25 tydzień ciąży

25 tydzień ciąży (25 TC) – czego spodziewać się w 25 tygodniu ciąży?

25 tydzień ciąży przynosi zmianę wyglądu płodu w porównaniu z okresem, kiedy był jeszcze embrionem. Dziecko ma w pełni uformowaną twarz, wszystkie jego organy zajęły swoje miejsca. Teraz można zobaczyć cechy twarzy dziecka na USG. W tym okresie zaczyna się zauważalne zaokrąglanie części ciała dziecka.

Dziecko w 25 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Dynia (niezbyt dużych rozmiarów)
 • 22 cm wzrost
 • 700 g wagi.

Aparat kości staje się silniejszy i doskonalszy. Jednak w niektórych miejscach jeszcze nie stwardniały. Na przykład chrząstka w małżowinie pozostaje miękka. Dziecko w 25 tygodniu ciąży reaguje ostro na nastrój i emocje matki. Jeśli czuje irytację, złość lub gniew, dziecko wyraża swój niepokój wstrząsami.

W tym czasie ruchy dziecka są bardzo aktywne. Nadal studiuje środowisko, czuje, popycha, obraca, przewraca. Ściskając i zwalniając pięści, dziecko w tym czasie określa, czy będzie w przyszłości praworęczny, czy leworęczny. Kiedy przychodzi 25 tydzień ciąży, płód ma preferencje smakowe. Aparat receptora jest bardzo dobrze rozwinięty: już rozumie, co mama je, a które lubi bardziej.

Rozwój narządów wewnętrznych dziecka w 25 tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 25 tygodniu ciąży charakteryzuje się dalszym rozwojem narządów wewnętrznych, które zostały włączone w poprzednich cyklach. Serce dziecka jest w pełni ukształtowane i pełni swoją główną funkcję tzn. pompuje krew i powoduje, że porusza się ona przez tętnice i żyły, rozprzestrzeniając się po całym organizmie.

Płuca nabrały kształtu, zaczęła się w nich produkcja środka powierzchniowo czynnego, która po narodzinach dziecka pomoże im się otworzyć. Rozwój mózgu postępuje z niewiarygodną szybkością: powstają nowe komórki nerwowe i połączenia, które poprawiają zdolności myślenia i analizowania. Szpik kostny bierze udział w tworzeniu krwi, uwalniając wątrobę i śledzionę z tego obowiązku. Genitalia chłopców są już rozwinięte, dziewczęta mają jajniki, tworzenie się pochwy trwa.

Przedwczesny poród

25 tydzień ciąży to okres, w którym życie dziecka poza łonem matki jest możliwe. Oznacza to, że w przypadku przedwczesnego porodu można uratować dziecko. Jeśli poród nastąpiłby w szpitalu, w którym znajduje się specjalny sprzęt do podtrzymywania życia, to przedwcześnie urodzone dziecko ma wszelkie szanse na przeżycie. Urządzenie będzie wspierać procesy wymiany ciepła i funkcje oddechowe, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dalszy pełny rozwój zależy nie tylko od opieki lekarzy, ale także od wytrzymałości dziecka.

Jak dziecko jest ułożone w łonie matki ?

Podczas każdej wizyty ginekolog nie tylko słucha bicia serca dziecka, ale także określa, w jaki sposób dziecko jest ułożone. W 25 tygodniu ciąży większość dzieci w łonie matki zajmuje wygodną i wysoce pożądaną pozycję w procesie narodzin tzn. głową w dół. Jednak w niektórych przypadkach możliwe są inne opcje. Ginekolodzy uspokajają: dwudziesty piąty tydzień ciąży nie jest terminem, w którym dziecko musi zająć właściwą pozycję. W macicy kobiety wciąż jest wystarczająco dużo miejsca na aktywne działania dziecka, co oznacza, że jego odwrócenie głowy w dół może nastąpić nieco później.

Doznania i zmiany w ciele kobiety w 25 tygodniu ciąży

25 tydzień ciąży, oznacza to, że pozostało jeszcze sporo czasu do porodu. W tym czasie kobieta ma lepsze samopoczucie, nie odczuwa mdłości i wymiotów, ponieważ minęła restrukturyzacja hormonalna. Czuje się jak prawdziwa mama, codziennie czuje dziecko, które komunikuje się za pomocą szarpnięć i delikatnych akcentów. Poczucie radości i szczęścia z narodzin nowego życia daje przyszłej matce dużo siły i energii. A nawet występowanie drobnych dolegliwości, które niestety są nieodłączne w tym okresie, nie mogą zepsuć dobrego nastroju i oczekiwania na spotkanie z dzieckiem.

Problemy mogą obejmować pojawienie się obrzęku i żylaków. Najprawdopodobniej ginekolog zaleci noszenie odzieży uciskowej, ćwiczenie i pozbycie się obrzęku, leżąc z uniesionymi nogami. Nie można tych objawów ignorować, ponieważ może to prowadzić do rozwoju choroby.

Kolejnym problemem, na który napotykają kobiety w ciąży, jest niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Brak hemoglobiny we krwi, która dostarcza tlen do wszystkich tkanek ciała, wynika z faktu, że jest ona aktywnie spożywana przez dziecko. Potrzebuje komórek krwi do normalnego rozwoju. Niedokrwistość u kobiet w ciąży wyraża się w objawach takich jak szybkie bicie serca, zawroty głowy, szum w uszach, osłabienie, senność, drażliwość, i nieznaczny wzrost temperatury. Lekarz przepisuje dietę z użyciem żywności bogatej w żelazo, w bardziej złożonych przypadkach zaleci leczenie farmakologiczne.

Rozmiar brzucha w 25 tygodniu ciąży

Powiększony brzuch w 25 tygodniu ciąży może powodować dyskomfort. Rosnąca macica ściska narządy wewnętrzne kobiety, co prowadzi do zmian w ich pracy. Ucisk żołądka i jelit może spowodować szereg dolegliwości. Kobieta może czuć pieczenie w klatce piersiowej. Zgaga występuje z cofnięcia zawartości żołądka do przełyku. Aby uniknąć takich problemów, konieczne jest spożywanie małych porcji. Ponadto częsty problem kobiet w ciąży to hemoroidy, występujące na tle częstych zaparć. W takim przypadku konieczna jest również regulacja żywieniowa. Ciężarna kobieta powinna jeść pokarmy bogate w błonnik. Ponadto:

 • Nacisk na pęcherz to jest to, co kobieta czuje prawie przez cały okres ciąży.
 • Nacisk na duże naczynia krwionośne, utrudnia prawidłowe krążenie krwi, co powoduje żylaki i obrzęk.
 • Szybki wzrost brzucha w 25 tygodniu ciąży prowadzi do szybkiego pojawienia się rozstępów na skórze. Trzeba myśleć z wyprzedzeniem, aby zminimalizować ich występowanie.

Macica nadal rośnie

Powiększona macica powoduje wzrost brzucha o około 1 cm w każdym tygodniu. Ciało kobiece unosi się nad biustem na wysokości 25-27 cm. Ginekolog mierzy ten wskaźnik przy każdej wizycie. Kontrola tego parametru jest bardzo ważna, ponieważ wskazuje na normalny przebieg ciąży. Jeśli wysokość dna macicy jest mniejsza niż powinna, może to wskazywać na opóźnienie rozwoju, niewydolność łożyska lub inne patologie.

Możliwe problemy w 25 tygodniu ciąży

Ból może występować od czasu do czasu już od momentu poczęcia. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować bólu i nie czekać aż zniknie, ponieważ może to prowadzić do poronienia. Lepiej jest szukać pomocy medycznej, aby rozwiązać problem i zrozumieć jego przyczynę. Dolegliwości bólowe mogą objąć: brzuch, dolną część pleców, odbyt, kość krzyżową, nogi, głowę. Aby to wykluczyć, można:

 • Ćwiczyć
 • Nosić wygodne buty bez obcasów
 • Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami, nie kłaść się na plecach
 • Nie przyjmować wyprostowanej pozycji przez długi czas
 • Zadbać o pełny odpoczynek
 • Nosić pas ciążowy i odzież uciskową.

Wydzielina z pochwy w 25 tygodniu ciąży

Kobieta w okresie 25 tygodni powinna zostać ostrzeżona o wszelkich zmianach w wydzielinach. Zwykle powinny być białawe i mieć jednolitą konsystencję bez silnego zapachu. Jeśli kobieta zauważy coś innego na swojej bieliźnie, natychmiast powinna skontaktować się z lekarzem. W tym okresie płyn owodniowy może mieć żółtawy odcień. Badanie lekarskie powinno pomóc zidentyfikować przyczynę. Zmieniona wydzielina o kwaśnym zapachu jest grzybicą i jak najszybciej należy rozpocząć leczenie. Zakażenie nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla dziecka, ale w zaniedbanych formach może poważnie wpłynąć na jego zdrowie.

Życie intymne w 25 tygodniu ciąży

Życie intymne w 25 tygodniu ciąży nie ulega znaczącym zmianom. Tak jak poprzednio, nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie, chyba, że ginekolog zalecił powstrzymanie się od stosunku seksualnego. Powodem zakazu intymności może być ciąża mnoga, wcześniejsze poronienia, trudna ciąża lub występowanie patologii w rozwoju płodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *