38 tydzień ciąży

38 tydzień ciąży (38 TC) – czego spodziewać się w 38 tygodniu ciąży?

38 tydzień ciąży to tak naprawdę 36 tydzień życia dziecka, czyli 2 tygodnie różnicy od momentu zapłodnienia do wykształcenia się płodu. Kończy się już III trymestr i 9 miesiąc ciąży. Oznacza to, że w zasadzie w każdej chwili można spodziewać się pojawienia dziecka na świecie. To moment oczekiwania na rozwiązanie. Ostatnie przygotowania do powitania nowego członka rodziny powinny być zapięte na ostatni guzik. Końcowe tygodnie warto poświęcić na odpoczynek i relaks oraz wzmacnianie więzi z mężem czy partnerem. Po urodzeniu dziecka bowiem będzie na to mniej czasu, gdyż w centrum znajdzie się wymagający stałej opieki noworodek.

Co zmienia się u dziecka w 38 tygodniu ciąży?

W 38 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 50 centymetrów (licząc razem z wyprostowanymi nóżkami) i waży plus – minus 3 kilogramy. Za prawidłową uznawana jest waga minimum 2,5 kilogramów. Do czasu porodu waga zwykle nie ulega już zmianie. Do tego ciężaru trzeba doliczyć jeszcze wody płodowe (około litra) oraz łożysko (więcej niż 15 centymetrów średnicy, waga około 3 kilogramów). Łożysko pracuje nieco wolniej, zaczyna się starzeć, w jego wnętrzu tworzą się skrzepy oraz wapniowe zbrylenia. Oznacza to, że coraz bliżej czas przyjścia dziecka na świat.

W 38 tygodniu ciąży na nastrój dziecka w bardzo dużym stopniu wpływają bodźce docierające do niego z zewnątrz. Bardzo ważne są także emocje mamy. Wraz z jej krwią docierają do malucha hormony wydzielane w momencie stresu, lęku, podwyższonego napięcia czy złości, a także agresji w takim samym stopniu jak przy radości, śmiechu, euforii, rozluźnieniu czy relaksie. W ten sposób dziecko jeszcze nieświadomie chłonie emocje mamy, co ma duży wpływ na jego zachowanie w początkowych miesiącach życia.

W 38 tygodniu ciąży kolor skóry dziecka jest już określony – taki będzie w momencie urodzenia. Skóra jest wygładzona, bez meszku płodowego, błyszcząca a fałdki tłuszczu zabezpieczają przed spodziewaną nagłą zmianę temperatury (z ciepłego wnętrza brzucha mamy wychodzi na chłodne powietrze atmosferyczne). Paluszki zakończone są twardymi i ostrymi paznokciami. Na głowie wyrosły już włoski – ich kolor może jeszcze ulec zmianie po urodzeniu. Mózg oraz struktura tworząca sieć włókien nerwowych są przygotowane do samodzielnego funkcjonowania i odpowiedzialności za podtrzymywanie procesów życiowych malucha. Ilość neuronów i innych komórek nerwowych przekracza ilość 100 miliardów.

Odczucia przyszłej mamy w 38 tygodniu – co się zmienia?

W 38 tygodniu ciąży przyszła mama z dużą niecierpliwością oczekuje na zbliżający się poród. Jest już mocno zmęczona dziewięciomiesięcznym dźwiganiem kochanego ciężaru i marzy, by powitać nowego członka rodziny na świecie. Pojawiają się silne emocje związane z tą chwilą. Wiele kobiet wyobraża sobie, jak będzie wyglądać ten moment. Pojawia się podniecenie połączone z ulgą, że to już niedługo dojdzie do rozwiązania. Szczególnie u pań, które po raz pierwszy są w ciąży lub doświadczały w jej trakcie problemów zdrowotnym może wystąpić także niepokój o to, jak będzie przebiegał poród i czy dziecko urodzi się zdrowe. Zmęczeniu i ociężałości towarzyszącemu ostatnim tygodniom przed rozwiązaniem mogą towarzyszyć także drażliwość i roztargnienie. Częściej niż w czasie poprzednich miesięcy pojawiają się również marzenia senne związane ze spodziewanym dzieckiem.

Jakie mogą być dolegliwości charakterystyczne dla 38 tygodnia ciąży?

W 38 tygodniu ciąży przyrost wagi ciała następuje bardzo powoli lub zatrzymuje się zupełnie. U niektórych pań pojawia się nawet tendencja spadkowa. W czasie wizyty lekarskiej w tym czasie lekarz w pierwszej kolejności zapyta o samopoczucie i zważy kobietę. Ponadto dokonuje takich działa jak:

  • mierzenie ciśnienie krwi;
  • ocena obrzęków na stopach oraz rękach;
  • badanie szyjki macicy;
  • określenie wysokość dna miednicy.

W 38 tygodniu ciąży zarówno ciało mamy jak również dziecko są praktycznie gotowe na poród. Mogą pojawiać się pierwsze skurcze zwiastujące poród – szczególnie w porze wieczornej oraz nocą, gdy przyszła mama odpoczywa. Warto obserwować je uważnie i mierzyć częstotliwość oraz ich długość. Odczuwalne mogą być również bóle w podbrzuszu, które świadczą o tym, że dziecko ustawia się w drodze do kanału rodnego.

Wszelkie niepokojące objawy lub wątpliwości należy konsultować z lekarzem prowadzącym. W przypadku odejścia wód płodowych, pojawienia się niespecyficznych bólów brzucha czy innych symptomów konieczna może być hospitalizacja i oczekiwanie na rozwiązanie w warunkach szpitalnych.

38 tydzień ciąży – wskazania i zalecenia na ostatnie przed porodem chwile

W 38 tygodniu ciąży większość kobiet jest ociężała i zniechęcona do jakiejkolwiek aktywności. Przygotowanie na nadchodzący poród warto poświęcić na maksimum wypoczynku i skupienia na sobie. Po rozwiązaniu będzie na to mniej czasu, sił i ochoty. Warto jednak zażywać regularnie spacerów – nawet krótkich – lub innego rodzaju aktywności dostosowanej do możliwości oraz samopoczucia. Czasem przyspieszenie porodu może spowodować uprawianie seksu. Jest to także ostatni dzwonek na chwile tylko we dwoje, warto więc wykorzystać je maksymalnie. Ponadto bardzo ważne jest właściwe odżywianie i odpowiednia ilość snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *