21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży (21 TC) – czego spodziewać się w 21 tygodniu ciąży?

21 tydzień ciąży przynosi ciężarnej kobiecie doniosłe chwile w rozwoju płodu. Rzecz w tym, że układ hormonalny dziecka rozpoczyna pracę, gruczoły odpowiedzialne za produkcję hormonów są włączone w energiczną aktywność: przysadkę mózgową, szyszynkę, trzustkę i tarczycę, nadnercza. W związku z tym rozpoczyna się szybki wzrost dziecka, zaczyna się dalszy rozwój narządów wewnętrznych. Ponadto w 21 tygodniu ciąży zaczyna działać bierna odporność dziecka: komórki chroniące ciało płodu pochodzą od matki przez worek łożyska.

Dziecko w 21 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Grejpfrut
 • 18 cm wzrost
 • 300 g wagi.

Rozwój płodu w 21 tygodniu ciąży polega na dojrzewaniu narządów wewnętrznych i poprawie ich funkcji:

 • Układ trawienny i moczowy powstają i działają dobrze. Dziecko absorbuje wszystko, co zjada mama. Niezbędne składniki odżywcze dostają się do żołądka i jelit dziecka. Jednocześnie pije około pół litra płynu owodniowego dziennie, który jest przetwarzany przez układ moczowy.
 • Śledziona bierze udział w procesie tworzenia krwi, wytwarzając czerwone i białe krwinki. W tym czasie lekarze mogą określić grupę krwi i czynnik Rh płodu.
 • Dobrze rozwinięty aparat przedsionkowy. Dziecko w 21 tygodniu ciąży aktywnie się porusza: odwraca się, przewraca, obraca się na boki. Ma nawet ulubione pozy i działania. Jednak nie śpi tylko 4 godziny dziennie, reszta czasu przesypia.
 • Tworzą się kubki smakowe, dzięki którym dziecko rozróżnia już smak płynu owodniowego.Teraz dziecko wie, jaki rodzaj jedzenia przyjmuje mama: słone, pikantne lub słodkie. W tym czasie rozwija preferencje gastronomiczne, więc kobieta musi jeszcze bardziej uważać na dietę.
 • Cienka warstwa tłuszczu zaczyna pojawiać się pod skórą, dlatego skóra przestaje być przezroczysta. W tym czasie gruczoły podskórne aktywnie działają, wytwarzając smar, który chroni dziecko przed niekorzystnymi wpływami zewnętrznymi. Ponadto jest to oryginalny środek smarny, który pomoże dziecku łatwiej poruszać się przez kanał rodny w trakcie porodu.

Ruchy płodu w 21 tygodniu ciąży

21 tygodni ciąży zostanie zapamiętanych przez wiele matek, jako czas długo oczekiwanych pierwszych ruchów dziecka. W łonie matki wciąż jest dużo otaczającej przestrzeni, a dziecko może wykonywać różne ruchy. Odpycha ściany macicy, porusza rękami i nogami, dotyka pępowiny. Już zaczyna tworzyć cykle snu i czuwania. Czasami nie pokrywają się z matką. Na przykład często ruchy mogą wzrastać w nocy.

Wrażenia mamy w 21 tygodniu ciąży

21 tydzień ciąży charakteryzuje się stabilizacją stanu emocjonalnego matki. Kobieta zapomniała już o wczesnej toksyczności z nudnościami i wymiotami, na które cierpi większość kobiet w ciąży w pierwszych miesiącach. Jej życie jest pełne nowych wrażeń, ponieważ każdego dnia uczucie przyszłego macierzyństwa staje się coraz bardziej realne. Jednak doznania mamy w tym czasie mogą przyćmić te miłe chwile.

 • Czasami może wystąpić zgaga. Powód tego jest prosty macica wywiera nacisk na żołądek, przesuwając go z jego zwykłego miejsca, dzięki czemu zawartość wpada do przełyku. Uczucie goryczy i pieczenia w ustach można zminimalizować lub całkowicie wyeliminować, jeśli przestrzega się diety.
 • Innym problemem powodowanym przez rosnącą macicę są zaparcia. Trudności z wypróżnianiem są dużym problemem dla kobiety w ciąży. Zaparcia mogą powodować hemoroidy. Aby poradzić sobie z chorobą, pomogą zalecenia specjalisty i dieta.
 • Nadmierna waga wynika z faktu, że każdego dnia przyszła mama odczuwa poprawę apetytu i dużo je. 21 tydzień ciąży jest okresem szybkiego rozwoju płodu, który wymaga coraz więcej składników odżywczych i zabiera je od matki. W związku z tym kobieta stale odczuwa chęć zjedzenia czegoś smacznego. W tej chwili ważne jest, aby nie nadużywać wysokokalorycznych potraw. Pomimo drobnych dolegliwości, podczas normalnego przebiegu ciąży, ogólny stan matki jest stabilny. Ruchy dziecka przynoszą jej wielką radość i oczekiwanie na spotkanie.

Brzuch

Brzuch w 21 tygodniu ciąży jest znacznie zaokrąglony. W tym czasie zarówno matka, jak i ludzie wokół niej mogą wizualnie obserwować ruchy płodu w wibracjach brzucha. Można także założyć, jaką pozycję zajęło dziecko lub jaką część ciała postanowił tym razem zademonstrować. Biorąc pod uwagę, że każdego dnia rozmiar brzucha rośnie i może powodować dyskomfort, przyszła mama musi podjąć środki zapobiegawcze:

 • Zwrócić większą uwagę na skórę brzucha. Strefa ta jest szczególnie narażona na powiększanie się macicy. Pojawiają się rozstępy, które niestety pozostają na całe życie. Do porodu konieczne jest stosowanie kremów i żeli, które zapobiegają ich występowaniu.
 • Trzeba nosić luźną odzież i buty na płaskim obcasie. Brzuch, w którym znajduje się dziecko, nie powinien być naciskany przez ubrania. Przyniesie to dyskomfort, buty powinny być wygodne, aby zapobiec upadkowi i urazom brzucha.
 • Mama powinna wyposażyć się w pas ciążowy. Wzrost brzucha przesuwa środek ciężkości kobiety, powodując ból w dole pleców. Lekarze radzą nosić specjalny pas, który zmniejszy obciążenie pleców.

Powiększona macica

W 21 tygodniu ciąży macica znajduje się około 1 cm powyżej poziomu pępka, a wysokość dolnej części macicy wynosi 21 cm. Wzrost jej wielkości już doprowadził do przemieszczenia pobliskich narządów wewnętrznych, co prowadzi do problemów z trawieniem i częstego oddawania moczu. Ponadto kobieta czuje, że ciężej oddycha, ponieważ macica wywiera nacisk na klatkę piersiową. Ginekolog podczas każdej wizyty mierzy objętość brzucha i wysokość dna macicy, aby zapewnić pełny wzrost płodu. Jeśli liczby nie odpowiadają normie, może to oznaczać odchylenie w rozwoju.

Ból i dyskomfort

Powiększanie się macicy może powodować ból brzucha, zwłaszcza po bokach. Sugeruje to, że w tym obszarze rozciągają się więzadła mięśniowe. Zwykle takie odczucia powinny występować rzadko i nie powinny być intensywne. Również kobiety w ciąży mogą odczuwać inny ból:

 • W głowie (z powodu spadków ciśnienia)
 • W nogach (z powodu obrzęku i żylaków)
 • Z tyłu (ze względu na wzrost macicy)
 • W odbycie (z powodu hemoroidów).

Konieczne jest udanie się do szpitala, jeśli ból w podbrzuszu przypomina odczucia podczas miesiączki, nasila się, jest silny w dolnej części pleców. Mogą być oznakami spontanicznego poronienia.

Krwawienie z pochwy

Alarmem sygnalizującym zagrożenie poronieniem jest również pojawienie się krwi z pochwy. Nie należy jednak wpadać w panikę. Trzeba pilnie wezwać karetkę, bardzo często wszystko kończy się leczeniem i dalszym udanym przebiegiem ciąży.

Przedwczesny poród

Niestety, przedwczesny poród w 21 tygodniu ciąży jest zawsze zły dla dziecka. Dziecko w tym okresie nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięte, aby przetrwać. Dlatego ważne jest, aby kobieta jak najdokładniej leczyła najmniejsze zmiany w samopoczuciu. Objawy porodu przedwczesnego obejmują ostry ból w podbrzuszu, skurcze macicy i krwawienie z pochwy. Jeśli wymioty zaczynają się w tym samym czasie, bez wątpienia jest to zagrożenie poronieniem. Pilnie musi udać się do szpitala.

Życie intymne w 21 tygodniu ciąży

Ginekolodzy nie ograniczają stosunku płciowego w 21 tygodniu ciąży, jeśli nie widzą zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Jeśli kobieta czuje pożądanie seksualne, a stan zdrowia jest doskonały, to nie ma przeciwwskazań do intymności. Jednak musi być ostrożna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *