27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży (27 TC) – czego spodziewać się w 27 tygodniu ciąży?

27 tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem 6 miesiąca. W tym momencie kobieta kończy drugi trymestr ciąży. Do porodu pozostało już tylko 13 tygodni. Maluch jest już w pełni ukształtowany, ale przez kolejne tygodnie nadal będzie się szybko rozwijał.

27 tydzień ciąży – jaka jest wielkość płodu?

Maluszek w tym okresie ma już 38 centymetrów. Od tego czasu zmianie ulega także sposób mierzenia dziecka. Nie będzie już ono mierzone od główki do pośladków, a od stóp do głów. Dziecko osiąga już wagę 1 kilograma.

27 tydzień ciąży – w jaki sposób rozwija się dziecko?

Rozwój malucha nadal przebiega bardzo szybko. Będzie można to dostrzec na monitorze USG, ale także przez obserwacje zachowania dziecka.

W określonym czasie zachodzą następujące zmiany:

 • maluch często oraz coraz mocniej kopie, można zauważyć okresy związane z jego większą oraz mniejszą aktywnością,
 • dziecko bardzo dużo śpi, badacze są przekonani, że w tym czasie ma ono także marzenia senne. Warto nucić dziecku kołysanki, nastawiać muzykę klasyczną, dzięki temu będzie ją pamiętać po przyjściu na świat,
 • w tym czasie dochodzi do coraz częstszego połykania płynu owodniowego, szczególnie wtedy, gdy kobieta zjadła coś słodkiego. Na języku maluszka pojawia się coraz więcej kubków smakowych. W tym czasie może wystąpić czkawka, gdy kobieta spożyje coś pikantnego, albo będzie mocniej kopać.

27 tydzień ciąży – ciąża mnoga

W przypadku ciąży mnogiej kobieta może mieć coraz większe trudności związane z ułożeniem się do snu. Dwójka maluchów porusza się dwa razy więcej niż jeden, silniejsze są także kopnięcia, a także machnięcia rączkami, W tym czasie ciężarna musi dać o zapewnienie sobie jak największej ilości odpoczynku. Tygodniowo powinna przybrać na wadze około 0,9 kilogramów.

27 tydzień ciąży – jakie zmiany następują w organizmie kobiety?

Przestrzeń drugiego oraz trzeciego trymestru to dla kobiety ciężarnej bardzo dobry okres. W tym czasie odczuwa ona dokładniej ruchy dziecka, co przyczynia się do zapewnienia jej większej radości. Dochodzi także do powiększenia piersi. Może z nich także wydostawać się siara. Co więcej, mogą również pojawić się dodatkowe dolegliwości, takie jak:

 • wzdęcia, niestrawność, a także zgaga,
 • zaparcia,
 • zawroty, omdlenia, oraz dolegliwości bólowe głowy,
 • żylaki, a także hemoroidy,
 • obrzęki nóg oraz kostek,
 • dolegliwości bólowe ze strony pleców,
 • świąd skóry,
 • skurcze łydek.

27 tydzień ciąży – metody na skurcze łydek

Skurcze łydek najczęściej pojawiają się w porze nocnej. Dlatego też przed snem dobrze jest sobie rozmasować tę część ciała. Gdy dochodzi do skurczu, trzeba zadrzeć palce stopy do góry, w stronę kolana. W dalszej kolejności należy rozmasować bolącą lokalizację. Należy także jeść jak najwięcej produktów, które w swoim składzie zawierają magnez, na przykład kakao, ryby, kiełki, pszenica, kasza gryczana i inne. Koniecznie trzeba także porozmawiać z lekarzem o suplementacji magnezem. Dobrym rozwiązaniem jest również rozciąganie mięśni przez stawanie na palcach stóp oraz zginanie nóg w kolanach.

27 tydzień ciąży – jak rośnie brzuch kobiety?

W tym czasie kobieta przybiera na wadze 0,4 kilograma na tydzień. W związku z tym nie może dziwić fakt, że brzuch rośnie bardzo szybko. Macica kobiety osiąga wielkość dyni. Niektóre kobiety mają ją bardzo uwypukloną. U niektórych pań brzuch może być jeszcze nieznacznie zaokrąglony. W tym czasie będzie on niestety sprawiał coraz większe trudności podczas wykonywania codziennych zajęć.

27 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać w tym czasie?

27 tydzień ciąży to dobry czas do wykonania następujących działań:

 • zauważyć należy, że rozciągnięcie mięśni dna macicy może przyczynić się do nietrzymania moczu w czasie kichnięcia. W celu uniknięcia nieprzyjemności należy trenować mięśnie Kegla. To sprawi, że uniknie się przypadkowej wilgoci, a także lepiej przygotuje kobietę do akcji porodowej,
 • nie należy obawiać się współżycia seksualnego w ciąży, chyba że specjalista zabroni tej czynności,
 • u niektórych pań w tym czasie może wystąpić siara (jest to pierwsze mleko), jednakże wszystko uzależnione jest od konkretnego przypadku. Dla zabezpieczenia przed niespodzianką warto wykorzystywać wkładki laktacyjne.

27 tydzień ciąży – jakie sytuacje mogą niepokoić?

W tym okresie mogą pojawić się bardzo silne obrzęki nóg, gdyż muszą one nosić coraz większy ciężar. Co zrobić, żeby zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

 • nie należy stać oraz siedzieć przez dłuższy czas w bezruchu. Warto spacerować, podejmować delikatną aktywność, kłaść się na chwile. Ważna jest zmiana częsta zmiana pozycji ciała,
 • dobry rezultat przyniesie odpoczynek z lekko uniesionymi nogami. Takie działanie przyczynia się do ułatwienia odpływu krwi. Można również wykorzystywać taką pozycję podczas snu.
 • kobieta powinna dbać o noszenie wygodnego obuwia. Buty nie powinny być za bardzo ciasne oraz na wysokim obcasie, gdyż takie działanie wpływa negatywnie na krążenie,
 • istotną kwestią jest unikanie noszenia skarpetek, które wyposażone zostały w ciasny ściągacz. Powodują one taki sam rezultat jak noszenie ciasnych butów.

Gdy ciężarna ma wrażenie, że obrzęki są zbyt duże, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże. Jest to bardzo ważne, gdyż obecność obrzęków w ciąży, jeżeli występuje w towarzystwie podwyższonego poziomu białka w moczu, może stanowić informacje o zbliżającym się stanie przedrzucawkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *