Palenie w ciąży — skutki uboczne dla dziecka

Ciąża to czas, w którym organizm przyszłej matki jest wystawiony na ciężką próbę. Jednocześnie dziewięć miesięcy to okres, który w dużej mierze decyduje o tym, czy dziecko będzie w przyszłości cieszyć się dobrym zdrowiem. Na powstanie chorób oraz defektów mogą wpłynąć takie nieodpowiedzialne zachowania matki jak na przykład palenie w ciąży. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić w konsekwencji takiego działania? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Palenie w ciąży – możliwe konsekwencje

Palenie dużych ilości papierosów w okresie ciąży to zwiększone ryzyko groźnych powikłań. Przeprowadzane od lat badania pokazują, że możliwe negatywne konsekwencje są bardzo różnorodne. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • zaburzenia odporności – jest to szczególnie groźne w początkowym okresie życia dziecka, ponieważ niemowlę jest wówczas narażone na liczne, groźne choroby,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • pogorszenie umiejętności kognitywnych dziecka oraz niższy iloraz inteligencji,
  • rozszczep podniebienia,
  • porażenie mózgowe.

Wyżej wymienione konsekwencje zdrowotne to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego nałogowe palenie może – w skrajnych przypadkach – doprowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet do poronienia.

Oczywiście taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że zapalenie kilku papierosów w okresie ciąży to gwarancja powyższych chorób. Ryzyko wzrasta (ale nie do stu procent) w przypadku nagminnego palenia. Jeśli jednak chcesz zminimalizować ryzyko powikłań zdrowotnych u dziecka, całkowite rzucenie palenie jest najlepszą decyzją.

Jak szybko powstrzymać głód tytoniowy?

Rzucenie palenia jest bardzo trudnym procesem niezależnie od tego, czy cel ten próbuje osiągnąć wieloletni palacz, czy też osoba, która wpadła w sidła nałogu dopiero niedawno. W przypadku zajścia w ciążę sprawa staje się jednak poważna – kobieta nie ma zbyt wiele czasu na pokonanie nałogu, ponieważ płód szybko się rozwija.

Jak należy działać w takiej sytuacji? Nie istnieje optymalne rozwiązanie tego problemu, aczkolwiek w ostatnich latach popularne stały się tabletki, które przeznaczone są do go stopniowe osłabiania głodu nikotynowego u palacza. W ostatnich latach wskazuje się coraz częściej na większą skuteczność w walce z nałogiem preparatów, które zawierają cytyzynę – a nie nikotynę1. Odpowiednio dobrany i dawkowany produkt powinien pomóc zwalczyć nałóg z problemem w ciągu kilku tygodni. Oczywiście, do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie niezbędna jest także silna wola oraz konsekwencja w działaniu.

[1] https://mgr.farm/nauka/cytyzyna-efektywna-bron-w-walce-z-nalogiem-palenia-papierosow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *