Chrapanie pod wpływem stresu

Chrapanie pod wpływem stresu – sposoby leczenia

Chrapanie pod wpływem stresu to tylko jeden z czynników, który może wywołać chrapanie, jednak zacznijmy od tego, czym jest chrapanie. Chrapanie jest spowodowane tym, że podczas snu jest ciasno w tylnej części gardła. Tkanka w obszarze od tylnej części nosa do gardła jest prawie „rozluźniona”, tak że wśród tych, którzy chrapią, wibruje i może zapaść się podczas oddychania. Chrapanie jest wytwarzane przez wibracje, wolną krawędź podniebienia miękkiego oraz łuków przednich i tylnych podczas snu.

Łagodne do umiarkowanego chrapanie jest zjawiskiem normalnym. Częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem. Włoskie badania wykazały regularne chrapanie w wieku 30 lat u 10% mężczyzn i 5% kobiet, a w wieku 60 lat u 60% mężczyzn i 40% kobiet. Wyraźne chrapanie, które może powodować problemy społeczne i rodzinne, widać w ok. 20% populacji i prawie wyłącznie wśród mężczyzn.

Przyczyny

Wydaje się, że istnieje wiele powodów, a znaczenie poszczególnych czynników różni się w zależności od osoby. Podczas snu mięśnie górnych dróg oddechowych rozluźniają się, kanał powietrzny staje się węższy i powoduje chrapanie. Alkohol i podkłady dodatkowo osłabiają napięcie mięśni. Zwężenie dróg oddechowych pogarsza się, gdy leżysz i śpisz głęboko.

Chociaż nie znajduje się dokładnie miejsca, w którym znajduje się wąska część powodująca chrapanie, wyniki operacji wskazują, że chrapanie jest całkowicie lub częściowo indukowane przez zawiesinę serwatki — miękkie podniebienie, przełyk, łuk przedni i tylny. Najważniejszymi czynnikami są prawdopodobnie nadwaga, palenie papierosów, ale jest również możliwe chrapanie pod wpływem stresu. Możemy się podświadomie czymś denerwować i w nocy daje to o sobie znak w postaci chrapania.

Objawy

Chrapanie jest męczące zarówno dla partnera, z którym śpisz, jak i dla osoby chrapiącej. Chrapanie może powodować niedobór tlenu prowadzący do niespokojnego snu i przebudzenia — typowe dla zespołu bezdechu sennego. Osoba, która chrapie będzie zmęczona i rozdrażniona w ciągu dnia i będzie potrzebować więcej snu, niż jest to konieczne. W niektórych przypadkach może to również wpływać na układ sercowo-naczyniowy.

Diagnoza

Diagnozę podejmuje się na podstawie wywiadu medycznego. Około 10% pacjentów z wyraźnym chrapaniem ma współistniejący zespół bezdechu sennego, co oznacza, że podczas snu dochodzi do przerw w oddychaniu, powodując przemijający niedobór tlenu.

Lekarz ocenia, czy istnieją inne przyczyny ucisku w drogach oddechowych, takie jak ukośny nos, polipy nosa, wąski nos. Osoby chrapiące często mają duże skrzela i powiększone migdałki. Niektóre do pewnego stopnia są zbyt duże. Otyłość występuje często. Często występuje także chrapanie pod wpływem stresu, jak również nadwaga może odgrywać znaczącą rolę.

Jeśli podejrzewa się zespół bezdechu sennego, może być właściwe wykonanie badania snu, polisomnografii. Jest to całonocne badanie snu i obejmuje ocenę stopnia snu na podstawie aktywność EEG, ruch gałek ocznych i napięcie mięśni.

Leczenie

Większość ludzi nie potrzebuje leczenia poza prostą radą. Szyna zgryzowa (specjalnie przystosowana przez lekarza lub dentystę doświadczonego w leczeniu chrapania) jest prostym sposobem. Operacja może być istotna w przypadku znacznych dolegliwości, które nie ulegają poprawie dzięki środkom konserwatywnym.

Zachęca się do odchudzania, ponieważ otyłość powoduje gorsze wyniki leczenia i przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej. Najczęściej ludzie chrapią mniej, śpiąc na boku. Używanie alkoholu i środków nasennych często pogarszają dolegliwości. Palenie jest między innymi czynnikiem predysponującym, dając zwiększoną tendencję do zatkania nosa. Chrapanie pod wpływem stresu jest także czymś, z czym możemy sobie poradzić. Przed snem weź relaksującą kąpiel, postaraj się uwolnić od wszelkich myśli. Medytacja może również być dobrym pomysłem.

Środki, które możesz podjąć sam:

  • Zachęca się do odchudzania, ponieważ nadwaga powoduje gorsze wyniki leczenia i przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.
  • Chrapiesz mniej, leżąc na boku. Możesz umieścić przedmiot w koszuli nocnej, który sprawia, że czujesz się niekomfortowo, gdy leżysz na plecach podczas snu i odwrócisz się na bok.
  • Unikaj nadużywania alkoholu i środków nasennych, pogarszają dolegliwości.
  • Palenie jest czynnikiem predysponującym, w tym poprzez zwiększenie tendencji do zatkania nosa.
  • Zapewnij spokojny sen, wycisz się i oczyść umysł z myśli, stres jest również powodem chrapania.
  • Szyna zgryzowa używana jest w nocy. Omawiana szyna musi być dostosowana do osoby, odlewając górną szczękę i dolną szczękę u dentysty. Szyna, która jest w miękkim plastiku, pociąga dolną szczękę, a tym samym język lekko do przodu. Następnie drogi oddechowe są bardziej otwarte, aby można było ograniczyć chrapanie. Efekt jest dobry dla wielu osób, a leczenie jest proste i niedrogie do przeprowadzenia.

Maska CPAP – leczenie

Leczenie nadciśnieniem za pomocą maski CPAP zapobiega zapadaniu się górnych dróg oddechowych. Leczenie pozwala uniknąć zwężenia dróg oddechowych, a chrapanie jest znacznie zmniejszone. CPAP jest pierwszym wyborem u pacjentów z obturacyjnym zespołem bezdechu sennego.

Usztywnienie podniebienia miękkiego

Wykonywane za pomocą fal radiowych. Energia dostarczana jest za pomocą igły umieszczonej pod podszewką podniebienia miękkiego. Zabieg prowadzi do powstawania blizn, a tym samym do sztywniejszej tkanki w miękkim podniebieniu oraz do zmniejszenia wibracji i chrapania podczas snu. Ponadto część miękkiej tkanki podniebienia jest usuwana.

Główną zaletą tej procedury jest to, że można ją wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, co powoduje znacznie mniejszy ból pooperacyjny. Efekt wydaje się bardzo dobry u ludzi z BMI poniżej 25, ale jest znacznie gorszy u osób z BMI powyżej 30. Interwencję można powtórzyć i rozwinąć, a wynik można następnie poprawić.

Implant w podniebieniu

Eksperymentuje z nowymi interwencjami, w tym wprowadzeniem trzech implantów w pobliżu przejścia między twardym i miękkim podniebieniem. Implant pozostaje w mięśniach podniebienia, dzięki czemu jest usztywniony, a tkanka wibruje mniej podczas snu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a wszystko to trwa ok. dziesięciu minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *