Tabletka dzień po – jak szybko uzyskać receptę?

Życie pisze różne scenariusze, które niekiedy mogą nas zaskoczyć. Niezaplanowane odbycie stosunku seksualnego jest jedną z takich sytuacji. W tym przypadku liczy się każda sekunda, gdyż czas może zaważyć na skuteczności tabletek dzień po. Wizyta u lekarza nie zawsze okazuje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ istnieje ryzyko, że powoła się on na klauzulę sumienia. Najbezpieczniejszą opcją jest zatem uzyskanie e-recepty online za pośrednictwem rzetelnej strony internetowej. W tym artykule dowiesz się jak ją zdobyć.

Tabletka dzień po – czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna, zwana inaczej postkoitalną lub doraźną, jest metodą zabezpieczenia się przed zajściem w niechcianą ciąże. Stosowana jest zazwyczaj po odbytym stosunku seksualnym, który był niebezpieczny lub wówczas, gdy inne sposoby antykoncepcji zawiodły. Tabletka po ma za zadanie zmienić damską gospodarkę hormonalną, aby zapłodnienie było niemożliwe. Jej mechanizm działania opiera się na opóźnieniu lub hamowaniu owulacji, dzięki czemu nie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa, co z kolei powoduje, że komórka jajowa nie zostaje uwolniona.

Wśród społeczeństwa krąży mit, że tabletka dzień ma właściwości wczesnoporonne. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ jeżeli zarodek zagnieździ się w ścianie macicy, to substancja czynna zawarta w leku nie wywiera żadnego wpływu na dalszy proces rozwoju.

Tabletki dzień po – podział substancji

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje leków gwarantujących antykoncepcję awaryjną. Oba z nich zawierają odmienne substancje czynne, którymi są:

 

 • Octan uliprystalu

 

Związek oddziałuje na aktywność progesteronu, będącego naturalnym hormonem, który warunkuje wystąpienie owulacji. Faza ta zostaje więc opóźniona, dzięki czemu ryzyko zapłodnienie jest mniejsze. Na 100 kobiet, które zastosują ten lek, w przybliżeniu 2 z nich zajdą w ciążę, co daje 97,9% skuteczności. Należy jednak pamiętać, że ta wartość wraz z czasem się obniża, dlatego też tabletkę z octanem uliprystalu powinnaś przyjąć jak najszybciej – szacuje się, że do 5 dni od przebytego stosunku.

 

 • Lewonorgestrel

 

Jest to organiczny związek chemiczny, należący do syntetycznych progestagenów II generacji. Lewonorgestrel przyczynia się do zmian w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu blokuje zagnieżdżenie się blastocysty. Co więcej, wpływa na skład śluzu szyjkowego, a w okresie przedowulacyjnym hamuje owulację. Efektywność tej substancji ocenia się na ok. 84%. Tabletka z lewonorgestrelem powinna zostać przyjęta maksymalnie do 3 dni po odbytym stosunku, lecz rekomendujemy, aby zastosować ją tak szybko, jak to możliwe.

PAMIĘTAJ! Jeżeli po przyjęciu którejś z tych substancji pojawiły się u Ciebie wymioty, niezbędne jest zażycie drugiej dawki.

Tabletka dzień po – czy jest bezpieczna dla organizmu?

Tabletka po nie jest groźna dla organizmu kobiety, aczkolwiek sporządza ona prawdziwy chaos w gospodarce hormonalnej. Z tego powodu zalecane jest, aby sięgać po nią sporadycznie w sytuacjach awaryjnych. Nie można jej także traktować jako metodę stałej antykoncepcji, której z pewnością nie zastąpi.

Tabletka dzień po – skutki uboczne i przeciwskazania

Najczęściej pojawiającymi się skutkami ubocznymi po zażyciu tabletki dzień po są m.in.:

 • ból i zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • dyskomfort w obrębie jamy brzusznej,
 • ból pleców,
 • wahania nastrojów,
 • niepokój,
 • bezsenność,
 • wydzielina z dróg rodnych,
 • obrzęk i tkliwość piersi,
 • zaburzenia percepcji.

W dodatku u niektórych kobiet mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania. Niekoniecznie jest to działanie uboczne antykoncepcji, a stresu, który często towarzyszy po jej zastosowaniu.

Do przeciwwskazań należą natomiast:

 • nowotwory hormonozależne,
 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. krwawienia z dróg rodnych),
 • regularna antykoncepcja.

Tabletka dzień po – gdzie można dostać receptę?

Receptę na antykoncepcyjne awaryjną może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub ginekolog. Niestety nasze prawo reguluje, że nawet specjalista ma prawo odmówić wykonania świadczenia lekarskiego, które nie jest zgodne z jego sumieniem. Istnieje jednak bezpieczne rozwiązanie, a mianowicie wysłanie formularza na stronie internetowej, która zajmuje się wypisywaniem recept elektronicznych online na tabletki dzień po. Takie strony współpracują z doświadczonymi i przede wszystkim empatycznymi lekarzami, którzy nie oceniają, a pomagają.

Co więcej, dokument otrzymasz w niecałe 30 minut, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie stresu i nerwów z powodu dalekich terminów i długich kolejek w przychodniach. Przypominamy, że czas w antykoncepcji awaryjnej odrywa kluczową rolę i może zaważyć na skuteczności leku.

Tabletka dzień po – czy każda apteka realizuje e-recepty?

Każdy pracownik apteki ma obowiązek zrealizować elektroniczną receptę, nawet jeżeli była ona wystawiana drogą internetową. Plusem takiego zaświadczenia jest brak konieczności posiadania go fizycznie przy sobie. Jedyne co trzeba zrobić, aby dostać lek, to podanie czterocyfrowego kodu oraz swojego numeru pesel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *