23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży (23 TC) – czego spodziewać się w 23 tygodniu ciąży?

23 tydzień ciąży jest kluczowym etapem w rozwoju dziecka. Okres ten charakteryzuje się szybkim rozwojem ośrodkowego układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu płodu. Pod koniec szóstego miesiąca, który odpowiada za 23 tygodnie ciąży, mózg odpowiedzialny za zdolność myślenia i analizowania dziecka waży około 100 gramów. Dla porównania, w drugim miesiącu waga mózgu zarodka wynosiła tylko 2 gramy.

Dziecko w 23 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Bakłażan
 • 20 cm wzrost
 • Waga 450 g.

Oprócz centralnego układu nerwowego przyspieszonemu rozwojowi ulegają również inne narządy i układy życia:

 • Proces powstawania krwi jest w pełnym rozkwicie, teraz bierze w tym udział śledziona. Produkuje komórki krwi: leukocyty, monocyty, biorą udział w sortowaniu czerwonych krwinek.
 • Palce u rąk i nóg stają się dłuższe, pojawiają się na nich paznokcie. Pod skórą zaczyna tworzyć się tłuszcz, który bierze udział w procesach wymiany ciepła, nie pozwalając dziecku zmarznąć. Skóra jest nadal pomarszczona, ma czerwony odcień.
 • Układ trawienny i moczowy spełniają swoje funkcje. Dziecko w 23 tygodniu ciąży połyka płyn owodniowy, który jest wydalany z moczem. Małe cząsteczki, które wchodzą do żołądka dziecka, przetwarzane są na smółkę, która wypełnia jelita.
 • Aktywność ruchowa płodu wzrasta: aktywnie porusza nogami i rękami, chwyta pępowinę, odpycha ściany macicy, robi grymasy. Okresy snu zastępują okresy czuwania i działania. Dziecko już śni i ma czkawkę, co powoduje drgania w łonie matki.
 • Organy wzroku i słuchu nadal się rozwijają. Dziecko dobrze słyszy wszystko, co dzieje się w brzuchu matki i w przestrzeni pozamacicznej. Reaguje dobrze na światło.
 • Dziecko próbuje wykonywać ćwiczenia oddechowe. Wdychając, połyka płyn owodniowy. W ten sposób może wdychać 60 razy w ciągu minuty.
 • Narządy płciowe są już dobrze rozpoznawane przez USG: chłopcy mają mosznę, a dziewczęta jajniki.

Rozwój płodu w 23.Tygodniu ciąży polega na dalszym rozwoju narządów wewnętrznych. Jednocześnie wszystkie systemy aktywności życiowej dziecka spełniają funkcje niezbędne do pełnego życia dziecka po urodzeniu.

Ruchy płodu w 23 tygodniu ciąży

Ruchy płodu w 23 tygodniu stają się wyraźne i bardzo namacalne. Nadal są delikatne, gładkie, nie powodują dyskomfortu. Z ich pomocą dziecko informuje matkę o sobie i swoim stanie zdrowia. Średnio ilość ruchów nie przekracza 100 dziennie. Jednak kobieta czuje tylko niewielką ich część. W ciągu dnia czuje około 10, a to jest uważane za normę. Zbyt częste lub zbyt rzadkie ruchy to powód, by iść do lekarza.

Zmiany w ciele matki w 23 tygodniu ciąży

Kiedy zaczyna się 23 tydzień ciąży, zmiany związane z przygotowaniem ciała do nadchodzącego macierzyństwa trwają nadal. Niestety, niektóre z tych zmian sprawiają kobiecie niedogodności, ale w tym okresie ważne jest zachowanie spokoju i optymizmu, pamiętając, że wszystko minie po porodzie.

Po pierwsze, zmiany wpłyną na wygląd przyszłej matki. Wyrażają się one nie tylko wzrostem rozmiarów brzucha z powodu wzrostu płodu, ale także pojawieniem się takich śladów ciąży, jak plamy pigmentowe lub rozstępy. Konieczne jest spokojne odnoszenie się do tych zjawisk, ale jednocześnie nie zapominanie o zapobieganiu. Jeśli pigmentacja przejdzie po porodzie, pozbycie się rozstępów nie zadziała.

Lepiej jest wcześniej dbać o skórę i używać kremu na rozstępy. Szczególną ostrożność należy zachować na obszarach klatki piersiowej, ud i brzucha. Zmiany wewnętrzne w ciele matki są również związane ze wzrostem wielkości macicy, co wpływa na funkcjonowanie wszystkich otaczających ją narządów wewnętrznych.

Pojawiają się:

 • Problemy z trawieniem (zgaga, zaparcia, wzdęcia, w rzadkich przypadkach – nudności i wymioty)
 • Oddawanie moczu (częste)
 • Ucisk (osłabienie, senność, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększone pocenie się).

U niektórych kobiet 23 tygodniowi ciąży towarzyszy pogorszenie stanu zębów i dziąseł, które nie mają wystarczającej ilości wapnia. Kobieta musi skonsultować się z ginekologiem w sprawie możliwości przyjmowania witamin, a w przypadku pogorszenia sytuacji skontaktować się ze stomatologiem.

Wielkość brzucha w 23 tygodniu ciąży

W 23 tygodniu ciąży brzuch staje się tak duży, że nie można już go ukryć nawet pod luźnym ubraniem. Od pępka do regionu łonowego rozciąga się ciemna linia. Pojawia się w wyniku odkładania się substancji pigmentowej, melaniny. Jakiś czas po porodzie ten pasek zniknie.

W tym momencie kobieta może być zaniepokojona dyskomfortem:

 • Swędzenie, które występuje w wyniku rozciągania skóry brzucha
 • Ciągnące bóle w podbrzuszu i dolnej części pleców z powodu rozciągania tkanki mięśniowej macicy
 • Fałszywe skurcze – trening macicy przed procesem porodowym
 • Ból żołądka i jelit, które są związane z trudnościami w wypróżnianiu.

Ważne jest, aby nie mylić treningów z oznakami zagrożenia poronieniem. Fałszywym skurczom macicy nie powinien towarzyszyć ból. Te skurcze zaczynają się nagle i równie nagle kończą, nie wpływając negatywnie na stan zdrowia ciężarnej kobiety. Jeśli skurcze stają się częstsze, stają się bolesne, należy pilnie skontaktować się z ginekologiem.

Powiększona macica

Do 23 tygodnia macica kobiety powiększa się i rośnie o 4 cm powyżej pępka. Kobiece ciało już naciska na przeponę, więc w tym czasie kobiety w ciąży mogą mieć problemy z oddychaniem. Trudno jest wziąć głęboki oddech, oddychanie staje się płytkie i przerywane.

Wydzielina z pochwy

W 23 tygodniu ciąży przyszła mama, która dba o zdrowie swojego dziecka, powinna regularnie odwiedzać ginekologa i monitorować ryzyko rozwoju chorób zakaźnych. Jeśli pojawia się podejrzana wydzielina o nienaturalnym kolorze (jasnożółty, zielony, ciemnobrązowy), nieprzyjemnym zapachu i nietypowej konsystencji (ze śluzem i innymi plamami), należy poinformować o tym lekarza. Takie objawy wskazują na zły stan zdrowia matki i mogą zagrażać ciąży.

Zalecenia dla przyszłych matek

W połowie ogólnego okresu ciąży wiele kobiet odczuwa wyraźny obrzęk. Szczególnie mocno uwidacznia się w obrębie nóg i rąk. Aby złagodzić ten stan, należy położyć się w takiej pozycji, aby nogi znajdowały się powyżej poziomu ciała. Pomoże to zminimalizować obrzęk i usunie nieprzyjemne wrażenia.

Koniec drugiego trymestru to wspaniały czas, kiedy nie ma już mdłości, jak we wczesnych okresach. Warto zadbać o prawidłowe przybieranie na wadze, dodatkowe kilogramy utrudnią życie w ostatnich tygodniach ciąży. Lepiej unikać zatłoczonych miejsc w sezonie chorób zakaźnych. W fazie rozwojowej narządów wewnętrznych dziecka każda choroba złapana przechodzona przez matkę może poważnie wpłynąć na zdrowie dziecka.

Życie intymne w 23 tygodniu ciąży

Ginekolog może wprowadzić zakaz życia intymnego, jeśli istnieje zagrożenie poronieniem. Intymność w takim przypadku może pogorszyć sytuację i uczynić ją całkowicie nieodwracalną. Dopiero po przejściu przez kobietę kuracji i zmniejszeniu ryzyka poronienia do zera, ginekolog może wyrazić zgodę na wznowienie współżycia płciowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *