32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży (32 TC) – czego spodziewać się w 32 tygodniu ciąży?

32 tydzień ciąży to ósmy miesiąc oczekiwania na potomka. Do rozwiązania pozostało już tylko 8 tygodni. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas tego okresu?

32 tydzień ciąży – wielkość płodu

W tym czasie maluszek osiąga wagę około 1,8 kilograma i mierzy blisko 48 centymetrów długości. Jest wielkości dyni piżmowej. W tym czasie ruchy dziecka są słabsze, gdyż dziecku brakuje miejsca. Kopnięcia mogą być bardzo bolesne, gdy dziecko trafi na żebra bądź pęcherz moczowy matki.

32 tydzień ciąży – w jaki sposób rozwija się dziecko?

W 32 tygodni ciąży maluszek nabywa umiejętności, które będą mu potrzebne podczas funkcjonowania poza łonem matki. Wśród nich wyróżnić należy połykanie, ruchy oddechowe, ssanie oraz kopanie. Dziecko w tym czasie preferuje ssanie kciuka. Jest to również okres, w którym dochodzi do intensywnego przybierania na wadze, natomiast wzrastanie na długość nieznacznie zwalnia. Pod skórą tworzy się tkanka tłuszczowa. Skóra nabiera kolorytów i staje się coraz mniej przezroczysta. Paznokcie osiągają wierzchołki palców.

32 tydzień ciąży – ciąża mnoga

W przypadku ciąży mnogiej istotną kwestią jest kontrola wagi dzieci. Może dojść do zespołu podkradania. Związane jest to ze słabszym przewodzeniem przez jedną pępowinę w porównaniu z drugą. Może to przyczynić się do znacznej różnicy wagi u dzieci, a nawet do nieprawidłowości związanych z rozwojem u jednego bliźniaka. Pojawia się najczęściej przy ciąży jednokosmówkowej (jedno łożysko), ale taka sytuacja może także wystąpić w przypadku ciąży dwukosmówkowej (osobne łożyska).

32 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

Kobieta w tym czasie jest coraz bardziej zmęczona ze względu na powiększający się brzuch. Kształt brzucha uzależniony jest od kwestii indywidualnej, jednakże zapewne nie jest to już mały brzuch. W tym okresie macica kobiety obejmuje praktycznie całą jamę brzuszną, natomiast jej dno zlokalizowane jest pod żebrami. Z gruczołów piersiowych może wydostawać się siara. Jest to niezwykle gęsta ciecz, która występuje przed właściwym mlekiem. Organizm kobiety jest coraz bardziej przygotowany do wydania dziecka na świat. Warto zaopatrzyć się wówczas we wkładki laktacyjne, które zabezpieczą przed poplamieniem ubrania. Brzuch powinien być smarowany kremem przeciw rozstępom. W tym czasie skóra kobiety bardzo potrzebuje takiej pomocy.

32 tydzień ciąży – zwiększenie apetytu u schyłku ciąży

W sytuacji, gdy kobietę ciężarną męczą nocne napady głodu, a następnie dochodzi do zgagi ciążowej, dobrze jest przyrządzać sobie na kolację jedzenie, które bogate jest w węglowodany, a więc:

  • ryż,
  • makaron,
  • pieczywo,
  • płatki zbożowe z mlekiem.

Dzięki temu osiągnie się wysoki poziom glukozy we krwi, co przyczyni się do tego, że będzie można przetrwać całą noc bez konieczności podjadania.

32 tydzień ciąży – w jaki sposób rośnie brzuch?

W 32 tygodniu ciąży wielkość, a także kształt brzucha ciężarnej to kwestia indywidualna. Jego wielkość uzależniona jest od kilku elementów, a w szczególności:

  • sylwetka oraz budowa ciała ciężarnej, a więc czy kobieta jest grubej, czy drobnej kości – brzuch kobiety drobnej może sprawiać wrażenie, jakby był mniejszy, umiejscowiony bardziej z przodu oraz znacznie niżej niż w przypadku wysokiej kobiety. Podkreślić należy również fakt, że brzuch niektórych grubszych kobiet sprawia wrażenie, jakby był niewielki. Wynika to z faktu, że dzieci mają bardzo dużo miejsca do rozwoju.
  • ułożenie malucha – to co ma miejsce w brzuchu kobiety, odzwierciedlone jest w tym, jak brzuch wygląda na zewnątrz. Maluszek ułożony poziomo nie przyczynia się do wypychania brzucha kobiety do przodu. Ciąża wygląda na niewielką.

Warto podkreślić, że kształt brzucha w ciąży nie jest powiązany z wielkością dziecka. Co więcej, duży przyrost na wadze, nie wskazuje na to, że na świat przyjdzie większe dziecko.

32 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

W tym czasie kobieta powinna szczególnie uważać na to, żeby nie garbić się oraz nie odchylać do tyłu. Takie działanie przyczynia się do pogłębiania dolegliwości bólowych ze strony pleców, a także może mieć swój udział w tworzeniu się obrzęków w nogach. W sytuacji, gdy dolegliwości bólowe kręgosłupa będą niekorzystnie wpływały na normalne funkcjonowanie, zwolnienie z pracy będzie konieczne. W takiej sytuacji trzeba dużo odpoczywać.

Jakie ćwiczenia są odpowiednie na ból kręgosłupa?

  • aktywność fizyczna na basenie, oczywiście pod nadzorem wykwalifikowanych terapeutów. Zauważyć należy fakt, że woda zapewnia mniejsze obciążenie dla stawów, łatwiej można się rozluźnić.
  • warto uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla ciężarnych zajęciach fitnessu, pilatesu, czy też jogi. Oczywiście pod okiem profesjonalnego instruktora. Dbałość o aktywność fizyczną w ciąży ma duże znaczenie.
  • poduszki mające kształt klina, które podkładane są w pozycji leżącej na bok brzucha kobiety. Takie działanie pozwala odciążyć mięśnie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem wspomagającym może być także wsparcie fizjoterapeuty. Masaż może przynieść kobiecie bardzo dużą ulgę.

32 tydzień ciąży – jakie sytuacje mogą niepokoić?

Mogą zdarzyć się kołatania serca. W sytuacji, gdy dochodzi do nich sporadycznie, raz na pewien czas, nie należy się niepokoić. Jest to normalny symptom, który jest wynikiem powiększania się objętości krwi w krwiobiegu. Jednakże, gdy dochodzi do kołatania serca połączonego z dolegliwościami bólowymi w klatce piersiowej, bądź dusznością, kobieta powinna natychmiast udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *