Chrapanie po przeziębieniu

Chrapanie po przeziębieniu – przyczyny i sposoby leczenia

Chrapanie po przeziębieniu to często pojawiający się objaw. Jednak w wielu przypadkach jest on bagatelizowany, a chorzy rzadko kojarzą go z przebytą infekcją. Tymczasem jest to błąd, ponieważ przeziębienie może mieć znaczący wpływ na wystąpienie chrapania, a to ostatnie to nie tylko nieprzyjemne dźwięki wydawane podczas snu, ale również poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jego przyczyną jest utrudnienie swobodnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Jeśli pojawiło się dopiero po infekcji, to może być spowodowane zaleganiem w nich wydzieliny. Zdarza się również, że dopiero wtedy, gdy owa wydzielina doprowadza do chrapania, ujawnione zastaje skrzywienie przegrody nosowej niewielkich rozmiarów, o której chory nie miał wcześniej pojęcia. Dlatego też tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemu i z chrapaniem udać się do lekarza specjalisty. W jaki sposób odbywa się leczenie? Na to i inne pytania odpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu. Zapraszamy!

Chrapanie i jego skutki

Jak już zostało wspomniane, przyczyną chrapania jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Objaw ten jest nie tylko dla chorego męczący (ponieważ sprawia, że sen nie jest komfortowy, a dręczona chrapaniem osoba często budzi się w nocy), ale również niebezpieczny, ponieważ nieleczony może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Nie jest też tajemnicą, że problem ten nie dotyczy tylko chrapiącego, ale również, a może i przede wszystkim, jego partnera, ponieważ to właśnie on, jeszcze bardziej niż chory, narażony jest na nieprzespane noce.

Nieleczone chrapanie może być przyczyną:

  • przerostu prawej komory serca;
  • nadciśnienia tętniczego;
  • niedotlenienia;
  • bezdechu sennego.

Jak poradzić sobie z chrapaniem po przeziębieniu?

Odpowiedź jest bardzo prosta – należy przede wszystkim dobrze wyleczyć infekcję. Jeśli wcześniej nigdy nie chrapaliśmy, a objaw ten pojawił się po przebytej chorobie, to prawdopodobnie spowodowany jest zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych. Oznacza to, że przeziębienie nie zostało do końca pokonane. Właściwym rozwiązaniem jest więc wizyta u lekarza internisty, który przepisze nam odpowiednie preparaty ułatwiające oddychanie i zwalczające infekcję.

Chrapanie może być również wynikiem powiększonych migdałków lub zapalenia zatok. Dopiero odnalezienie prawdziwej jego przyczyny i uporanie się z nią pozwoli nam na powrót cieszyć się spokojnym i komfortowym snem. Jeśli zaś okaże się, że powodem chrapania jest skrzywienie przegrody nosowej, które wcześniej się nie ujawniło, to lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu nas do specjalisty, który przeanalizuje nasz przypadek i wskaże możliwe rozwiązania.

Statystyki

Szacuje się, że przynajmniej sto tysięcy polaków zmaga się z chrapaniem. W zdecydowanej większości są to mężczyźni. Jednak niewielu z nich zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Wielu po prostu godzi się ze swoją przypadłością i bagatelizuje jej znaczenie. Jednak zdarzają się i osoby, które nie mają pojęcia o tym, że chrapią, dlatego też nie podejmują żadnych działań mających na celu wyleczenie.

Tymczasem nieleczone chrapanie może prowadzić między innymi do bezdechów sennych. Bezdechów, które polegają na ustaniu wentylacji płuc na przynajmniej dziesięć sekund. Także na znacznym spłyceniu oddechu podczas snu (o ponad pięćdziesiąt procent). Bezdech senny to bardzo poważny problem, który może stanowić nawet zagrożenie dla życia człowieka. O tym, że nam dokucza, często dowiadujemy się dopiero od najbliższych lub osób śpiących z nami w jednym pomieszczeniu.

Mali chrapacze

Chrapanie z reguły kojarzy nam się z problemem osób dorosłych. Jednak nierzadko zdarza się, że zaczyna dokuczać również dziecku. Tymczasem po niedoleczonym przeziębieniu, a także w jego trakcie, nasza pociecha także może zmagać się z chrapaniem. Nieżyt nosa, który towarzyszy chorobie, powoduje, że dziecko zmuszone jest oddychać przez usta, a powietrze nie przepływa swobodnie. W ciągu dnia trudno jest to zaobserwować, ponieważ dziecko jest zazwyczaj bardzo aktywne. Jednak kiedy zapadnie w sen, okazuje się, że oddycha przez usta wydając przy tym charakterystyczne dźwięki.

Inne przyczyny chrapania

Jednak nie można na przeziębienie zrzucać całej winy, ponieważ przyczyn chrapania może być wiele. Często jest ono spowodowane przez palenie papierosów, spożywanie alkoholu, otyłość lub zwiotczenie tylnej ściany gardła. Zwiotczenie, które podczas snu lekko opada utrudniając oddychanie. Nad jedną z przyczyn warto zastanowić się zwłaszcza w przypadku, kiedy borykaliśmy się z problemem chrapania lub bezdechów sennych.

Sposób leczenia jest uzależniony zwłaszcza od tego, co wywołuje chrapanie. Na przykład, jeśli powodem tego ostatniego jest nadmiar kilogramów, to kluczem do zażegnania zaburzeń oddechowych będzie podjęcie odchudzania. Jeśli zaś przyczyną jest nałóg nikotynowy, to warto pomyśleć o jego zwalczeniu. Podobne rozwiązanie będzie pomocne w przypadku, gdy powodem chrapania okaże się być spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *