16 tydzień ciąży

16 tydzień ciąży (16 TC) – czego spodziewać się w 16 tygodniu ciąży?

16 tydzień ciąży to wspaniały czas dla przyszłej matki. W tym okresie kobieta czuje się znacznie lepiej, ponieważ pierwsze miesiące ciąży pozostają w tyle, pełne doznań i dolegliwości z powodu silnych zmian hormonalnych. Poranne mdłości, ciągnięcie w podbrzuszu, nagła zmiana nastroju, ustępują. 16 Tydzień ciąży to czas spokoju i pewności siebie w przyszłości.

Co dzieje się u kobiety w 16 tygodniu ciąży?

Dziecko w 16 tygodniu ciąży jest tak duże jak:

 • Awokado
 • 108–116 mm wysokości
 • Waga 80 g.

Pojawia się prawidłowy apetyt. Objawy wczesnej toksykozy, które u wielu osób zaczynają się natychmiast po zapłodnieniu, znikają. Menu mamy jest znacznie rozszerzone. Konieczne jest zachowanie rozwagi przy doborze produktów i dieta powinna być oparta na odpowiedniej, jakości spożywanych potraw.

Rozpoczyna się szybki przyrost masy ciała. Nietrudno zgadnąć, że jest to konsekwencja poprawy apetytu. Jeśli w pierwszym trymestrze kobieta najczęściej zauważa utratę wagi z powodu zatrucia, teraz ciało zaczyna nadrabiać zaległości. Waga może się zwiększyć o 3 kg od momentu poczęcia. Brzuch w 16 tygodniu ciąży jest wyraźnie wysunięty i zauważalny.

Częste wizyty w toalecie wracają. Wynika to z faktu, że płód w 16 tygodniu ciąży nadal rośnie. Wraz z dzieckiem rośnie i macica, która wywiera nacisk na pęcherz, powodując, że kobieta częściej zagląda do toalety. Ma płytszy oddech z powodu nacisku macicy na przeponę. Zaleca się zachowanie spokoju, więcej odpoczynku i monitorowanie stanu.

Istnieje fizjologiczny nieżyt nosa, charakterystyczny dla okresu ciąży. Jest to tymczasowy znak, który przechodzi z czasem. Kobieta poczuje pierwsze ruchy dziecka. Odczucia w brzuchu są wciąż lekkie i ledwo zauważalne, zwiększają się, co tydzień, a kobieta ma możliwość komunikowania się z dzieckiem za pomocą delikatnych wewnętrznych akcentów. Mogą wystąpić problemy z wypróżnieniem (zaparcie). To kolejny powód, aby uważnie rozważyć dietę, wybierając produkty zawierające błonnik i witaminy.

Jak zmienia się płód w 16 tygodniu ciąży?

W 16 tygodniu ciąży tempo wzrostu i rozwoju płodu jest nadal wysokie. Ciało płodu staje się bardziej proporcjonalne: nogi stają się dłuższe, a głowa nie jest już tak duża w stosunku do ciała. Jego szkielet jest aktywnie budowany. Tkanka mięśniowa nienarodzonego dziecka zyskuje na sile. Bardziej aktywnie porusza kończynami. Mięśnie jego twarzy pozwalają otwierać i zamykać usta, oraz oczy. Ponieważ mięśnie szyi również się wzmocniły, przyszłe dziecko może teraz obracać głowę w lewo i prawo.

Narządy wewnętrzne zaczynają pełnić swoje funkcje, kurczą się, wydzielają enzymy, filtrują. Najaktywniej w 16 tygodniu ciąży pracuje:

 • Wątroba
 • Nerki
 • Pęcherz.

Serce małego człowieka regularnie pompuje krew. W 16 tygodniu teoretycznie jest już możliwe ustalenie grupy krwi i czynnika Rh przyszłego dziecka. Serce bije z częstotliwością 150 uderzeń na minutę, pompując do 25 litrów krwi dziennie. Funkcje żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego.

Na twarzy i głowie utworzyły się:

 • Usta
 • Małżowiny uszne
 • Oczy
 • Rzęsy
 • Brwi.

Ważne jest, aby w tym czasie płód, tak jak poprzednio, uzyskał wszystkie składniki odżywcze w wystarczającej ilości dla wzrostu i rozwoju. Oznacza to, że kobieta w ciąży powinna się prawidłowo odżywiać. Najlepiej jeść kilka razy dziennie, w małych porcjach.

Seks w 16 tygodniu ciąży

Przy korzystnym przebiegu ciąży lekarze nie nakładają ograniczeń na kobiety w związku z życiem intymnym. Seks w tym czasie nie jest przeciwwskazaniem, jeśli nie ma żadnych negatywnych objawów. Ginekolog może zakazać seksu, w przypadku ciąży mnogiej, i prawdopodobieństwa poronienia.

Badanie ultrasonograficzne (USG) w 16 tygodniu ciąży

16 tydzień ciąży pokaże:

Na zdjęciu ultrasonograficznym przyszła mama może nawet odróżnić części ciała, kręgosłup i żebra. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne i aktywnie się porusza. Niektórzy lekarze mogą śmiało określić płeć dziecka w tym czasie. Należy jednak zauważyć, że błąd nadal występuje, ponieważ genitalia nie są jeszcze w pełni uformowane.

Możliwe problemy w 16 tygodniu ciąży

Poronienie

Trudno jest dokładnie określić, w którym przypadku taka patologia występuje. W większości przypadków wpływ na to ma kilka czynników jednocześnie. Najczęstsze przyczyny poronienia:

 • Infekcji u matki, która zainfekowała płód
 • Rh-niezgodność dziecka i matki
 • Niski poziom progesteronu – hormon zaangażowany w tworzenie cyklu miesiączkowego i odpowiedzialny za utrzymanie ciąży
 • Niezdrowy styl życia matki, niekorzystne środowisko ekologiczne
 • Nieprawidłowości chromosomowe w rozwoju płodu
 • Poronienia, które miały miejsce w przeszłości.

W przypadku poronienia zagrożone jest życie i zdrowie kobiety. Dlatego bardzo ważne jest, aby zauważyć alarmujące sygnały przychodzące z ciała na czas i skonsultować się z lekarzem. Ginekolog przepisze dodatkowe badania – badanie krwi na obecność hCG i USG.

Podejrzenia o poronienie powodują następujące objawy:

 • Ból w macicy
 • Silne krwawienie brązowego koloru
 • Gorączka, słabość.

Ból i skurcze

Bolesne odczucia i skurcze powstające w różnych częściach ciała są sygnałem dla matki, że nadszedł czas odpoczynku. Oczywiście zalecenia te są istotne, jeśli ból jest niewielki. Zwiększenie bólu lub skurczów jest dobrym powodem nieplanowanej wizyty u ginekologa.

W szesnastym tygodniu ciąży mogą pojawić się takie dolegliwości jak:

 • Ból żeber i dolnej części pleców (po długim pobycie w pozycji wyprostowanej) spowodowany wzrostem wielkości macicy
 • Ból brzucha (skurcze spowodowane rozciąganiem mięśni macicy)
 • Bóle głowy spowodowane przepracowaniem i zwiększoną pracą układu krążenia
 • Ból nóg spowodowany obrzękiem i przyrostem masy ciała.

Wydzielina z pochwy w 16 tygodniu ciąży

Nieznaczny wzrost ilości wydzieliny w 16 tygodniu nie jest powodem do obaw. Fakt ten wskazuje na wzrost poziomu hormonu estrogenu we krwi, co powoduje rozciąganie ścian macicy i więzadeł. Jednocześnie konieczne jest monitorowanie zmiany koloru i charakteru wydzieliny, mogą one wiele powiedzieć o tym, co dzieje się z ciałem matki i dziecka.

Wodnista wydzielina

Może wystąpić wyciek płynu owodniowego. Zaleca się pilne porady specjalistyczne.

Serowate upławy

Jest to oznaka grzybicy, choroby zakaźnej, która często występuje u kobiet w ciąży z powodu osłabionego układu odpornościowego. Ginekolog po wykonaniu wymazu z pochwy będzie mógł przepisać odpowiednie leczenie.

Żółtawa wydzielina z pochwy

Może to być ropa z powodu wewnętrznego procesu zapalnego.

Krwawienie

Krwawienie w 16 tygodniu ciąży jest alarmującym znakiem, który mówi o zagrożeniu życia dziecka. Istnieje potrzeba wezwania pogotowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *