Chrapanie bez przyczyny

Chrapanie bez przyczyny – jak samodzielnie pokonać chrapanie?

Chrapanie bez przyczyny – chrapanie to przypadłość często określana  mianem „smacznego” snu, dotykająca znacznie więcej mężczyzn aniżeli kobiet. U tych drugich obserwuje się ją częściej zwykle po menopauzie. Specjaliści utrzymują pogląd, iż ponad połowa ogółu dorosłych chrapie w sposób zgodny z naturą i taki, który nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jednakże…

Dlaczego chrapiemy?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że CHRAPANIE NIE JEST CHOROBĄ, a jedynie objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Z reguły nie jest ono patologiczne, jednak sytuacja komplikuje się, gdy chrapaniu towarzyszy bezdech, tj. brak przepływu powietrza przez krtań. Zjawisko to obserwuje się często u osób ze skrzywioną przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami czy też przerośniętym językiem. Przyczyną chrapania może być również nadciśnienie tętnicze, menopauza bądź spożycie zbyt dużych ilości alkoholu.

Jak to się dzieje?

Chrapanie to nic innego jak wiotczenie mięśniówki i opadanie tylnej części gardzieli we śnie. Gardziel dotyka wówczas języka i pozostaje niewielka szczelina, która umożliwia nam oddychanie podczas snu. Gdy jednak wystąpi niedrożność oddechowa, nabranie powietrza do płuc staje się niezwykle trudne i organizm zaczyna się bronić. Wzrost stężenia dwutlenku węgla w krwi daje sygnał do ośrodka oddechowego zlokalizowanego w mózgu, co skutkuje pobudzeniem do pracy mięśni oddechowych – mięśni klatki piersiowej i przepony.

Prościej mówiąc: po bezdechu następuje bardzo gwałtowny wdech. Zdaniem lekarzy, każdemu człowiekowi zdarzają się przerwy w oddychaniu, jednak gdy występują one w liczbie większej niż 10 na godzinę, wówczas można podejrzewać u danej osoby bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to już poważna choroba, której jednym z objawów jest właśnie chrapanie. Tym bardziej należy obserwować swój organizm i udać się do specjalisty w przypadku jakichkolwiek podejrzeń ujawnienia się choroby. Warto zaangażować w obserwacje partnera bądź partnerkę, ponieważ rzadko zdarza się, że pamiętamy nocne zmagania o powietrze.

Chrapanie bez przyczyny

Leczenie OBS związane jest z wizytami w laboratorium snu i czasem długotrwałym leczeniu polegającym na podłączaniu pacjentów do aparatury i monitorowaniu ich stanu podczas snu. Żeby wyniki obserwacji były bardziej wiarygodne, chorzy poddawani są kontroli również w domu. Wykonywane badania to m.in.:

 • EEG – ocena bioelektrycznej aktywności mózgu
 • EMG – ocena napięcia  mięśniowego
 • EOG – rejestracja ruchu gałek ocznych
 • EKG – zapis miarowości pracy serca
 • rejestracja głośności chrapania.

Z tego rodzaju badań można dowiedzieć się m.in. ile powietrza przepływa przez drogi oddechowe chrapiącego, jak zmienia się jego napięcie mięśni czy jak głośne jest chrapanie.

Stwierdzenie, jakoby chrapanie towarzyszyło głównie mężczyznom nie jest do końca prawdą. Dolegliwość tę obserwuje się zarówno u płci męskiej, jak i żeńskiej. Prawdą jest natomiast, iż częściej obserwuje się chrapiące kobiety i mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia, mają nadwagę bądź zaburzoną gospodarkę hormonalną i zbyt wysokie ciśnienie.  Symptomy świadczące już nie o zwykłym chrapaniu, a chorobie to m.in. rozdrażnienie, bóle głowy, trudności z koncentracją, obniżenie sprawności intelektualnej i spadek libido u mężczyzn.

Postawiona diagnoza

Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne, mogą zostać one chirurgicznie usunięte i na tym etapie problem zostaje rozwiązany. Jeżeli jednak takie wady nie zostały potwierdzone, to należy udać się do specjalisty i podjąć leczenie.

Warto wspomnieć także o zakładanych na noc maskach obejmujących usta i nos, połączonych rurką ze sprężarką, która wytwarza strumień powietrza pod zwiększonym ciśnieniem i aparatach ortodontycznych, które pomagają przy chrapaniu o mniejszym nasileniu, bo przeciwdziałają zapadaniu się języka w kierunku krtani.

Jak samodzielnie pokonać chrapanie?

Gdy nie ma oczywistej przyczyny chrapania, czasami skuteczne jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, żeby zmniejszyć nacisk na drogi oddechowe. Należy również ograniczyć spożycie alkoholu przed snem, odstawić środki nasenne i papierosy. Zaleca się również zasypianie na boku lub na brzuchu (nie na wznak) i spanie na płaskiej poduszce. Zawsze też można sięgnąć po dostępne w aptece preparaty zwalczające chrapanie.

Warto wiedzieć

 • Chrapanie może występować również u niemowląt i małych dzieci. W tym przypadku często jest ono objawem przerostu trzeciego migdałka i bezzwłocznie należy skonsultować zaobserwowane zjawisko z lekarzem, gdyż, nieleczone, może doprowadzić do wystąpienie wad zgryzu i patologii w obrębie podniebienia.
 • Przyczyną chrapania mogą być również alergie. Dla rozwiania jakichkolwiek wątpliwości zaleca się poddanie testom alergicznym.
 • Badania sugerują, że u osób chrapiących występuje niemal 3,5 razy większe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu niż u osób nieborykających się z tym problemem. Dodatkowo, nieleczone chrapanie może spowodować insulinooporność i wystąpienie cukrzycy typu 2.
 • Aby zapobiec chrapaniu warto również zapewnić odpowiednią temperaturę (ok.18021 stopni Celsjusza) i wilgotność (40-60%) w sypialni.
 • Chrapanie nie jest korzystne dla kierowców, ponieważ skutki epizodów spłyconego oddechu podczas snu odczuwane są dopiero w ciągu dnia i objawiają się w postaci zmęczenia, senności i problemów z koncentracją. Zwiększa to ryzyko spowodowania wypadków komunikacyjnych.
 • Chrapanie partnera powoduje, że każdej nocy tracimy prawie 1,5 godziny snu.

Jak można zauważyć, chrapanie to nie tylko „taka sobie” dolegliwość. Dolegliwość z którą przychodzi nam się zmierzyć po suto zakrapianej imprezie lub w przypadku złego ułożenia się do snu. Może być ono zalążkiem poważnej choroby lub jej objawem. Warto zachować trzeźwość umysłu i nie lekceważyć sygnałów wysyłanych nam przed organizm. Dzięki temu będziemy mieć większe szanse na powodzenie w przypadku ewentualnego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *