35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży (35 TC) – czego spodziewać się w 35 tygodniu ciąży?

35 tydzień ciąży jest liczony jako 33 tydzień życia dziecka. Jest to początek 9 miesiąca w trwającym III trymestrze. Do rozwiązania ciąży poprzez poród jest już coraz mniej czasu – za około 5 tygodniu powinna zakończyć się pojawieniem się dziecka na świecie. Jest to czas przygotowania się na to radosne wydarzenie.

35 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W 35 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 45 – 50 centymetrów a waży około 2,5 kilogramów. Codziennie przybywa mu około 14 g tłuszczu. Jego wzrost i przybieranie na wadze jest znacznie mniej intensywne niż w poprzednich miesiącach. Jednak do momentu porodu może jeszcze nabrać nawet 1,5 kilograma więcej. 35 tydzień ciąży to czas niezwykle szybkiego przyrostu komórek nerwowych w mózgu. Powoduje to, że górna część ciała jest nieco cięższa niż dolna. Jest to naturalna dysproporcja, która do porodu zostanie wyrównana.

Dziecko codziennie może wydalać nawet pół litra moczu. Produkty przemiany materii, które są zawarte w płynie filtruje łożysko. Poprzez pępowinę trafia do krwiobiegu mamy a następnie przechodząc przez nerki zostaje wydalone na zewnątrz. Dzięki temu prawidłowa regulacja zbędnych produktów przemiany materii jest zachowana.

35 tydzień ciąży

Dziecko w 35 tygodniu ciąży ma uregulowany czas snu oraz czuwania. Śpi około 60 % czasu w ciągu doby. Dla porównania u dorosłych osób jest to około 25 %. Maluch śni i ma prawdopodobnie sny w postaci dźwięku, dotyku czy ruchu a nie obrazy. Ruchy dziecka ograniczają się w tym czasie przede wszystkim do dynamicznych kopniaków i razów zadawanych rączkami. Spowodowane są niewielkim miejscem przeznaczonym do poruszania się. Maleństwu jest już bardzo ciasno. Niedługo zacznie przygotowywać się do opuszczenia bezpiecznego łona mamy. Będzie próbowało układać się główką w stronę wyjścia z kanałów rodnych. Instynktownie zaczyna układać się w pozycji z podkurczonymi nóżkami i skrzyżowanymi kostkami. Rączki przywodzi jak najbliżej ciała.

35 tydzień ciąży to okres, gdy skóra, która pokrywa ciało dziecka traci charakterystyczny meszek płodowy. Pozostałości są jeszcze tylko na obszarze pleców oraz ramion. Podczas ruchów dziecka uległ on wytarciu. Będzie zauważalny po urodzeniu w smółce, czyli pierwszej samodzielnie wydalonej kupie. Głowa dziecka jest pokryta włosami właściwymi. Na powiekach wyrosły już rzęsy, zaś ponad nimi – brwi i rzęsy. Dzięki temu twarz dziecka osiąga już niemal taki stan, jaki będzie miało w momencie przyjścia na świat. Natomiast na paluszkach dłoni oraz stóp pojawiły się twarde i dosyć ostre paznokcie. Ich wzrost będzie w najbliższym czasie dość intensywny.

35 tydzień ciąży – jak zmienia się ciało przyszłej mamy i jakie ma odczucia?

W 35 tygodniu ciąży mocno rozciągnięta macica dość mocno uciska pozostałe narządy wewnętrzne. Skóra na brzuchu przyszłej mamy już niezwykle mocno napięta. Może być odczuwany przez to pewien dyskomfort oraz swędzenie, jednak jest też druga strona. Pozytywnym aspektem jest to, że dzięki zwiększonemu napięciu skóry bardzo wyraźnie widać poszczególne części ciała, jakie maluch używa do uderzania w powłoki brzuszne. Szczególnie w czasie odpoczynku i leżenia płasko na plecach lub siedzenia, przyszła mama może zobaczyć, jak dziecko kopie nóżką rozpoznając stópkę czy piętę. Także piąstki, pośladki czy główka są dość charakterystyczne.

Poza tym w 35 tygodniu ciąży brak szczególnie dynamicznych zmian odczuwanych przez kobietę. Dziecko jest już w zasadzie ukształtowane i potrzebuje tylko kilku tygodni, by udoskonalić wytworzone elementy. Zaczyna się przygotowanie do pojawienia się na świecie oraz samodzielnego funkcjonowania. Dla przyszłej mamy to również bardzo ważny czas.

35 tydzień ciąży – jakie mogą pojawić się dolegliwości w tym okresie?

W 35 tygodniu ciąży może nasilić się ucisk w dolnej części brzucha. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Nacisk płodu na dolny odcinek macicy jest już znaczący. Ucisk może sprawiać spory dyskomfort, jednak zwykle nie jest powodem do niepokoju.Napierając na pęcherz moczowy sprawia, że wizyty w toalecie mogą być konieczne nawet co pół godziny. Zdarza się również niekontrolowane oddawanie moczu. Szczególnie w przypadku, gdy dziecko mocno uderzy w powłoki brzuszne. Niektóre kobiety są zaniepokojone myśląc, że to mogą być już wody płodowe, czyli wyciekający płyn owodniowy. W aptekach dostępne są specjalne wkładki do bielizny będące swoisty, testem odróżniającym płyn od moczu. W przypadku odejścia wód płodowych konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala.

35 tydzień ciąży to ostatni dzwonek na skontrolowanie stanu uzębienia oraz dziąseł. Niektóre panie mogą zauważać krwawienie z dziąseł. Na początku warto zmienić szczoteczkę do zębów na bardzo miękką. Ważne jest także, by unikać mocnych ruchów oraz dociśnięć podczas mycia jamy ustnej. Jeżeli problem nie ustaje – konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

35 tydzień ciąży – zalecenia dla przyszłej mamy na końcowy etap ciąży

35 tydzień to czas, kiedy można już zacząć szykować się do porodu oraz pojawienia się dziecka na świecie. Warto wcześniej spakować torbę i mieć w niej potrzebne do szpitala rzeczy, jak również dokumenty i historię ciąży. Jest to czas, kiedy urodzone dzieci w 99 % jest w stanie samodzielnie przeżyć. U niektórych konieczne jest czasowe wsparcie aparatury medycznej. Jednak zagrożenie związane z przedwczesnym porodem już minęło.

Warto dużo odpoczywać, wykorzystać także ostatnie tygodnie życia we dwoje na zacieśnienie więzi oraz przygotowanie przyszłego życia tak, by nie zatracić bliskości oraz czułości. Partner – w miarę możliwości fizycznych i samopoczucia – powinien być dopieszczony i zapewniony o tym, że jest ważny. Natomiast panowie warto by zaprosili mamy swoich dzieci na romantyczną randkę w restauracji lub w domu. To będzie także miłe wspomnienie i kotwica ratunkowa, gdy w późniejszym czasie pojawią się kryzysy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *