29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży (29 TC) – czego spodziewać się w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży to już 3 tydzień III trymestru ciąży. Jest to już 7 miesiąc a więc do rozwiązania pozostało niewiele czasu. Jeszcze około 10 – 11 tygodni i maluch pojawi się na świecie. Jest to ostatni dzwonek, czyli taki okres, w którym warto zadbać o przygotowanie wszystkich najpotrzebniejszych po porodzie rzeczy. Bowiem w 8 i 9 miesiącu przyszła mama zwykle nie ma już tylu sił i marzy, by rozwiązanie nastąpiło jak najszybciej.

Jak rozwija się dziecko w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży jest liczony jako 27 tydzień życia płodowego. Rozwijające się w łonie mamy dziecko mierzy około 26 centymetrów. Jego długość mierzy się od ciemienia do końca tułowia. Doliczając długość nóżek wartość należy powiększyć o 7 – 8 centymetrów. Waga płodu to około 1,2 kilograma. Ciało przybiera coraz więcej masy.

Dość cienka warstwa tkanki tłuszczowej nadaje skórze dziecka gładki oraz dość jasny wygląd. Jej główną rolą jest termoregulacja, czyli zapobieganie utraty ciepła. Do czasu porodu zwiększy swoją objętość i w przypadku prawidłowego terminu stanowi około 15 % całkowitej wagi. W porównaniu do wcześniejszych tygodni jest ona znacznie grubsza. Traci również przeźroczystość, nabierając lekko różowatego odcienia.

W 29 tygodniu ciąży czaszka dziecko powoli ulega wypchnięciu ku przodowi. Jest to spowodowane bardzo dynamicznym wzrostem mózgu. Ten organ staje się pofałdowany z zewnątrz a w środku tworzą się nowe połączenia nerwowe.

Spośród zmysłów, które rozwijają się u dziecka bardzo rozwinięty jest zmysł odczuwania temperatury. Ponadto rozwinięty jest węch. Dzięki temu po urodzeniu dziecko będzie czuło zapachy. Jego ulubionymi na początku będzie ciało mamy oraz jej mleko. Najbardziej rozwiniętym zmysłem w 29 tygodniu jest jednak słuch. Dziecko rozpoznaje wyraźnie głos rodziców oraz najbliższych osób. Ponadto wykazuje coś na kształt gustu muzycznego. Na pewne rodzaje muzyki reaguje bowiem spokojem, na inne zaś pobudzeniem. Może również „uciekać” od dźwięków, które je drażnią odwracając się. Docierające do uszu dziecka odgłosy są nieco przytłumione z powodu warstwy skóry i odzieży, jak również nakładają się na nie odgłosy z wnętrza ciała mamy.

29 tydzień ciąży to moment, kiedy dziecko powoli zaczyna ustalać swój tryb snu i czuwania. Przez większość dnia ma otwarte oczy. Natomiast w trakcie snu oczy ma zamknięte. Przyszła mama coraz intensywniej wyczuwa ruchy dziecka, które dynamicznie się rusza oraz mocno kopie. W mniejszym stopniu wykonuje takie ewolucje jak przewroty czy pływanie, ponieważ wewnątrz macicy jest mu już dość ciasno na takie akrobacje.

Jakie zmiany następują w organizmie kobiety i jak 29 tydzień ciąży odczuwa przyszła mama?

W 29 tygodniu ciąży przyszła mama pokazuje światu swój zmieniony wygląd bardzo wyraźnie. Brzuch jest znacznie powiększony. Może pojawić się także zmiana w wyglądzie pępka. Rozrastająca się macica wypycha go i spłaszcza a u niektórych pań może nawet go uwypuklić. Przez okres 7 miesiąca możliwe jest przybranie na wadze nawet 4 – 6 kilogramów.

Ruchy wykonywane przez dziecko są bardzo wyraźnie wyczuwalne. Przyszła mama może obserwować falowanie czy wybrzuszanie się powłok. Czasem można nawet rozpoznać, że jest to ręka, noga czy pośladki, które opierają się o ciało. Dziecko szczególnie aktywne staje się w czasie odpoczynku mamy. W momencie, gdy ona wykonuje różne czynności sprawia to delikatne bujanie, które uspokaja a nawet czasem usypia malucha.

29 tydzień ciąży – specyficzne dolegliwości, których można się spodziewać w tym czasie

Do najczęściej występujących w 29 tygodniu ciąży dolegliwości odczuwanych przez przyszłą mamę zalicza się najczęściej:

  • objawy ze strony układu pokarmowego (zgagę, niestrawność i wzdęcia) spowodowane uciskaniem rosnącej macicy na narządy tego układu – pomóc może włączenie do diety produktów bogatych w błonnika oraz wodę;
  • hemoroidy (żylaki odbytu) spowodowane nasilonymi zaparciami;
  • upławy z pochwy w białym kolorze – jest to sposób ochrony płodu oraz kobiety przed infekcjami z zewnątrz;
  • bóle w podbrzuszu świadczące o rozluźnieniu więzadeł mięśni dna miednicy (jest to objaw niezagrażający życiu dziecka, jednak w przypadku znaczącego nasilania się i dużej częstotliwości trzeba zasięgnąć porady lekarza prowadzącego);
  • żylaki na nogach spowodowane uciskiem żył oraz uniemożliwianiu prawidłowego odprowadzania krwi z nóg do serca;
  • pękające naczynka w wyniku wysokiego stężenia progesteronu we krwi.

Na co zwrócić szczególną uwagę w 29 tygodniu ciąży? Zalecenia i wskazówki

W 29 tygodniu ciąży bardzo ważne jest zażywanie odpowiedniej do samopoczucia dawki ruchu. Można spacerować na świeżym powietrzu, pójść na jogę, aquaerobik lub taniec przeznaczony dla przyszłych mam.

Niezwykle istotne jest również, by dieta w 29 tygodniu ciąży była odpowiednio zbilansowana. Warto zwiększyć pełnoziarniste pokarmy (kasze, ryż, ciemne pieczywo, ziarna zbóż). Dzięki temu organizm otrzymuje odpowiednią dawkę kalorii, witamin z grupy B.

Bardzo ważne jest wykonywanie zaleconych przez lekarza prowadzącego badań, jak również samoobserwacja. W 29 tygodniu ciąży trzeba zwracać uwagę na wyczuwalne ruchy dziecka. Prawidłowa wartość to 5 do 8 na godzinę. W przypadku mniejszej ilości warto skonsultować się z ginekologiem. Może to być prawidłowy objaw wskazujący na spokojniejsze usposobienie dziecka lub symptom problemu. Podczas badania lekarz w pierwszej kolejności zapyta o ilość odczuwalnych ruchów oraz moment, kiedy ostatnio się pojawiły. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia ciąży konieczna może być hospitalizacja nawet do momentu rozwiązania. U dużej ilości pań wystarczy jednak właściwa ilość odpoczynku, który jest idealnym czasem dla ruchliwego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *