Zwapnienie płuc – przyczyny, objawy, leczenie zwapnienia płuc

Zwapnienie płuc należy do rzadko diagnozowanych chorób. Podczas badania lekarz nie stwierdza zmian w sylwetce serca, uwidaczniają się tylko liczne, ale niewielkie zmiany (zwapnienie) w płucach. Osoba posiadająca takie nieprawidłowości nie wykazuje cech stanu zapalnego, również płuca nie posiadają zmian o charakterze zapalnym.

Sole wapnia są odkładane w miejscu złożonych tkanek, a zatem występują na obszarach, gdzie wcześniej występowały stany zapalne, w przypadku wszystkich rodzajów chorób, czy to w procesie onkologicznym, gruźlicy czy w jakimkolwiek innym, czyli w rzeczywistości, złogi wapnia zastępują martwe lub nieodwracalnie zmodyfikowane komórki. Jeżeli takie zmiany zostaną zdiagnozowane w RTG płuc, konieczną są okresowe badania kontrolne.

Co to jest zwapnienie płuc?

Wyjaśnienie tego terminu leży w źródle słowa, nagromadzenie wapnia (w różnych częściach ciała). Wzmocnienie układu płucnego na zdjęciu rentgenowskim po rutynowej kontroli jest poważnym powodem do bardziej szczegółowego zbadania. Złogi wapienne tego rodzaju są zawsze wynikiem powstałych stanów zapalnych np. gruźlica lub współistniejący objaw guza.

Skład tych formacji reprezentowany jest przez wapno, które ogranicza obszar martwych tkanek. Często zwapnienie płuc jest efektem resztkowym, po wcześniejszym przejściu procesów zapalnych. RTG klatki piersiowej pomaga wykrywać ciemne obszary, związane z wiekiem zmiany w płucach zdrowych ludzi i tych, którzy cierpią na niektóre choroby.

Takie zmiany są częściami tkanki narządu, które zastąpiły sole wapnia. Proces zagęszczania się zaciemnień i aktywny rozwój takich obszarów zagraża człowiekowi w uzyskiwaniu prawidłowego natlenienia i zmniejszenia funkcjonalności układu oddechowego. Nagromadzone sole wapnia w tkance płuc są zauważalne w badaniach rentgenowskich. Obserwowane są w takich obszarach jak: tchawica, oskrzela, tkanka płucna, opłucna, węzły chłonne, naczynia chłonne.

Przyczyny zwapnienia płuc

Przyczyną pojawienia się zwapnienia płuc jest przebycie zakażenia pasożytniczego lub zakaźnego, które nie zostały prawidłowo rozpoznane i nieodpowiednio leczone (na przykład gruźlica lub zapalenie płuc). Osoby, które często mają kontakt z ludźmi z gruźlicą, mogą wykazywać w badaniach ciemnienie płuc z powodu osadów wapiennych.

Wykrycie zwapnienia płuc nie jest najlepszym znakiem. Sugeruje to, że dana osoba musiała przejść proces zapalny lub nadużywać palenia papierosów, co doprowadziło do choroby przewlekłej. Podstawą osadu mogą być szkodliwe bakterie, które wcześniej były przyczyną infekcji.

Zdiagnozować przyczynę utworzenia się zmian wapiennych w płucach może tylko lekarz, po rutynowej kontroli. Najczęściej chorym zlecane są dodatkowe badania takie jak USG i testy. Jeśli wykryte zmiany nie zmieniają struktury płuc, leczenie zwykle nie jest zalecane. Jednak w trosce o swoje zdrowie, warto zadbać o regularne wizyty u lekarza oraz informowanie o zaobserwowanych zmianach w procesie oddychania.

Zwapnienie płuc może się tworzyć z następujących powodów:

 • Zapalenie płuc
 • Robaczyca
 • Dostanie się do płuc obcego ciała
 • Choroby onkologiczne
 • Zakłócenie prawidłowego metabolizmu wapnia w organizmie
 • Wrodzone wady rozwojowe (bardzo rzadkie).

Objawy zwapnienia płuc

Zwapnienia są pochodną chorób podstawowych związanych z przebytym zapaleniem, dlatego organizm może wykazywać cechy choroby chronicznej. Mogą wystąpić niedomagania w postaci osłabienia sił obronnych organizmu, ogólnego zmęczenia, a także podłoża neurologicznego w postaci bólu głowy i drażliwości.

Najczęściej spotykane objawy związane ze zwapnieniem płuc to: tachykardia: podwyższony puls, przyspieszony oddech, szybkie męczenie się, zmiany w kolorze skóry (sinienie ust, rąk). Osoby odczuwające dyskomfort w postaci duszności, uzyskują mniej tlenu w organizmie. Wystąpienie częstoskurczu związane jest z tym, że organizm stara się uzyskać prawidłowy skład gazu, który został zaburzony w wyniku pojawienia się złogów wapiennych w tkankach płuc.

Metody leczenia zwapnienia płuc

Osoby z wyraźnym nagromadzeniem soli wapnia w narządach układu oddechowego nie muszą martwić się zbytnio o leczenie. Silny i zdrowy organizm samodzielnie radzi sobie z tym problemem. Coroczne prześwietlenie płuc pomaga kontrolować sytuację. Zaleca się zapisywanie wszystkich niepokojących zmian, aby lekarz mógł porównać wyniki i obserwować dynamikę rozwoju choroby.

Jeśli to konieczne, lekarz zaleci leczenie farmakologiczne. Ważne jest, aby pamiętać, że takie ogniska wapienne zmniejszają funkcje ochronne organizmu ludzkiego, dlatego należy stale wzmacniać układ odpornościowy. Dodatkowo, można wprowadzić do swojego jadłospisu popularne i wartościowe przepisy, na przykład, wymieszać w równych częściach rodzynki, miód, suszone morele, orzechy, sok z cytryny i jeść przed posiłkami. Dzieci potrzebują 1 łyżeczkę, a dorośli 1 łyżkę.

Istnieje również szereg zaleceń dla osób ze zwapnieniem płuc:

 • Zrezygnować ze złych nawyków: palenie papierosów
 • Przestrzegać właściwego sposobu odżywiania, odpoczynku
 • Utrzymywać czystość w mieszkaniu
 • Nie używaj naczyń ani produktów higienicznych innych osób.
 • Dowiedzieć się, w jaki sposób przenoszona jest gruźlica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *