dolegliwość dziedziczna ani epidemiczna. Choć częściej na chłoniaka chorują osoby, jakie cierpiały na mononukleozę zaraźliwą, lecz wciąż to zaledwie paręnaście osób/sto tysięcy rocznie (tego chociażby nie ma jak określić w procentach). Zobaczono także określone związki pomiędzy zakażeniem HIV, bakterią Helicobacter pylori oraz zapalenia wątroby typu C natomiast wzrostem zagrożenia zapadnięcia na chłoniaka. Elementami służącymi może być także kontakt z pewnymi chemikaliami. Czujnością powinny okazać się także osoby z genetycznymi deficytami wytrzymałości, reumatoidalnym zapaleniem stawów, po przeszczepach oraz transfuzji, radioterapii bądź chemioterapii, z astmą, nadwrażliwością, celiakią, gruźlicą.

Chłoniak – symptomy chłoniaków ziarniczych oraz nieziarniczych

Chłoniaki ziarnicze to typ chłoniaka, jaki wyróżnia się obecnością charakterystycznych komórek rakowatych, nazywanych komórkami Reed-Sternberga, w węzłach chłonnych bądź w poszczególnych pozostałych tkankach limfatycznych. Ziarnica złośliwa, może rozwijać się podstępnie oraz mieć niepowtarzalne symptomy, jakie mogą być przypisywane innym zaburzeniom. Przeważnie zwiększeniu podlegają węzły chłonne (u 95% chorych) w górnej partii ciała. Węzły są niebolesne oraz w odróżnieniu od chłoniaków nieziarniczych ich powiększenie się nie cofa. Chłoniak tenże przeważnie rozwija się w węzłach powyżej przepony, więc w górnej partii ciała. Często są to węzły szyjne (60-80%), pachowe bądź śródpiersiowe. Jedynie w 10% wypadków ziarnica zaczyna się w węzłach poniżej przepony. W zaawansowanej formie dolegliwość może obejmować śledzionę, wątrobę, szpik, tkanki mózgowe.

Ocena chłoniaka w ciąży

Nowotwór złośliwy u pań w ciąży nie zdarza się często, jednakże gdy już nastąpi, niezwykle niejednokrotnie jest to właśnie chłoniak, i zwłaszcza ziarnica złośliwa. Ocena jest w takim wypadku skomplikowana. Musi ponieważ objąć nie jedynie mamę, ale mieć również na względzie dobro dziecka. Poniektóre z badań nich nie mogą być robione w ciąży, ponieważ mają negatywny wpływ na zarodek. W związku z tymże niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy ginekologami i onkologami. Jakie techniki badawcze są dopuszczalne w ciąży? Bezpieczne są m.in. badania radiologiczne pod warunkiem, iż dawka światła nie przewyższa 5 radów, natomiast również rezonans magnetyczny, badanie szpiku oraz USG. Niepożądane są tymczasem: tomografia komputerowa, badania radiologiczne jamy brzusznej, i również badania izotopowe.

Chemioterapia w ciąży

Teratogenne oddziaływanie środków cytotoksycznych na zarodek jest połączone z czasem ciąży, ilością, drogą podania środka i okresem trwania leczenia. Czas ciąży, w jakim wykorzystano chemioterapię, jest najistotniejszym elementem zagrożenia. Do większości zniszczeń płodów dochodzi do 60 dnia ciąży (czas w jakim tworzą się narządy). W związku z tymże chemioterapii nie winno się wykorzystywać w pierwszym trymestrze ciąży. Chemioterapia w ciąży może wywoływać symptomy szkodliwe. Do środków szczególnie teratogennych kwalifikujemy antymetabolity oraz środki alkilujące. W leczeniu ziarnicy złośliwej wykorzystuje się winblastynę, etopozyd i doksorubicynę. Karmienie piersią podczas używania chemioterapii jest przeciwwskazane, gdyż środki dostają się do mleka mamy.

Radioterapia w ciąży

Radioterapia może także wywoływać uszkodzenie płodu podczas stosowania jej u pań w ciąży. Pełna, dopuszczalna dawka światła na zarodek sięga 5-10 radów. Więc radioterapii w ciąży należy unikać, natomiast gdy jest ona niezbędna (np. w zaawansowanej ziarnicy złośliwej we wczesnej ciąży) wykorzystujemy ją z zachowaniem wyjątkowej uwagi (wykorzystywanie osłon płodu, obserwowanie ilości podanej na zarodek i unikanie leczenia w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży).


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *