15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży (15 TC) – czego spodziewać się w 15 tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży oznacza początkowy etap drugiego trymestru. Ten okres jest tradycyjnie uważany przez ginekologów za najbardziej spokojny i bezproblemowy w życiu przyszłej mamy. Rzeczywiście, w porównaniu z pierwszym trymestrem, odczucia i samopoczucie kobiety w ciąży są znacznie lepsze. W pewnym momencie znikają wszystkie nieprzyjemne objawy pierwszych tygodni po poczęciu dziecka: wczesna toksykoza, która w większości przypadków idzie w parze z nudnościami lub wymiotami, drażliwością i nerwowością oraz częstym oddawaniem moczu. Jest to dość trudny okres w życiu kobiety w ciąży, ale na szczęście najczęściej kończy się on bliżej 12 tygodnia.

Odczucia w 15 tygodniu ciąży

Oczywiście, od czasu do czasu radość przyszłego macierzyństwa może zostać przyćmiona przez pewne objawy. Na przykład osłabienie, senność i zawroty głowy spowodowane spadkami ciśnienia. Nie mniej kłopotów daje ciężarne przekrwienie błony śluzowej nosa, które występuje na tle trwających zmian hormonalnych, jak również krwawienie z dziąseł lub błony śluzowej nosa. Rosnąca macica rośnie przesuwając się do góry, rozwiązując problem z częstym oddawaniem moczu, ale ten fakt może prowadzić do poczucia braku oddechu.

Macica wywiera nacisk na przeponę, a kobieta może nie mieć wystarczającej ilości powietrza. Ginekolodzy zalecają, aby w tym okresie kobieta w ciąży starała się zwracać większą uwagę na swoje samopoczucie. Podczas wzmacniania dolegliwości należy udać się do lekarza. Jeśli nic nie przeszkadza, można prowadzić umiarkowanie aktywny tryb życia: podróżować uprawiać fitness.

Jak zewnętrznie zmienia ciało matki w 15 tygodniu ciąży?

U wielu kobiet brzuch w 15 tygodniu ciąży jest już zauważalny. Płód rośnie, a dno macicy spada poniżej pępka o 7 cm, zewnętrznie ciało wygląda tak samo jak poprzednio, ale sama przyszła mama może już odczuwać napięcie w podbrzuszu.

Teraz cała wewnętrzna praca ciała jest skonfigurowana tak, aby spełnić jeden cel przeprowadzić bezpieczne przyjście na świat dziecka, a później je nakarmić. Dlatego, kobieta może zauważyć zmiany, które nadal występują w piersiach. Stają się większe, ciemne obszary otoczki i sutków, niektóre kobiety mogą mieć już siarę w piersiach. Gruczoły mleczne przygotowują się do procesu karmienia piersią.

Pod wpływem hormonów dochodzi do zmian pigmentacyjnych skóry kobiet w ciąży. Charakterystyczne plamy mogą pojawić się na twarzy, w dowolnym miejscu na ciele. W tym sensie linia pigmentu, która rozciąga się od pępka, jest szczególnie interesująca w ciąży. Ten znak jest obserwowany u wszystkich kobiet w ciąży w tym właśnie czasie.

Zmiany pigmentacyjne, które pojawiają się na twarzy, oczywiście powodują, wiele niepokoju, ponieważ przyszła mam chce wyglądać dobrze. Ale trzeba pamiętać, że są to tymczasowe problemy, które po porodzie ustąpią. W okresie ich pojawiania się można użyć sprawdzonych i bezpiecznych kosmetyków, aby ukryć pigmentację.

Rozwój płodu w 15 tygodniu ciąży

Kiedy nadejdzie 15-ty tydzień ciąży, dziecko w brzuchu matki osiąga około 10 cm, waga również wzrosła średnio 50 gramów. Serce bije aktywnie i płynnie, pompując codziennie ponad 23 litry krwi.

Jakie są główne punkty rozwoju dziecka?

Na początek warto zauważyć, że płód w 15 tygodniu ciąży przeszedł długą drogę i pokonał wiele czynników, które wpływają na jego rozwój. Komórka jajowa wyizolowana w okresie owulacji i zapłodniona przez plemniki zaczęła aktywnie dzielić swoje komórki, a na etapie blastocysty zarodek został wszczepiony w ścianę macicy. Po zakończeniu tego cyklu zarodek rozpoczął rozwój wewnątrzmaciczny.

W tym czasie istnieje aktywna formacja mózgu. Nie ma zwojów, ale ich podstawy pojawiają się w postaci małych rowków. Komórki nerwowe mózgu nadal się dzielą i stopniowo zaczynają koordynować działania płodu. Woreczek żółciowy wydziela żółć do jelita. Są gruczoły potowe i pęcherz. Dziecko może, więc oddawać mocz do płynu owodniowego kilka razy dziennie. Płyn owodniowy stale krąży i odnawia się, tak, więc naturalny wypływ z płodu nie wpływa na jego zdrowie.

Dziecko w 15 tygodniu ciąży już wiele wie. Jego oczy są wciąż zamknięte, ale czuje światło. Dobrze słyszy wszystko, co dzieje się w przestrzeni wewnątrzmacicznej, a nawet poza nią. Dziecko aktywnie opanowuje ruchy ssące, połyka płyn owodniowy. W tym czasie następuje powstawanie układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego płód aktywnie spożywa wapń, który jest w organizmie matki.

Aby zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia, lekarze przepisują dodatkowe kompleksy witaminowe. Pozwala to, uzupełnić materiał budowlany w celu utworzenia szkieletu dziecka. Samo dziecko aktywnie się porusza, chociaż na tym etapie jego ruchy są nadal nieuporządkowane i nieświadome. Niektóre mamy czują nawet ruchy płodu. W 15 tygodniu ciało chłopców zaczyna produkować testosteron. U chłopców i dziewcząt następuje kształtowanie narządów płciowych.

Dziecko w 15 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

  • Pomarańcza
  • 93–103 mm wysokości
  • 50 g wagi.

Ciąża bliźniacza

Stan zdrowia kobiet w ciąży, które noszą dwoje dzieci pod sercem, nie różni się zbytnio od doznań, jakich doświadcza przyszła matka jednego dziecka. Niemniej jednak eksperci zalecają, aby kobiety z bliźniakami były jeszcze bardziej ostrożne i rozważne. I nie jest to zaskakujące, ponieważ każdy płód wymaga siły i środków na rozwój, które biorą od matki. Kobieta powinna wraz z nadzorującym ginekologiem zapewnić im i sobie wszystko, czego potrzebują, nie szkodząc jej zdrowiu.

Możliwe problemy w 15 tygodniu ciąży

Wśród znaków, które powinny ostrzegać kobietę, są zmiany koloru, składu, zapachu wydzieliny z pochwy. W przypadku wykrycia żółtej lub zielonej wydzieliny z pochwy oraz nieprzyjemnego, wcześniej nieobserwowalnego zapachu, istnieje  konieczność wizyty u ginekologa. Przyczyną może być albo zagrożenie przedwczesnym porodem, albo proces zapalny, albo infekcja. Lekarz musi postawić diagnozę i zlecić leczenie.

Bóle

W 15 tygodniu przyszła mama może zauważyć ból w różnych częściach ciała:

  • Łagodny i rzadki ból w macicy. Mięśnie w tym obszarze są rozciągnięte po zwiększeniu wielkości płodu.
  • Ból kości ogonowej jest spowodowany przez ten sam powód wzrost dziecka. Macica, zwiększając rozmiar, wywiera nacisk na zakończenia nerwowe w rejonie miednicy.
  • Nieprzyjemny ból w nogach pojawia się w drugim trymestrze u niektórych kobiet w ciąży. Skurcze powodują niedobór wapnia.
  • Nie często, ale nadal jest ból podczas oddawania moczu, co może to być oznaką choroby nerek, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem.
  • Ból głowy często towarzyszy kobietom w ciąży. Nie zaleca się przyjmowania leków, aby nie zaszkodzić dziecku. Konieczne jest częstsze chodzenie na spacery, a jednocześnie nie zapominać o odpoczynku.

Jeśli ból, jest silny i często się powtarza, nie można tego lekceważyć. Kobieta doświadczająca dyskomfortu w podbrzuszu, silnego bólu, jak podczas miesiączki, musi być ostrożna.

Poronienie w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży poronienie może wystąpić z powodu poważnych patologii w rozwoju płodu. Do najczęstszych przyczyn należą: poronienia w przeszłości, nieprawidłowe łożysko, konflikt Rh krwi, choroby zakaźne, zaburzenia hormonalne lub genetyczne. Objawy samoistnego poronienia obejmują krwawienie, silny ból macicy. Ważne jest, aby zapewnić kobietom w ciąży pomoc na czas, ponieważ takie przypadki mogą zagrozić jej życiu.

Plamienie

Przyszła mama, która zauważyła plamienie z pochwy, powinna zachować spokój. Krew pochwowa jest powodem, by bezzwłocznie udać się do lekarza, ale niekoniecznie mówi, że nastąpiło poronienie.

Trzeba jednak znać najczęstsze przyczyny takich zjawisk:

  • Oderwanie łożyska.
  • Przedwczesne oddzielenie łożyska od ściany macicy może być spowodowane, na przykład, patologiami w układzie naczyniowym matki, szkodliwymi nawykami (zwłaszcza używaniem alkoholu) i chorobami autoimmunologicznymi. W każdym razie oderwanie zagraża życiu płodu, ponieważ jednocześnie przestaje otrzymywać tlen i składniki odżywcze.

Zagrożenie poronieniem z powodu stresu lub nadmiernego wysiłku

Niektóre mamy, które prowadzą sportowy tryb życia, i nie uważają za konieczne redukowanie wysiłku fizycznego, mogą doprowadzić do zagrożenia poronieniem. Każdy lekarz potwierdzi, że dla bezpiecznego przebiegu ciąży konieczne jest zmniejszenie intensywności treningu i nie podnoszenie ciężarów.

Co pokaże USG płodu w 15 tygodniu ciąży?

Ultradźwięki to jedna z najbardziej pouczających metod określania parametrów rozwoju płodu. Jest często zalecane przez ginekologa, jeśli istnieją wątpliwości, co do bezpiecznego przebiegu ciąży. Za pomocą urządzenia ultradźwiękowego ginekolog może powiedzieć rodzicom, jak dziecko się czuje. Zdjęcie w 15 tygodniu ciąży pokaże rozmiar i masę ciała dziecka, ilość płynu owodniowego, stan łożyska. Jeśli jest taka możliwość, można zobaczyć płeć dziecka.

Życie intymne w 15 tygodniu ciąży

Lekarze mogą wprowadzać ograniczenia w życiu intymnym małżonków oczekujących dziecka. A w niektórych przypadkach, nawet nałożyć zakaz na czas ciąży. Wszystko zależy indywidualnie od każdego przypadku, od zdrowia przyszłej matki. Zazwyczaj ginekolodzy zalecają ostrożność w pierwszym trymestrze, w drugim ryzyko poronienia jest znacznie niższe, dlatego bliskość między małżonkami jest możliwa. Wskazania dotyczące zakończenia stosunków seksualnych mogą stanowić realne zagrożenie przerwania ciąży. W takim przypadku lekarze zalecają powstrzymanie się od seksu aż do bezpiecznego okresu ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *