26 tydzień ciąży

26 tydzień ciąży (26 TC) – czego spodziewać się w 26 tygodniu ciąży?

26 tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca, a więc minęło już prawie dwie trzecie okresu przeznaczonego na noszenia pod sercem upragnionego maluszka. Do rozwiązania ciąży pozostało tylko 14 tygodni. Nadal zachodzą bardzo duże zmiany w rozwoju dziecka. W tym okresie kobieta powinna powoli pomyśleć o przygotowaniu do porodu, gdyż czasu do porodu jest coraz mniej. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety? W jaki sposób rozwija się dziecko?

26 tydzień ciąży – wielkość płodu

W tym okresie dziecko waży około 1 kilograma. Wzrost dziecka to blisko 23 centymetry. Jeszcze trochę czasu musi spędzić w brzuchu matki, gdyż jest to dla niego najlepsze środowisko, aby prawidłowo się rozwijać. Jednakże dzieci przychodzące na świat w tym okresie jako wcześniaki, najczęściej udaje się uratować.

26 tydzień ciąży – w jaki sposób rozwija się dziecko?

W tym okresie maluszek nadal szybko się rozwija. Umie już otwierać oczy. Przez kilka miesięcy powieki dziecka były zamknięte. Było to konieczne do tego, żeby siatkówka oka mogła się skutecznie kształtować. Tęczówka nadal jest niedostatecznie wybarwiona.

Jakie zmiany zachodzą jeszcze w tym czasie u dziecka?

Dziecko słyszy coraz lepiej – gdy w nieopodal rozlegnie się głośny dźwięk, maluch zareaguje przez mruganie oraz drżenie. Dziecko jest niezwykle wrażliwe na odgłosy dobiegające z zewnątrz.
Maluch połyka wody płodowe przede wszystkim wtedy, gdy kobieta spożywa bądź pije coś słodkiego. Oznacza to, z kubki smakowe zaczęły się formować.

26 tydzień ciąży – ciąża mnoga

Brzuch kobiety ciężarnej jest w tym czasie już duży. W tym czasie bliźniaki ważą już około 2 kilogramy. Maluchy poruszają się kopią, co może doprowadzić do dużych trudności ze snem. W tym czasie warto zwrócić uwagę na to, ile kobieta przybrała na wadze.

  • w sytuacji, gdy przed ciążą ciężarna miała właściwą wagę, w drugim trymestrze powinna przybrać na wadze od 8,5 do 10 kilogramów,
  • jeżeli przed ciążą była niedowaga, to w tym czasie powinna przytyć od 8,5 do 10 kilogramów,
  • w przypadku trojaczków przyrost wagi powinien być większy, a mianowicie 13,5 kilogramów (lub więcej) w drugim trymestrze, natomiast od początku ciąży blisko 15,5 kilograma.

26 tydzień ciąży – jakie zmiany następują u kobiety?

W tym czasie kobiecie szczególnie doskwiera coraz bardziej rosnący brzuch. Pojawiają się również dolegliwości bólowe ze strony krzyża.

Symptomy, które kobieta może odczuwać w 26 tygodniu ciąży, są następujące:

  • napięcie w miednicy,
  • bóle krzyża,
  • niestrawność oraz zgaga, co spowodowane jest przez ucisk macicy przez żołądek,
  • dotkliwe skurcze mięśni nóg.

27 tydzień ciąży – jakie są sposoby na dolegliwości bólowe krzyża?

W drugiej połowie ciąży dochodzi do nasilania się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Dlatego też trzeba dużo odpoczywać i starać się nie dźwigać ciężkich przedmiotów. Warto położyć się w ciągu dnia na twardej powierzchni i ugiąć nogi w kolanach. Gdy ciężarna odczuwa ból, może poprosić partnera o zrobienie masażu. Ulgę może przynieść także gorąca kąpiel bądź poduszka elektryczna.

27 tydzień ciąży – w jaki sposób rośnie brzuch?

W tym czasie brzuch kobiety rośnie niezwykle szybko. Macica przemieszcza się coraz wyżej, a także wysuwa się bardziej w przód. Jej dno umiejscowiona jest kilka centymetrów nad pępkiem. Uciska ona także na narządy od swojej dolnej strony. To może przyczyniać się do zaparć.

27 tydzień ciąży – o czym trzeba pamiętać?

W tym czasie warto zrobić test obciążenia glukoza (oczywiście, jeśli kobieta tego nie zrobiła do tej pory). Badanie pozwala na wykluczenie cukrzycy ciążowej, która może uaktywnić się w tym okresie ciąży. W przypadku wysokiego poziomu cukru ciężarna zostanie skierowanie do diabetologa, który pomoże ustalić właściwą dietę.

W tym czasie warto także zapisać się do szkoły rodzenia. Jest to bardzo pomocne, tym bardziej że ciąża może rozwiązać się wcześniej.

27 tydzień ciąży – co może wzbudzać niepokój?

Kobieta w tym czasie powinna zwracać uwagę na obecność następujących symptomów:

  • dolegliwości bólowe głowy – taka sytuacja może być spowodowana przez zmiany ciśnienia. W sytuacji, gdy nie jest to spowodowane przez nadciśnienie, ciężarna powinna spożywać dużo płynów oraz spacerować na świeżym powietrzu. W odpowiedzi na ból nie należy stosować preparatów przeciwbólowych, gdyż może to być szkodliwe dla dziecka.
  • może wystąpić nadciśnienie – w sytuacji, gdy jest za wysokie, trzeba porozmawiać na ten temat z lekarzem, gdyż może się to przyczynić do stanu przedrzucawkowego. Najpoważniejsze powikłanie to drgawki, które podobne są do ataku padaczkowego. Taka sytuacja określana jest mianem rzucawki ciążowej. Podkreślić należy fakt, ze stan ten jest niezwykle niebezpieczny dla malucha.
  • przeziębienie w ciąży – nie należy bagatelizować żadnej infekcji, gdyż może ona się zająć drogi oddechowe. Na początku należy przyjmować preparaty domowe i naturalne, na przykład czosnek, cebula, bądź też sól fizjologiczna do nosa. Istotną kwestią jest to, żeby unikać wykorzystywania kropli, które mają działanie obkurczające błonę śluzową, a także preparatów zawierających pseudofedrynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *