30 tydzień ciąży to już połowa siódmego miesiąca. Do rozwiązania pozostało już tylko 10 tygodni. Jest to ostatnia prosta. Maluszek powoli dojrzewa do funkcjonowania poza organizmem kobiety.
30 tydzień ciąży – wielkość płodu
W tym okresie maluszek ma już około 44 centymetry. Jego waga kształtuje się na poziomie 1,4 kilograma. Rośnie oraz przybiera na wadze. Każdy dzień związany jest ze zmianą dotyczącą jego rozwoju.
30 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
Płód nie tylko rośnie, zwiększa swoją wagę, ale również rozwija się, a co najważniejsze przygotowuje się do życia poza macicą. Gdyby doszło do rozwiązania w określonym czasie, miałoby szanse na przeżycie, jednakże powinno jeszcze zostać przez kilka tygodni w organizmie matki.
Jak zmienia się dziecko w 30 tygodniu ciąży?
- maluch ma zdecydowanie lepiej rozwinięte płuca,
- zwiększeniu ulega jego mózg, zaczynają kształtować się w nim fałdy, a także zgłębienia. Przyczynią się one do pełnego rozwoju tkanki mózgowej. Dzięki temu dziecko będzie miało możliwość zdobywania kolejnych umiejętności.
- mózg dziecka charakteryzuje się coraz lepszą funkcjonalnością. Lepiej kontroluje temperaturę ciała. W związku z tym znika meszek płodowy, który wcześniej zapewniał dziecku ochronę.
maluch słyszy oraz potrafi reagować na różne dźwięki, - u chłopców jąderka zaczynają zstępować do moszny, natomiast w przypadku dziewczynek wyraźnemu zaznaczeniu ulega łechtaczka,
- dziecko może miewać czkawkę. Kobieta odczuje to jako delikatne, a także regularne skurcze brzucha.
30 tydzień ciąży – ciąża mnoga
Kobieta powinna starać się przybierać na wadze około 0,9 kg na tydzień. Dzieci potrzebują wielu składników odżywczych, dla właściwego wzrastania. Kobieta ciężarna powinna spożywać przede wszystkim warzywa, owoce, nabiał, chude mięso, ryby oraz pełnoziarniste produkty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli kobieta ma urodzić czworaczki, to najczęściej rodzą się one w 30 tygodniu ciąży.
30 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?
Maluszek w tym czasie niezwykle szybko rośnie, a kobiecie dopisuje apetyt. W tym czasie zapotrzebowanie na kalorie rośnie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na spożywane produkty. Należy przyjmować przede wszystkim warzywa, owoce, ryby, chude mięso, kasze oraz pełnowartościowe pieczywo.
Symptomy, które mogą pojawić się w tym okresie, są następujące:
- zgaga, niestrawność oraz wzdęcia,
- zaparcia,
- skurcze mięśni nóg,
- czasami występujące dolegliwości bólowe głowy,
- hemoroidy,
- świąd skóry,
- problemy ze snem,
- skurcze przepowiadające,
- dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,
- znaczne powiększenie piersi.
30 tydzień ciąży – jak należy radzić sobie ze skurczami Braxona-Hicksa?
Skurcze Braxona-Hicksa mogą już wystąpić około 20 tygodnia ciąży. W miarę upływu czasu stają się coraz silniejsze i występują częściej. Uczucie ucisku pojawia się w górnym obszarze brzucha oraz stopniowo przesuwa się w dół. W łagodzeniu skurczów pomaga przede wszystkim zmiana ułożenia ciała.
Jak należy sobie radzić ze skurczami Braxona-Hicksa?
- trzeba zmieniać ułożenia ciała,
- stosować techniki relaksacyjne,
- można włączyć muzykę relaksacyjną, takie ćwiczenia pomogą zlikwidować napięcie mięśni.
W sytuacji, gdy bóle nie staną się łagodniejsze, należy udać się do szpitala (po godzinie).
30 tydzień ciąży – jak rośnie brzuch?
Maluch cały czas rośnie, w związku z tym brzuch kobiety także ulega powiększeniu. Dlatego mogą pojawić się problemy związane z ułożeniem się kobiety do snu, a także utrzymaniem równowagi, na przykład podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny.
30 tydzień ciąży – o czym trzeba pamiętać?
O czym należy pamiętać w tym okresie?
- w przypadku, gdy kobieta cierpi na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, powinna starać się unikać wypychania brzucha do przodu, wpływa to na dodatkowe obciążenie pleców,
warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia (jeżeli ciężarna jeszcze tego nie zrobiła), - koniecznie trzeba porozmawiać z partnerem, czy będzie on uczestniczył w porodzie. W takim przypadku para powinna razem uczęszczać na zajęcia w szkole rodzenia.
30 tydzień ciąży – co może niepokoić w tym czasie?
Jakie sytuacje mogą być niepokojące w 30 tygodniu ciąży?
- gdy partnerzy podejmują współżycie seksualne, dziecko przestaje się poruszać. Nie znaczy to, że stosunek jest dla malucha niebezpieczny. Niektóre dzieci usypiają ze względu na rytmiczne ruchy wykonywane podczas seksu lub rytmicznych skurczy macicy, do których dochodzi po orgazmie. Niektóre maluchy zachowują się zupełnie odmiennie. Są wówczas bardziej aktywne. Nie oznacza to, że są świadome współżycia rodziców.
- pojawienie się obrzęków i opuchnięte nogi mogą być dokuczliwe przede wszystkim w porze letniej. Kobieta powinna się starać odpoczywać jak najmniej w jednej pozycji. Warto także odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.
- dolegliwości bólowe korzonków, czyli rwa kulszowa. W tej sytuacji dochodzi do ostrego, przenikliwego bólu pleców, który rozpoczyna się w okolicy lędźwiowej oraz pośladków. Bardzo często promieniuje w dół nogi. Czasami może on być bardzo silny, niejednokrotnie mija, gdy dziecko zmienia pozycje ciała.
Co zrobić, aby złagodzić ból pleców?
- należy zmieniać pozycje ze stojącej na siedzącą bądź leżącą,
- koniecznie trzeba ogrzać bolące miejsce przez przyłożenie ciepłego kompresu bądź prysznic,
- należy ruszać się, pomocne będzie kołysanie biodrami oraz ćwiczenia rozciągające,
- gdy ból jest bardzo dokuczliwy, należy zapytać lekarza o to, jakie preparaty można wówczas przyjmować.