13 tydzień ciąży

13 tydzień ciąży (13 TC) – czego spodziewać się w 13 tygodniu ciąży?

13 tydzień ciąży to rozkwit i zadowolenie dla kobiet. Wynika to z procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie w tym okresie. A co się dzieje, że nastrój i samopoczucie przyszłej matki są najbardziej pozytywnie w tym czasie: wczesna toksykoza zniknęła, co może cieszyć ciężarne kobiety, którym towarzyszy wymioty i nudności. Organizm jest przyzwyczajony do zmian hormonalnych, dlatego teraz kobieta może w pełni cieszyć się swoim szczególnym stanem. Najniebezpieczniejszy okres, pierwsze trzy miesiące, dobiegł końca, a 13-ty tydzień ciąży nie stanowi już zagrożenia poronieniem płodu.

Problemy z trawieniem, zgagą i zaparciami w 13 tygodniu ciąży

Tego typu dolegliwości są związane ze powiększaniem się macicy, która znajduje się w pobliżu organów trawiennych. Również trudności z opróżnianiem jelit powodują hormony. Pojawia się także:

 • Dyskomfort w nogach, zwłaszcza w mięśniach łydek.
 • Brzuch się powiększa a najczęściej ból może wzrosnąć po długim spacerze.
 • Pojawia się silne napięcie w podbrzuszu.
 • Jeśli kobiecie towarzyszy ból, natychmiast powinna skontaktować się z ginekologiem. Z reguły lekarze zalecają odpoczynek, w niebezpiecznych przypadkach mogą przepisać leki.

Zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia krwi.

W większości przypadków następuje spadek ciśnienia. Ciężarna czuje osłabienie, senność, zawroty głowy. Czasami może wystąpić wzrost ciśnienia, wyrażający się bólem głowy i częstym biciem serca.

Może pojawić się grzybica pochwy

W tym okresie odporność matki jest osłabiona, w wyniku, czego organizm nie radzi sobie z chorobą grzybiczą. Występuje świąd, dyskomfort w pochwie, a także przykre upławy z pochwy. Aby pozbyć się kandydozy należy udać się do ginekologa, które zleci bezpieczne leczenie.

Jak zmienia się ciało kobiety w 13 tygodniu ciąży?

13 tygodni ciąży po poczęciu to początek drugiego trymestru. Naturalnie w tym czasie ciąża kobiety staje się coraz bardziej oczywista dla otoczenia. Pierwsze zmiany dotyczą rozmiaru brzucha. Płód, rozwijając się aktywnie w macicy, rośnie, a kobieta w ciąży może poczuć, jak dolna część brzucha zwiększa się. Teraz jest czas, aby przejść do ubrań, które nie przynoszą dyskomfortu, nie są ściśle dopasowane do ciała. Również zmiana obuwia na wygodniejszą nie będzie zbyteczna. Wraz ze wzrostem ciężaru i przesunięciem środka ciężkości zmienia się chód, a nogi są pod dużym obciążeniem.

Brzuch w 13 tygodniu ciąży szybko rośnie, a skóra staje się rozciągnięta, co jest szczególnie widoczne na biodrach, klatce piersiowej, a także w okolicy brzucha. Jako środki zapobiegające rozstępom, matki powinny zwracać uwagę na swoją wagę, nie dopuszczając do dużych wzrostów masy ciała. Piersi zmieniają się pod wpływem tych samych hormonów, które przygotowują je do pełnienia głównej funkcji, czyli karmienia dziecka. Przebarwienia na skórze pojawiają się wyraźniej u tych kobiet, które mają takie predyspozycje. To jest tymczasowe, wraz z końcem ciąży wszystko minie.

Rozwój płodu w 13 tygodniu ciąży

Dziecko jest tak duże jak:

 • Nektarynka
 • Wysokość 65–78 mm
 • 14–20 g wagi.

Szybki rozwój płodu, który rozpoczął się od chwili poczęcia, trwa nadal. Głowa dziecka nie jest już tak duża w porównaniu z ciałem, jak miało to miejsce w przypadku zarodka we wczesnej ciąży. Części ciała stają się bardziej proporcjonalne.

Główne zmiany, które przechodzi płód w 13 tygodniu ciąży:

 • Uformowany woreczek żółciowy zaczyna spełniać swój główny cel tj. produkcję żółci. Trzustka wydziela hormon insulinę, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie glukozy w organizmie człowieka.
 • Dziecko aktywnie porusza się w macicy, wzmacniając tworzące się mięśnie. Ruchy są na razie nieregularne i trwają w okresach przebudzenia dziecka.
 • Twarz dziecka jest prawie uformowana, każdego dnia nabiera cech, z którymi się narodzi. Oczy, umieszczone po bokach głowy, przesuwają się do centralnej części. Dziecko ma odruch ssania, a także kończy tworzenie się mięśni twarzy i zębów mlecznych.
 • Serce dziecka ciężko pracuje i jest w stanie przepuścić ponad 20 litrów krwi dziennie.
 • Rozwijają się komórki mózgowe płodu.

Możliwe problemy w 13 tygodniu ciąży

Bóle

Umiarkowany ból w okresie 13 tygodni może być spowodowany napięciem macicy. Takie bóle z reguły są krótkotrwałe i spowodowane napięciem mięśni wskutek wzrostu płodu. Jeśli jednak napięcie mięśniowe powtarza się często i nie ustępuje przez długi czas, należy natychmiast udać się do lekarza. Zwłaszcza, jeśli występują dolegliwości przypominające ból podczas miesiączki lub pojawi się krwawa wydzielina z pochwy.

W 13 tygodniu może również pojawić się ból:

 • W nogach, szczególnie w mięśniach łydek (mówi to o braku wapnia w organizmie)
 • Ból głowy ze względu na wzrost ilości krwi w organizmie i zwiększone ciśnienie
 • W żołądku z powodu zwiększonego gromadzenia się gazu i innych przyczyn spowodowanych niestrawnością
 • Dolna część pleców z powodu zwiększonego obciążenia spowodowanego zwiększeniem rozmiaru brzucha.

Przeziębienie i temperatura

Niestety, bardzo trudno jest uniknąć przeziębienia podczas ciąży. Prędzej czy później przyszła mama może złapać infekcję, zwłaszcza, jeśli dziecko urodzi się w okresie jesienno-zimowym. Trudność polega na tym, że kobiety w tej sytuacji nie mogą stosować popularnych leków, które mają skuteczny efekt, a choroba może szybko się rozwijać. I to jest obarczone smutnymi konsekwencjami wczesnym porodem i występowaniem wad w rozwoju płodu.

Krwawienie z pochwy w 13 tygodniu ciąży

Nagłe krwawienie jest alarmującym znakiem, ale istnieje nadzieja na dalszy bezpieczny przebieg ciąży. Większość kobiet, które doznały tego objawu i przeszły leczenie urodziły zdrowe dzieci. Ważne jest, aby na czas zwrócić się o pomoc do ginekologa.

W okresie 13 tygodni pojawienie się krwi z pochwy może być spowodowane następującymi przyczynami:

 • Przerwanie łożyska
 • Krwiaki na łożysku
 • Uszkodzenia mechaniczne (upadek, spowodowanie rany szyjki macicy podczas badania przez ginekologa lub podczas stosunku);
 • Nieelastyczne naczynia krwionośne kobiety w ciąży, które pękają pod naciskiem macicy.

Lekarz pomoże wyjaśnić problem i zleci niezbędne badania. W tym czasie zalecany jest odpoczynek w łóżku, wykluczenie wysiłku fizycznego.

USG płodu w 13 tygodniu ciąży

Przyszła matka, z pomocą lekarza, może zobaczyć części ciała dziecka: ramiona, nogi, głowę, kręgosłup, a także słuchać bicia jego serca. Zdjęcie w 13 tygodniu ciąży jest wystarczająco pouczające: lekarz ocenia prawdopodobieństwo wad wrodzonych płodu i innych patologii rozwojowych. Jeśli istnieje nawet niewielka możliwość wystąpienia takich chorób, ginekolog skieruje kobietę w ciąży na inne badania, aby potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie.

Życie intymne

Lekarze nie widzą żadnych problemów w tej kwestii, jeśli stan i samopoczucie matki są na dobrym poziomie i nie ma ryzyka dla płodu. Jeśli w pierwszym trymestrze ciąży mogły istnieć pewne ograniczenia związane z hormonalną restrukturyzacją organizmu i możliwymi zagrożeniami dla życia dziecka, teraz wszystko wygląda inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *