33 tydzień ciąży

33 tydzień ciąży (33 TC) – czego spodziewać się w 33 tygodniu ciąży?

33 tydzień ciąży może być ciężki, gdyż ciążowy brzuszek zaczyna już przeszkadzać. Co więcej, maluszek nieustannie rośnie. W tym czasie może już mieć 2 kilogramy.

33 tydzień ciąży – jak rozwija się ciąża?

Kobiecie zaczyna brakować oddechu nawet podczas krótkiego oddechu. Dzieje się tak, dlatego bo macica w tym czasie nadal wzrasta i w konsekwencji przyczynia się do uciskania narządów wewnętrznych, nawet płuc. To doprowadza do skrócenia oddechu. W związku z tym może dochodzić do zapierania oddechu w piersi. Kobiecie będzie łatwiej, kiedy brzuch się opuści i przez to powróci swobodny oddech. W sytuacji, gdy w towarzystwie zadyszek dochodzi do sinienia warg, palców, albo pojawia się ból w klatce piersiowej, szybsze tętno, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Może dojść także do dolegliwości bólowych brzucha bądź pleców, w sytuacji gdy dziecko się gwałtowanie porusza. W tym czasie ma coraz mniej miejsca, dlatego też podejmuje próbę rozpychania.

33 tydzień ciąży – waga oraz rozwój dziecka

W 33 tygodniu ciąży dochodzi do tworzenia własnego układu odpornościowego dziecka na podstawie pobieranych przeciwciał. Dziecko zaczyna połykać wody płodowe, ponieważ ćwiczy oddychanie. W dalszej części rozwijają się narządy płciowe u chłopców. Jąderka przesuwają się z jamy brzusznej do moszny. Może to się stać dopiero po porodzie i nie powinno to stanowić powodów do obaw. Najważniejszą kwestią jest to, żeby doszło do tego przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. W 33 tygodni ciąży dziecko zaczyna czuć, a także myśleć. Jego temperament także jest już trochę ukształtowany. W sytuacji, gdy bardzo dużo się rusza i wierci, można przypuszczać, że będzie to niezwykle energiczny człowiek. Dziecko spokojne będzie podobnie zachowywało się, gdy pojawi się już na świecie.

33 tydzień ciąży – ciąża mnoga

W przypadku, gdy kobieta jeszcze nie odczuwa pierwszych symptomów porodu, powinna być w gotowości, gdyż ciąże mnogie rzadko rozwiązują się w terminie. Blisko połowa maluchów z ciąż mnogich pojawia się na świecie w 37 tygodniu. Niektórzy specjaliści podkreślają, że bliźnięta osiągają dojrzałość około dwóch tygodnie wcześniej niż dzieci z normalnej ciąży.

33 tydzień ciąży – symptomy świadczące o przedwczesnym porodzie

Przedwczesny poród najczęściej rozpoczyna się podobnie jak ten, który ma miejsce w terminie, w przypadku gdy kobieta zauważy poniższe symptomy, powinna zgłosić się do lekarza:

 • plamienie bądź krwawienie z dróg rodnych,
 • duża ilość upławów, bądź też zmiana wydzieliny pochwowej,
 • bardzo dotkliwe skurcze podobne do menstruacyjnych, jednakże zlokalizowane nad kością łonową,
 • bardzo silny i tępy ból pleców,
 • skurcze jelitowe albo biegunka,
 • ból w biodrach, miednicy, bądź kroczu.

33 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

W tym czasie może kobiecie brakować oddechu, a to za sprawą powiększającej się macicy, która przyczynia się do mocnego ucisku wszystkich narządów wewnętrznych. Płuca są tak bardzo ściśnięte, że nie mogą się w pełni rozszerzać. Należy dołożyć do tego zwiększony poziom progesteronu, który od kilku miesięcy sprawia, że ciężarnej trudno się oddycha. Maluch jednak cały czas otrzymuje za pośrednictwem łożyska tyle tlenu, ile jest mu potrzebne. Ciężarna odczuje ulgę po 36 tygodniu ciąży, gdy brzuch ulegnie obniżeniu.

W sytuacji, gdy skrócenie oddechu byłoby duże, a także wystąpiłby takie symptomy jak:

 • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej,
 • przyspieszenie oddechu,
 • sinienie warg, a także opuszek palców,
 • przyspieszenie tętna,
 • należy nawiązać kontakt z lekarzem, bądź zadzwonić po karetkę pogotowia.

Podkreślić należy fakt, że powiększająca się macica może przyczyniać się do następujących dolegliwości:

 • obrzęk nóg,
 • trudności z wypróżnianiem
 • zgaga, a także niestrawność,
 • problemy związane ze złapaniem równowagi,
 • bezsenność, która wynika z trudności w złapaniu właściwej pozycji.

33 tydzień ciąży – w jaki sposób rośnie brzuch?

Brzuch może być w tym czasie bardzo duży lub wręcz przeciwnie wszystko uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych, a także ułożenia dziecka. W tym czasie objętość wód płodowych ma maksymalną wartość. Maksymalnie może kształtować się na poziomie jednego litra. W związku z tym, że nie ma go dużo, kopniaki malucha mogą być bardziej odczuwalne.

33 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

Podczas porodu jest możliwość pobrania komórek macierzystych (niepowtarzalna). Komórki macierzyste pozwalają na niemal wszystkich tkanek organizmu. Dlatego też jest nadzieja, że mogą one być wykorzystane w leczeniu wielu schorzeń. Podkreślić należy fakt, że pobranie krwi pępowinowej jest bezbolesne, a ponadto bezpieczne dla matki oraz dziecka. Jednak jest to bardzo kosztowne. Polecane jest przede wszystkim osobom, które obciążane są niebezpieczeństwem pojawienia się chorób krwi.

33 tydzień ciąży – co może niepokoić?

Każda kobieta ciężarna pragnie, aby jej maluch ułożył się prawidłowo do porodu (główkowo). Jednakże około 4-7 procent dzieci ustawia się w sposób miednicowy i bardzo często, choć nie zawsze konieczne jest tutaj przeprowadzenie cesarskiego cięcia. U kobiet, które już rodziły rozwiązanie może nastąpić za pośrednictwem sił natury, jeśli postępuje dynamicznie, a kobieta wyraża na to zgodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *