Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Pętle pępowiny – kiedy pętle pępowiny są niebezpieczne?

Pętle pępowiny są bardzo niebezpieczne dla dziecka. Niekiedy pętle pępowiny nazywane są także kolizją pępowinową. Kolizja pępowinowa to zazwyczaj powikłanie okołoporodowe, ponieważ okazuje się w chwili porodu. Zbyt mało skrupulatne badania USG mogą nie okazać owego zakłócenia w trakcie trwania ciąży. Problem ma własne podłoże w zaplątaniu się bądź zaciśnięciu się pępowiny. Może dojść do splątania się samej pępowiny w supeł bądź zaciśnięciu jej np. na szyi dziecka. Za każdym razem przynosi to za sobą zagrożenie zakłócenia przepływu krwi, tlenu oraz substancji wzmacniających w pępowinie, co stanowi potencjalne ryzyko dla życia dziecka.

Pępowina – czemu jest tak istotna?

Gdy dziecko jest w łonie własnej mamy to pępowina dostarcza posiłek oraz tlen w krwi do dziecka od mamy oraz łożyska. Jeśli pojawią się jakieś kłopoty z pępowiną oraz zostanie obniżony przepływ krwi, dziecko może zostać pozbawione posiłku i tlenu. Brak tlenu w mózgu dziecka znaczy zagrożenie trwałego urazu mózgu dziecka, takich jak encefalopatia (HIE) oraz porażenie mózgowe. Pępowina owinięta dookoła szyi poprzez dłuższy czas czasu może spowodować hipotrofię wewnątrzmaciczną (IUGR) i uszkodzenie mózgu. Jest niezwykle wiele typów kłopotów z pępowiną, jakie mogą zagrażać nienarodzonemu dziecku. Owinięcie dookoła szyi występuje gdy pępowina zaciśnie się na szyi dziecka, natomiast wypadnięcie pępowiny występuje wówczas, gdy pępowina opuszcza kanał rozrodczy nim zrobi to dziecko. Oba owe wypadki wywołują uszkodzenie pępowiny, poprzez co zmniejszają przepływ krwi do dziecka.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Kiedy pętle pępowiny są niebezpieczne?

Cienkie pętle pępowiny – zazwyczaj nie są niebezpieczne oraz nie powodują kłopotów w ciąży oraz w trakcie porodu. Jeśli zapętleniu nie postępuje zmniejszenie ruchów dziecka lub zakłócenia rytmu serca, nie ma powodów do obaw. Zdarza się, iż dziecko robiąc ruchy uwolni się z pętli. Lęk może powodować współistnienie pętli pępowinowej przy równoczesnym zakłóconym ruchu w naczyniach pępowinowych, zmniejszonej pracy fizycznej płodu, zielonych wodach embrionalnych, hipotrofii lub niewłaściwym zapisie kardiotokograficznym. Szczególnie groźne są pętle małe pępowiny i kilkukrotne owinięcie pępowiny dookoła szyi płodu. Występuje wówczas ogromne zagrożenie, iż podczas ruchów płodu bądź przechodzeniu poprzez kanał rozrodczy pętle zacisną się, wywołując niedotlenienie, co w efekcie może spowodować do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu bądź powstawania zniszczeń systemu nerwowego.

Co to jest kolizja pępowinowa?

Kolizja pępowinowa to powikłanie okołoporodowe bądź występujące także w okresie trwania ciąży. Polega ono na schorzeniu przepływu krwi, tlenu oraz substancji wzmacniających poprzez pępowinę na skutek zaciśnięcia lub zaplątania jej w łonie mamy, bądź na zaciśnięciu pępowiny dookoła szyi dziecka (może być owinięta jednorazowo bądź kilkukrotnie). W obu wypadkach taki stan może spowodować do niedotlenienia dziecka oraz niebezpiecznych dla jego zdrowia oraz życia schorzeń. Nie wolno w żaden sposób zapobiec pojawieniu się takiego stanu. Jednakże, gdy zostanie ono zobaczone w porę, można efektywnie zapobiec poważnym efektom. Kolizja pępowinowa nie jest zazwyczaj rozpoznawana aż do czasu porodu, chociaż jeszcze dokładniejsze badania USG pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie takiego stanu.

Ze względu na możliwość zobaczenia owej komplikacji jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej, nie wolno zapominać o stałych badaniach oraz konsultacjach u ginekologa w trakcie ciąży. Gdy pępowina zawinięta dookoła szyi zostanie dostrzeżona w porę, niejednokrotnie starczy delikatnie ją przesunąć ponad główką dziecka. W pozostałych wypadkach potrzebne może wykazać się jej przecięcie przed zakończeniem porodu, i chociażby cesarskie cięcie. Na szczęście gdy ingerencja specjalistów jest natychmiastowa oraz fachowa, jest ogromna szansa, iż dziecku nic nie będzie oraz w skali Apgar uzyska takie same wyniki, jak dzieci narodzone bez powikłań. W wypadku, kiedy niedotlenienie okołoporodowe wystąpiło ale było krótkotrwałe, specjalista wspiera dotlenienie dziecka po narodzeniu za pomocą maski tlenowej, intubacji, respiratora.

Czy można zobaczyć, czy dziecko jest owinięte pępowiną?

Taki stan momentami można stwierdzić podczas badania USG. Owinięcie się pępowiny dookoła dziecka nie jest równoznaczne z niebezpieczeństwem oraz niekoniecznie wymaga wykonania cesarskiego cięcia. W wielu wypadkach sznur pępowinowy jest na tyle duży, iż dziecko może narodzić się całkowicie bezpiecznie. Oraz w większości wypadków tak się dzieje, gdyż krew może płynąć poprzez pępowinę łatwo. Gdy w okresie porodu dojdzie do ścisku pępowiny, zazwyczaj stan taki wychwytywany jest poprzez maszynę KTG, gdyż serce dziecka może zacząć bić wolniej (zwolnioną akcję serca widać na zapisie robionym poprzez aparat do kardiotokografii). W takiej sytuacji specjalista podejmuje decyzję o zakończeniu ciąży bądź trwającego porodu cesarskim cięciem. Czasem zdarza się także tak, iż dziecko bez trudności pokonuje kanał rozrodczy owinięte pępowiną, natomiast aby nie miało kłopotu z zaczerpnięciem pierwszego oddechu, błyskawicznie się ją przecina.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *