24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży (24 TC) – czego spodziewać się w 24 tygodniu ciąży?

24 tydzień ciąży charakteryzuje się szybkim dojrzewaniem wszystkich narządów wewnętrznych i układów aktywności życiowej. Skóra dziecka jest czerwonawa i pomarszczona. W ciągu zaledwie kilku tygodni wygląd dziecka zmieni się zauważalnie: policzki, dłonie, nogi i brzuch staną się pełne, skóra rozjaśni się.

Dziecko w 24 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Kolba kukurydzy
 • 21 cm wzrost
 • 530 g wagi.

Mózg wykazuje nieporównywalnie szybkie tempo rozwoju. Już waży 100 gramów, składa się z zestawu zwojów. Formacja śródmózgowia i móżdżku jest prawie zakończona. Układ mięśniowo-szkieletowy nadal się rozwija i wzmacnia. Dziecko w 24 tygodniu ciąży popycha nogami ściany macicy, porusza rękami, chwyta pępowinę, wykonuje salta, i obroty. On już ustanowił cykle snu i czuwania. Śpi około 16-19 godzin dziennie.

Płuca rozpoczynają proces utrzymania funkcji oddechowej płodu. W pęcherzykach płucnych powstaje środek powierzchniowo czynny, który pomaga płucom dziecka otworzyć się po jego urodzeniu. Jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, i dziecko urodzi się przedwcześnie, to z odpowiednią starannością będzie mógł samodzielnie oddychać.

Twarz dziecka jest w pełni uformowana, wszystkie jego części znajdują się we właściwym miejscu. Rozwój dziecka przez 24 tygodnie ciąży polega na dojrzewaniu receptorów: może już odróżnić smak i dźwięki, reaguje na światło. Badania wykazały, że jeśli zbliży się lampę do brzucha mamy, dziecko zaczyna zwracać się do niej i mrużyć oczy. Rozwój zewnętrznych i wewnętrznych warstw skóry trwa. W rękach dziecka już tworzy się wzór – odcisk palca.

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży

Przestrzeń w macicy jest wciąż wystarczająca do swobodnego poruszania się dziecka. 24 tydzień ciąży to czas, kiedy matka wyraźnie odczuwa ruchy swojego dziecka. Może być lekki, delikatny w dotyku lub rytmiczny, gdy czknie. Dziecko aktywnie bada otaczającą przestrzeń: czuje pępowinę i ściany macicy, porusza kończynami, obraca się z boku na bok. Jeśli mama przez jakiś czas nie czuje ruchu, nie ma w tym nic złego. Należy pamiętać, że przez większość dnia płód jest w trybie uśpienia. Jeśli nie ma akcji dłużej niż jeden dzień, należy skonsultować się z lekarzem.

Co dzieje się w ciele matki w 24 tygodniu ciąży?

Drugi trymestr, który obejmuje 24 tydzień ciąży, nazywany złotym okresem. W tym czasie samopoczucie matki wyraźnie się poprawia, ale nie straciła jeszcze mobilności i lekkości, co będzie miało miejsce w ostatnich miesiącach ciąży.

Główne zmiany zachodzące w ciele w 24 tygodniu ciąży:

 • Przyszła mama może zauważyć szybki przyrost masy ciała. W tym czasie prawdopodobieństwo dodatkowych kilogramów jest wysokie, ponieważ kobieta nie odczuwa nudności i wymiotów, a jej apetyt rośnie z każdym dniem. Należy pamiętać, że przyrost masy ciała od początku ciąży do 24 tygodnia nie powinien przekraczać 7 kg.
 • Zwiększona potliwość, czasem osłabienie i senność jest to normalny stan. Eksperci zalecają wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń, a jednocześnie nie zapominając o odpoczynku. Rano może wystąpić łagodny obrzęk z powodu powolnego funkcjonowania nerek.
 • Konieczne jest ograniczenie spożycia soli i picie wody w małych porcjach. Jeśli obrzęk staje się coraz większy, należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre matki mogą zaobserwować wypływanie siary z piersi. To zjawisko nie jest powszechne dla wszystkich, ale nie ma się, czym martwić. Można użyć specjalnych podkładek do biustonosza.

Rozmiar brzucha w 24 tygodniu ciąży

 • Szybki wzrost płodu w drugim trymestrze ciąży prowadzi do wzrostu brzucha przyszłej matki. Jeśli w pierwszych miesiącach kobieta nie mogła czekać na moment pojawienia się wizualnych dowodów ciąży, to dwudziesty czwarty tydzień ciąży nie pozwoli na ukrycie ciąży.
 • Swędzenie skóry brzucha i ud. Rozciąga się skóra, co prowadzi do pojawienia się nieestetycznych rozstępów. Niestety, pozostaną one nawet po porodzie, więc konieczne jest, stosowanie specjalnych środków: kremów, żeli itp.
 • Odczuwanie bólu po bokach brzucha i dolnej części pleców. Te uczucia sugerują, że dochodzi do rozciągnięcia tkanki mięśniowej macicy. Ten ból jest znośny i wkrótce mija.
 • Aby zająć wygodną pozycję podczas siedzenia lub leżenia, kobieta w ciąży musi zmienić swoją pozycję więcej niż raz. Wystający brzuch uniemożliwia natychmiastowe zajęcie wygodnej pozycji.
 • Powiększony brzuch wpływa na chód kobiety. Środek grawitacji przesuwa się, co prowadzi do szybkiego zmęczenia, bólu pleców i nóg.

Powiększona macica

Macica znajduje się w odległości 24 cm powyżej spojenia łonowego. Nadal ściska wszystkie otaczające organy wewnętrzne, w tym żołądek, jelita, pęcherz. Zwiększenie wielkości macicy prowadzi do pogorszenia problemów związanych z trawieniem i oddawaniem moczu. Z powodu nacisku macicy kobieta może cierpieć na zaparcia, wzdęcie brzucha, zgagę.

Wszystkie powyższe trudności nie są tak straszne, jak się wydają. Lekarze radzą spokojnie je traktować, ponieważ wszystkie są tymczasowe. Problemu z trawieniem nie można jednak zignorować, ponieważ może on wywołać pojawienie się hemoroidów. Należy skonsultować się z lekarzem i dostosować dietę.

Możliwe problemy w 24 tygodniu ciąży

Ból występujący w 24 tygodniu, w taki czy inny sposób związany jest ze wzrostem wielkości macicy. Najczęściej dyskomfort występuje w następujących obszarach:

 • Kręgosłup lędźwiowy
 • Podbrzusze, w pobliżu kości krzyżowej
 • W nogach
 • W odbycie (z powodu hemoroidów)
 • Głowy.

Jeśli ból w tych obszarach jest niezbyt ostry, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak odczucie to wzrośnie, lepiej nie zwlekać i skonsultować się z lekarzem. W tej chwili istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia, przedwczesny poród jest niepożądany dla dziecka.

Życie intymne

Życie intymne w 24 tygodniu ciąży powinno być spokojne bez nagłych ruchów i eksperymentów. Rodzice nie powinni zapominać o wygodzie dziecka, unikając nacisku na brzuch. Nie ma innych ograniczeń. Lekarz może zalecić zaprzestanie stosunków seksualnych, jeśli zdrowie matki pozostawia wiele do życzenia i istnieje groźba poronienia. Wśród możliwych przyczyn są: stan przedrzucawkowy, odwodnienie lub wielowodzie, uraz szyjki macicy. Należy zachować środki ostrożności w przypadku ciąż mnogich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *