19 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży (19 TC) – czego spodziewać się w 19 tygodniu ciąży?

19 tydzień ciąży to usprawnienie wszystkich narządów wewnętrznych i systemów podtrzymywania życia dziecka. I tu warto zauważyć szybki rozwój układu nerwowego. Tworzą się zmysły: wzrok, słuch, węch i dotyk. W końcowym etapie jest opracowanie analizatorów wizualnych, dziecko otwiera i zamyka oczy. Dziecko w 19 tygodniu ciąży może słyszeć, czuć światło, wykonywać ruchy ssące, połykać i wydalać płyn. Dziecko nauczyło się już czkawki, ziewania i uśmiechu. Mózg rozwija się: kora gromadzi się, komórki nerwowe nawiązują połączenia i już dają sygnały. Dzięki temu działania płodowe stają się bardziej uporządkowane, przestrzegając poleceń mózgu.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

  • Ziemniak
  • 13-15 cm, wysokość
  • 200 g wagi

Skóra dziecka ma czerwonawy kolor, w większości pokryta jest fałdami. Pomarszczona skóra wkrótce wygładzi się, ponieważ płód zaczyna tworzyć podskórny tłuszcz. Narządy trawienne wykonują ruchy treningowe w ramach przygotowań do przyszłego procesu trawienia żywności. Jelito jest wypełnione smółką, która powstaje z substancji połkniętych przez dziecko wraz z płynem owodniowym. Nerki usuwają mocz z ciała, a w klatce piersiowej tworzą się płuca.

Szkielet dziecka zakończył swój rozwój, kości i chrząstka nadal się wzmacniają. Jeśli na wczesnym etapie ramiona były dłuższe niż nogi, to teraz wszystko wróciło do normy. Kończyny stały się proporcjonalne do ciała i siebie nawzajem. 19 tydzień ciąży to czas rozwoju układu płciowego dziecka. U dziewcząt do tej pory w jajnikach uformowało się już 6 milionów jaj, których liczba zmniejszy się trzykrotnie do końca ciąży.

Jak zmienia się płód w 19 tygodniu ciąży?

Dziecko w tym czasie jest niezwykle aktywne i mobilne. Wynika to z poprawy układu nerwowego, a także obecności wolnej przestrzeni w macicy. Za miesiąc lub dwa płód stanie się jeszcze większy i będzie miał już ograniczone ruchy. Na razie może zacząć od ściany macicy, robić salta, ściskać palce dłoni. 19 tydzień ciąży daje mamie niezapomniane uczucie ruchu dziecka. Na początku są lekkie i ledwo zauważalne, ale z każdym dniem siła pchnięć wzrasta. Jeśli nie jest to pierwsze dziecko kobiety, mogą poczuć jego ruchy nawet jeden lub dwa tygodnie wcześniej. Ruchy dziecka są kolejnym wskaźnikiem, który pomaga zapewnić, że ciąża jest normalna.

Doznania odczuwane przez mamę w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są jedynym dowodem na rozwój płodu. W tym cyklu ciało przyszłej matki przechodzi poważne zmiany wewnętrzne i zewnętrzne. Bolesność piersi, często obserwowana w pierwszych tygodniach po poczęciu, całkowicie zanika, gruczoł sutkowy znacznie się powiększa, a u niektórych kobiet w ciąży siara zaczyna wypływać przed rozwiązaniem.

Płód w 19 tygodniu ciąży rośnie, a wraz z nim następuje wzrost macicy. Kobieta może odczuwać dyskomfort i swędzenie w podbrzuszu. Lekarze mówią, że rozciąganie więzadeł mięśniowych macicy następuje, ze względu na jej wzrost, szczególnie wrażliwe kobiety mogą zauważyć tworzenie się rozstępów. Jeśli matka zauważyła takie objawy, nadszedł czas, aby zadbać o nawilżenie i ochronę skóry.

Apteki sprzedają różnorodne żele na rozstępy, które pozwalają zminimalizować możliwość ich wystąpienia. Przyszła matka może czasami odczuwać zawroty głowy, osłabienie, senność. Wszystko to są przejawy niedokrwistości z niedoboru żelaza, które często występują u kobiet w ciąży w drugiej połowie okresu. Aby zmniejszyć objawy choroby, lekarze zalecają spożywanie pokarmów zawierających żelazo, a także przyjmowanie odpowiednich leków.

19 tygodniowy brzuch w ciąży

Zewnętrznie, ciąża nie da się już ukryć przed wzrokiem ciekawskich. Brzuch w 19 tygodniu ciąży jest już wyraźnie wystający. W tej chwili szafa kobieca powinna składać się z rzeczy, które nie utrudniają ruchu. Bardzo ważne jest, aby ubrania nie wywierały nacisku na brzuch. W 19 tygodniu ciąży dno macicy opada o 1-2 cm poniżej pępka, a pod jej naciskiem narządy wewnętrzne przesunęły się ze swoich zwykłych miejsc, dzięki czemu kobieta może doświadczać różnego rodzaju trudności i dolegliwości.

Ze względu na rosnącą macicę pojawiają się problemy w układzie pokarmowym i moczowo-płciowym: zgaga, zaparcia i częste oddawanie moczu. Brak leczenia może prowadzić do chorób, takich jak hemoroidy lub zapalenie pęcherza moczowego. Dlatego na początkowym etapie najlepiej jest szukać pomocy medycznej. Nacisk macicy na przeponę prowadzi do tego, że mogą wystąpić trudności z oddychaniem. Szczególnie szybki oddech jest odczuwalny po  spacerze. Ponadto może nagle pojawić się skrócenie krzepnięcie oddechu, trudno jest wziąć głęboki oddech. W takich przypadkach kobieta powinna się położyć.

Przemieszczenie środka ciężkości ciała kobiety ciężarnej, jest związane ze wzrostem objętości płynu owodniowego, wzrostem macicy i płodu, prowadzi do zmęczenia i dyskomfortu w dolnej części pleców. Aby rozwiązać problemy, lekarze zalecają stosowanie diety, noszenie pasa ciążowego, a także poświęcenie więcej czasu na dobry sen i odpoczynek.

Wydzielina z pochwy w 19 tygodniu ciąży

Wydzielina z pochwy w 19 tygodniu ciąży staje się bardziej obfita. Jest to normalne zjawisko, które jest związane z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w tym okresie. Każdego dnia kobieta powinna obserwować, wydzieliny z dróg rodnych. Powinna być biaława, bezwonna. Jeśli zmieniła się diametralnie w kolorze, zapachu i teksturze, trzeba pilnie poinformować o tym lekarza.

Możliwy ból i krwawienie

Ból i krew z pochwy w okresie 19 tygodnia ciąży mogą wskazywać na poważne patologie w rozwoju płodu lub uszkodzenie obszaru narządów płciowych:

  • Mechaniczne uszkodzenie szyjki macicy
  • Procesy patologiczne w macicy
  • Brak hormonów odpowiedzialnych za przenoszenie płodu (progesteron).

Ciężarna kobieta może czasami odczuwać umiarkowany ból w różnych częściach ciała, i nie jest to związane z poronieniem. Jest to ból głowy, mięśni łydek spowodowany brakiem wapnia lub obrzękiem w jamie brzusznej z powodu rozciągnięcia więzadeł macicy. Aby poznać przyczynę bólu lub krwawienia, należy skontaktować się z ginekologiem w celu uzyskania pomocy. Nie należy odkładać wizyty u lekarza, ponieważ życie dziecka zależy od terminowości leczenia.

Przeziębienie i temperatura

Łagodne przeziębienie podczas ciąży nie stanowi dużego zagrożenia. Katar, łagodny kaszel i ból gardła można łatwo wyleczyć za pomocą tradycyjnych metod leczenia, i dobrego wypoczynku. Jeśli jednak przebieg choroby nasila się z powodu objawów, takich jak gorączka, nie można się obejść bez pomocy specjalisty.

Co należy zrobić, jeśli temperatura wzrosła w 19 tygodniu ciąży?

Jeśli temperatura zbliża się do 38 stopni, trzeba ją obniżyć. Wskazane jest:

  • Obfite picie. Ciepłe herbaty, mleko, napoje owocowe dają dobry efekt.
  • Sen jest najlepszym sposobem na przeziębienie, pomaga aktywować funkcje obronne organizmu i wzmacnia siłę do walki z chorobą.

USG płodu

USG w 19 tygodniu ciąży pozwala ocenić takie wskaźniki, jak kość nosowa, bicie serca płodu, jego aktywność fizyczną, i stan płynu owodniowego. Dla rodziców, USG jest okazją do ustalenia stanu zdrowia dziecka, a także do poznania jego płci. Robiąc zdjęcie w 19 tygodniu ciąży, lekarz może już zobaczyć płeć dziecka. Prawdopodobieństwo błędu w tym czasie jest niskie.

Seks w 19 tygodniu ciąży

Żaden lekarz nie zabrania seksu w 19 tygodniu ciąży, jeśli nie ma ku temu powodu. Jeśli kobieta pragnie intymności i nie przeszkadza jej w tym duży brzuch, wtedy intymne życie przyszłej matki może być dokładnie takie samo jak przed poczęciem. Jednak w tym okresie ważne jest, aby dawać pierwszeństwo pozycjom, które nie przeszkadzają dziecku. Nie należy zapominać, że dziecko jest już duże i czuje dotyk z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *