Chrapanie a tarczyca

Chrapanie a tarczyca – jednym z objawów niedoczynności tarczycy

Chrapanie a tarczyca. Wbrew pozorom te dwie rzeczy mają ze sobą wiele do czynienia. Jak wiadomo, chrapanie jest uciążliwe. Jednak poza tym chrapanie jest także niezdrowe i może być oznaką choroby. Chrapanie a tarczyca, chrapanie to jeden z objawów niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest chorobą wywołaną przez niski poziom metabolicznego hormonu z gruczołu tarczowego do krwi i wszystkich komórek organizmu. Rozwój może być powolny i prawie niedostrzegalny, a we wczesnych stadiach osoba z niedoczynnością tarczycy może być całkowicie bezobjawowa. W końcu objawy mogą pochodzić z różnych narządów w ciele, a zatem choroba objawia się znaczną różnorodnością objawów i dolegliwości.

Wpływ na funkcje umysłowe może powodować depresję, nieskuteczność, brak pamięci, demencję, opieszałość, zwiększoną potrzebę snu. Objawami mięśni i szkieletów mogą być bóle mięśni, bóle stawów, obrzęk stawów. Skóra może stać się sucha i chłodna, a paznokcie kruche i cienkie. Zmiany w równowadze hormonalnej mogą powodować nieregularne i ciężkie miesiączki, rzadsze krwawienie z powodu oszczędzania, zmniejszenie libido i upośledzenie płodności. Od układu nerwowego zmiany mogą powodować choroby nerwów, naciski na nerwy, plamki w skórze, zawroty głowy. W okolicy ucha i szyi mogą wystąpić zmiany głosu, chrapanie, chrypka, zawroty głowy, dzwonienie w uszach. Zmniejszony metabolizm w przewodzie pokarmowym może powodować utratę apetytu i zaparcia. We krwi może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek i zmiana czynności płytek krwi z wolniejszym krzepnięciem krwi.

W pełni rozwinięty obraz choroby charakteryzuje się niepłodnością, powolnością ruchów i powolnymi funkcjami umysłowymi, brakiem tolerancji na zimno, bólem mięśni, bólem stawów, zwiększoną potrzebą snu, przyrostem masy ciała (rzadko więcej niż 2-3 kg), zaparciami, zawrotami głowy, mrowieniem w skórze, zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, ochrypły głos. Częstość występowania niedoczynności tarczycy w populacji osób dorosłych wynosi ok. 3%.

Chrapanie a tarczyca – przyczyny

Zazwyczaj niedoczynność tarczycy wynika z niewydolności tarczycy. Najczęstsze przyczyny to zapalenie tarczycy (zapalenie autoimmunologiczne), leczenie wysokiego metabolizmu (nadczynność tarczycy) za pomocą radioaktywnego jodu lub chirurgia tarczycy. Inne przyczyny mogą obejmować stosowanie pewnych leków lub radioterapię w okolicy szyi, np. przez raka piersi lub chłoniaka.

Rzadką przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba przysadki mózgowej, główny ośrodek hormonalny w mózgu, w którym wytwarzana jest TSH. Niska stymulacja TSH na tarczycy powoduje, że powstaje zbyt mało hormonów, a dana osoba cierpi na niedoczynność tarczycy.

Niektórzy mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju niedoczynności tarczycy. Jeśli masz wole, poprzednio chorowałeś na tarczycę lub masz inną chorobę autoimmunologiczną, lub masz innych członków rodziny z chorobami autoimmunologicznymi (cukrzyca, zapalenie stawów, celiakia), jesteś narażony na zwiększone ryzyko. Osoby z zespołem Downa częściej cierpią na niedoczynność tarczycy niż inni. Niedoczynność tarczycy po porodzie może wystąpić kilka miesięcy po ciąży i występuje u 8% kobiet, które rodziły. Jest to wariant autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, który może przejść sam.

Diagnostyka

Objawy sugerują chorobę. Podczas badania pacjenta lekarz może dokonać szeregu obserwacji, które potęgują podejrzenia. Najczęstsze odkrycia to sucha i chłodna skóra, suche i rozdrobnione włosy (znikają zewnętrzne części brwi), chrupiące i cienkie paznokcie, obrzęki wokół oczu, wolne bicie serca, powolne refleksy i wzory spowolnionego ruchu oraz chrapanie.

Badania krwi potwierdzają diagnozę. TSH, który jest produkowany w przysadce mózgowej, wzrasta, i jest to badanie krwi, które najwcześniej pokazuje, że metabolizm zaczyna być zbyt niski. Hormon metaboliczny tyroksyna (FT4 – wytwarzana w gruczole tarczycy) staje się ostatecznie zbyt niska. W wielu przypadkach mierzone są podwyższone poziomy przeciwciała anty-TPO, potwierdzające rozpoznanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Rozpoznanie pierwotnej niedoczynności tarczycy występuje, gdy TSH jest wyższy niż „prawidłowy zakres”, tj. Powyżej 3,6 miE / l, a FT4 jest niższy niż w dolnej części normalnego zakresu.

Subkliniczna niedoczynność tarczycy nazywana jest stanem nieznacznie podwyższonego TSH (od 3,6 do 10 mIU / L) i prawidłowym FT4, bez bezpiecznych objawów lub objawów niedoczynności tarczycy. Stan może się rozwinąć w niedoczynność tarczycy. Wymagane są próbki kontrolne.

Chrapanie a tarczyca – leczenie

Celem leczenia jest normalizacja metabolizmu i wyeliminowanie objawów i dolegliwości spowodowanych chorobą. Niedobór tyroksyny w tarczycy zastępuje tyroksyna w postaci tabletek. Dawkę dostosowuje się zgodnie z oceną kliniczną na podstawie wpływ na objawy i dolegliwości oraz pomiar TSH i FT4 w próbce krwi.

U osób starszych i osób z chorobami układu krążenia leczenie należy rozpoczynać ostrożnie i małymi dawkami. Dawkę powoli zwiększa się w odstępach kilku tygodni. U osób młodszych i zdrowych można rozpocząć leczenie od dawki o mniej więcej normalnej dawce. Większość dorosłych osób potrzebuje 75-150 mikrogramów tyroksyny dziennie do prawidłowego metabolizmu. Dawka zależy od wieku, płci i masy ciała. Lek przyjmuje się w postaci jednej dawki dziennej, najlepiej na pusty żołądek, 1 / 2-1 godziny przed śniadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *