Atak astmy

Atak astmy – przebieg, w jaki sposób udzielić pomocy osobie chorej?

Atak astmy może być wynikiem alergii albo innego czynnika, takiego jak na przykład silne emocje bądź nagłe oziębienie. W czasie ataku astmy pojawia się nagły skurcz oskrzeli oraz oskrzelików. Zwężenie określonych elementów, a także obrzęk błony śluzowej oskrzeli przyczyniają się do powstania trudności związanych z wydychaniem powietrza z płuc, stąd też pojawia się uczucie duszności.

Najczęściej na astmę oskrzelową chorują alergicy. w tym przypadku atak astmy może stanowić zagrożenie dla ich życia. Symptomy świadczące o początkach astmy są następujące: napady duszności ze świszczącym oddechem, suchy kaszel bądź też uczucie ciężkości w obszarze klatki piersiowej. Osoby cierpiące na astmę mogą odczuwać duszność gdy zetkną się z zimnym powietrzem, mocnym zapachem, po wzmożonym wysiłku fizycznym albo w chwili silnego zdenerwowania.

Atak astmy – przebieg

Atak astmy przebiegać może w następujący sposób:

 • w pierwszej kolejności pojawia się nagły atak duszności, które odczuwane są jako granie w klatce piersiowej,
 • następnie występują coraz większe trudności z oddychaniem, natomiast przechodzenie powietrza przez zwężone, a także wypełnione śluzem oskrzela sprawia, że pojawiają się odgłosy przypominające świsty, rzężenia, furczenia, dodatkowo może wystąpić suchy kaszel,
 • symptomy doprowadzają do tego, że osoba chora zaczyna odczuwać coraz większy lęk, natomiast podenerwowanie przyczynia się do coraz większego zapotrzebowania na tlen, a tym samym do nasilania ataku astmy,
 • dochodzi do coraz większych trudności z mówieniem, tętno staje się przyspieszone,
 • osoba chora pragnie ułatwić sobie proces oddychania, dlatego też zaczyna przyjmować pozycje, które to ułatwią,
 • gdy jest to ciężka postać astmy, skóra osoby dotkniętej chorobą staje się blada, pojawia się pot, a następnie sinieją wargi.

Atak astmy – w jaki sposób udzielić pomocy osobie chorej?

W przypadku, gdy jesteśmy świadkami ataku astmy powinniśmy podjąć następujące działania:

 • w pierwszej kolejności trzeba zapienić astmatykowi wygodną pozycję,
 • ważną kwestią jest takze dopływ świeżego powietrza, więc gdy nie jest to zapewnione należy otworzyć okno,
 • trzeba rozpiąć ubranie oraz zdjąć ozdoby, które uciskają szyję (apaszka, krawat),
 • należy podać preparat leczniczy, który powoduje rozszerzenie oskrzeli (lekarstwo powinno być w dyspozycji astmatyka) umieszczając końcową część inhalatora do ust i naciskając przycisk, który uwalnia środek leczniczy. Na początku trzeba uczynić to raz i obserwować osobę dotkniętą atakiem. W przypadku, gdy po kilku minutach duszności nie ustąpią, należy powtórzyć czynność,
 • w sytuacji, w której atak astmy powstał na skutek alergii (na przykład sierść kota) koniecznie trzeba jak najszybciej usunąć element wpływający na powstanie reakcji alergicznej z otoczenia astmatyka,
 • koniecznie trzeba uspokoić osobę chorą, a także samemu nie należy wpadać w panikę, ważna jest kwestia panowania nad ruchami,
 • istotna jest także obserwacja chorego, gdy stan chorego nie ulega poprawie należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Atak astmy – unikanie tego co przyczynia się do powstawania duszności

Astma określana jest inaczej mianem nadreaktywności (skłonność do powstawania skurczów) oskrzeli na skutek działania określonego stymulanta. Podkreślić należy fakt, że przyczyną ponad 80 procent przypadków astmy u dzieci oraz 50 procent u osób dorosłych jest reakcja alergiczna. Jakie alergeny najczęściej przyczyniają się do powstawania astmy?

Roztocza kurzu

W tym przypadku należy zminimalizować obszary, w których dochodzi do gromadzenia się kurzu, na przykład dywany, półki na książki, ciężkie zasłony. Warto wykorzystywać odkurzacz z filtrem HEPA, który wpływa na zatrzymywanie roztoczy. Istotną kwestią jest również, to żeby często zmieniać bieliznę pościelową, którą należy prać w temperaturze minimum 60oC. Ochronę przed atakiem astmy zapewni w tej sytuacji także częste wietrzenie mieszkania oraz utrzymywanie w sypialni temperatury 17-18oC. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 40 procent.

Zarodniki grzybów oraz pleśni

W tym aspekcie należy walczyć z pleśnią, na przykład przez stosowanie preparatów pleśniobójczych. Istotną kwestią jest także dbanie o wyrzucanie resztek jedzenia oraz nadpsutej żywności. Dla właściwej ochrony należy także zadbać o odpowiednią wentylację, a także ogrzewania mieszkania, tak aby nie było w nim wilgoci. Koniecznie trzeba usunąć kwiaty doniczkowe i unikać wieszania nawilżaczy na kaloryferach.

Alergeny zwierzęce

Gdy mamy alergie na sierść nie powinniśmy sprowadzać zwierząt do mieszkania, a jeżeli mieszkają z nami nie możemy wpuszczać ich do sypialni. W tym przypadku trzeba również dbać o to, żeby kąpać naszego pupila przynajmniej raz w tygodniu i jak najczęściej przecierać jego sierść na mokro.

Pyłki roślin

W tej kwestii warto zaznajomić się z kalendarzem pylenia roślin. W sezonie pylenia koniecznie trzeba otwierać okno w porach porannych oraz późnym popołudniem. Przy wychodzeniu na zewnątrz należy zakładać okulary ochronne, natomiast po powrocie do domu trzeba wziąć prysznic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *