37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży (37 TC) – czego spodziewać się w 37 tygodniu ciąży?

37 tydzień ciąży jest 35 tygodniem życia dziecka. Pierwsza wartość jest liczona od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik i powstaniu zygoty, z której kształtuje się płód. 37 tydzień to już sama końcówka III trymestru i 9 miesiąc ciąży. Do rozwiązania pozostało bardzo niewiele czasu. Jeszcze tylko około 3 tygodni i dziecko zacznie samodzielne funkcjonowanie poza łonem mamy. To bardzo ważny okres, który przygotowuje na tą ważną dla obojga chwilę.

Jak rozwija się dziecko w 37 tygodniu ciąży?

Dziecko w 37 tygodniu ciąży jest już w zasadzie ukształtowane i gotowe do samodzielnego życia. Osiąga wagę około 2,8 kilogramów i mierzy około 48 centymetrów. Do momentu porodu będzie jeszcze przybierać na wadze po około 30 gram na dobę. Skóra twarzy dziecka jest wygładzona i nabiera kształtu niemowlęcego. Skóra pozbawiona jest zupełnie meszku płodowego, który znajdzie się w smółce, czyli pierwszych odchodach wydalonych przez dziecko po urodzeniu. Gromadzona tkanka tłuszczowa pod skórą tworzy charakterystyczne fałdki oraz dołeczki. Jej głównym celem jest ochrona przed szokiem spowodowanym nagłą zmianą temperatur po urodzeniu.

Maluch posiada na tyle wykształcone zmysły by wyraźnie odczuwać bodźce z otoczenia. Głos rodziców – szczególnie mamy – oraz osób, które lubi sprawia, że uspokaja się a nawet zasypia. Warto zaobserwować, jakie dźwięki go niepokoją i powodują większe pobudzenia, a jakie wyciszają. To niezwykle ważna informacja na pierwsze miesiące po urodzeniu. Dziecko bowiem będzie reagowało na podobne bodźce w ten sam sposób. Komunikacja prenatalna jest dość dobrze rozwinięta. Przez powłoki skórne widzi światło, dzięki czemu rozpoznaje pory dnia – dzień i noc. Wyraźnie zaznaczone są czasu snu oraz czuwania. To również niezwykle ważna wskazówka dla rodziców, ponieważ początkowe miesiące będą z bardzo dużym prawdopodobieństwem przebiegać właśnie według tego trybu.

W 37 tygodniu ciąży dziecko jest już mniej dynamiczne i powoli szykuje się do przyjścia na świat. Może układać się już w pozycji embrionalnej z głową w dół i sprawdzać drogę „do wyjścia”. Nie zawsze oznacza to, że jest już gotowe do opuszczenie bezpiecznej przestrzeni w brzuchu mamy, ale trzeba zachować czujność. W przypadku, gdy nastąpi odejście wód płodowych konieczne jest zgłoszenie do szpitala, bo poród właśnie rozpoczyna się.

37 tydzień ciąży to moment ćwiczenia umiejętności, które będą potrzebne już po urodzeniu do samodzielnej egzystencji:

  • wdychanie i wydychanie wód płodowych przygotowuje płuca do zaczerpnięcia pierwszego oddechu (wytwarzany przez nadnercza hormon – kortyzol powoduje, że płuca są już całkowicie zdolne do oddychania powietrzem atmosferycznym;
  • ssanie kciuka przygotowuje do ssania pokarmu.

Właściwie rozwinięty jest również układ nerwowy, pokarmowy, wydalniczy, moczowy i właściwe im narządy. Dzięki temu dziecko jest przygotowane do życia poza ustrojem mamy.

Co zmienia się w organizmie kobiety w 37 tygodniu ciąży i jak odczuwa czas przed porodem?

W 37 tygodniu ciąży ciało mamy nie zmienia się już w zasadzie w tak spektakularny sposób, jak miało to miejsce przez minione tygodnie. Brzuch może powoli obniżać się, co oznacza, że dziecko przyjmuje już pozycję głową w dół. Szykuje się już do porodu, który jest już tuż tuż. Ciało na brzuchu jest bardzo napięte z powodu mocno rozciągniętej macicy. Organ ten uciska wiele sąsiadujących – między innymi pęcherz moczowy, żołądek, przeponę – powodując niekiedy dolegliwości bólowe.

37 tygodniu ciąży – specyficzne dolegliwości

W 37 tygodniu ciąży mogą pojawić się tzw. skurcze przepowiadające. Jest to znak, że macica przygotowuje się do czekającej w trakcie porodu pracy. Ich częstotliwość to kilka w ciągu dnia lub tygodnia. Szczególnie kobiety będące w pierwszej ciąży czasami mylą te skurcze z właściwymi porodowymi. Najbardziej różnicującą cechą jest ich częstotliwość (znacznie rzadsza niż skurczy właściwych) oraz fakt, że trwają około 1,5 do 2 godzin.

Obniżenie dna macicy w czasie przekręcania się dziecka i układania głową w dół powoduje, że w 37 tygodniu ciąży przepona zostaje odblokowana a oddychanie jest łatwiejsze. Pojawiają się natomiast inne dolegliwości, takie jak:

  • ból w okolicy krocza;
  • trudności w poruszaniu;
  • znacznie częstsze oddawanie moczu (trzeba więc unikać napojów moczopędnych, natomiast zastąpić je wodą).

Co warto zrobić będąc w 37 tygodniu ciąży – zalecenia oraz wskazania?

Ponieważ 37 tydzień ciąży jest momentem, gdy dziecko właściwie jest przygotowane do życia poza organizmem mamy, warto przygotować się do zbliżającego się porodu. Można się spodziewać w zasadzie w każdej chwili rozpoczęcia akcji przychodzenia malucha na świat. Prawidłowym terminem urodzenia jest 40 tydzień ciąży plus minus 2 tygodnie.

Ważne, żeby mieć już przygotowaną torbę z rzeczami do szpitala. Czas oczekiwania na poród warto poświęcić na sprawdzenie czy niczego nie brakuje. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu, gdy będzie trzeba jechać na salę porodową. Szczególnie ważny jest odpoczynek przyszłej mamy i właściwa ilość snu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pierwsze tygodnie po porodzie to czas, gdy ilość snu będzie bardzo deficytowa. Hormony w 37 tygodniu ciąży sprawiają, że marzenia senne są niezwykle piękne i barwne. Trzeba do maksimum wykorzystać więc ten czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *